To je jednoduché.
Nedostačuje, protože to nemá Franta a Mařka odvedle.
Nedostačuje, protože to není vidět v žádných reklamách.
Nedostačuje, protože známej Pepa říkal, že "je to na hovno". A Pepa je odborník - voláme ho, aby nám přerovnal ikony na ploše nebo restartoval modem. Pepa se vyzná - dokonce nám jednou přeinstaloval toho Vindouse a říkal, že ten je úplně nejlepčejší...
Fakt má smysl s těmito lidmi ztrácet nervy a hlavně čas? Já myslím, že ne...
Budete se asi divit, ale takoví ještě opravdu existují. Myslíte, že například JDBC je něco koncepčně jiného? Realizačně na úrovni kódu bezesporu, ale koncepčně celkem až tak ani ne.
Představte si, že Česká pošta a nebo i řada pokladen v lékarnách ještě dnes jede na starém FoxPro programu, který určitě ještě ukládá do staré DBFky a pak s tím něco dělejte. Import do Excelu se dá, do Access také, často díky interním "převodníkům" programů.
Ale co importy někam jinam, do jiného specializovaného účetní, skladový a nebo jiný informační systém?
Ještě stále mohou existovat situace, kdy se bez ODBC nemusíte obejít, i když je to dnes bezesporu minorita, ale svého času mělo ODBC význam a znamenalo velkou pomoc, v práci s databázemi totiž existovala aspoň nějaká abstrakce a v SQL, pokud byl driver dobře napsaný, jste vůbec nemusel řešit drobnosti jako jako úvozovky/závorky v názvu sloupce, klíčová slova AS/IS a řadu dalších. Stačilo psát jednou syntaxí nad různými zdroji a fungovalo to. Teď si nejsem zcela jistý, ale mohl jste myslím provést i selekt nad různými platformami databáze Oracle/FoxPro a získat tak homogenní zpracovatelný výsledek.
:D
usmevne..tipuju ti 20.
Delas kulove, umis kulove a posuzujes podle toho vic lidi, a to je spatne..
Az budes pouzivat ODBC a tahat do excelu pravidelne data z DB vcetne aktualizacnich maker, pochopis ze LO a podobne kancl sw ekvivalenty office od MS nejde pouzit.
Ale to nic, az praxe a zivot v ( hlavne v IT) te (mozna) nauci ze jeden nazor neni dogma.
Některé firmy to mají vyřešené profesionálněji a pro složitou agendu využívají informační systémy a nebastlí to přes kancelářský balík a exel a word (či jeho alternativy) používají opravdu jen na texty a případně tabulky. V tom případě většinou LO nebo OO postačí stejně dobře jako MSO.
Nemáte pravdu. Excel vládne korporacím. Na makroúrovni existuje podnikový IS. Ale pro každodenní agendy (na kterých firma stojí) jsou využívány Excely s poměrně komplexními vztahy.
Důvod je prostý - díky centralizaci IT od zadání požadavku na úpravu Vámi zmíněného IS uběhne tak 1/2 roku (pokud na to máte rozpočet, který bude živit bandu "zbytečných" rolí - projekťáky, testery) = takže si to radši každý "zbastlí" v Excelu (nebo zadá brigádníkovi). No a po několika měsících používání se z toho stává součást firemní metodiky.
Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat :)))
Ano a potom vznikaju "korporatne" mail komunikacie a "confcall" s temou "kto ma otovrený súbor xy nakolko sa don aktuálne nedá zapisovať" :)
Úplna tragedia vzniká, keď sa to stane samému najvyššiemu a problém sa kaskáduje ďalej cez asistentku, personalne oddelenie a vedúcich úsekov, objavovaním sa ďalších "testerov" zisťujúcich stav daného súboru sa stáva situácia neriešiťeľná, akurát popri káve sa šepká veď to predsa ide skúšal som to...
suhlas.
Riesit taketo veci Excelom povazujem za nenormalne a ospravedlnitelne len ako z nudze cnost.
Chcel by som vidiet takyto system udrziavat a hlavne, ked sa nieco pokazi.
Na to jednoznacne pouzivat custom aplikaciu.
Bohuzial s takymto pristupom sa stretavam aj u velkych firiem, kde na to nieje ani najmensi dovod. Excel pouzivaju aj tam, kde to je vyslovene nevhodne, casto preto lebo manazer nepozna nic ine len Excel.
to TR:
O peniazoch to je len malokedy, v tom sa mylis ty.
Myslis si, ze naklikanie ODBC spojenia, marka,.... urobi hocikto len tak? Bezny uzivatel ani nahodou. Bud si to nastudujes alebo si najmes niekoho. Udrziavat a upravovat take nieco po dlhsom case bude urcite malina(mam s tym skusenosti). Zmena verzie Excelu a ono ti to uz tiez fungovat nemusi. Tahal si uz vecsie mnzostvo dat z DB do Excelu? Ja ano a lahko narazis na limit Excelu alebo ti to cele pojde pomaly alebo ti to bude robit ine psie kusy. Ak do toho zaratam moznost poskodenia alebo zmazania takeho suboru a mas vymalovane. Ak uz niekto ma nejake data v DB, tak ma aj nejaku aplikaciu, ktora pracuje s tou DB, tak naco do toho montovat aj Excel.
Da sa to ale ak to prepocitas z dlhodobeho hladiska, tak ta aplikakcia casto vyjde lacnejsie.
Nemam nic proti ak sa to robi ako jednorazovka alebo mala firma, ktorej sa to neoplati a vie do coho ide. Mat na tom ale postavene nieco dolezitejsie, tak to povazujem za nenormalmost, s cim sa stretavam dost bezne(aj u velkych firiem so stovkami zamestnancov).
Ano, existují firmy, které si přes MSO VBA honí funkčnosti, které by měly mít v informačním systému.
Některé důvody, proč to tak dělají mohou být velmi nerozumné, jiné naopak velmi rozumné. Je zbytečné tady v téhle diskuzi řešit jejich motivaci a hodnotit jejich počínání. Je zbytečné vše, kromě konstatování, že taková firma na LO natož linux nepřejde.
Ale i když firma IS má a hodně dat je zpracováno na 2 kliky v tom IS, tak je pořád normální, že potřebuji více volnosti, že s těmi daty chci udělat nějaké jiné harakiri, než minulý měsíc. Chci tam najít jinou souvislost. Chci ty data jinak propojit s jinýmy daty.
A možná najdu něco zajímavého. A možná ne. A možná na základě toho, co dělám často si potom nechám dodělat funkcionalitu do IS. Anebo se zhrozím kolik by za to dodavatel chtěl a budu to dál dělat v tom excelu. Ale univerzální a silný nástroj pro práci s daty mnoho uživatelů potřebuje. A mnoho ne. Ale je hloupost se tvářit, že existuje jenom triviální použítí tabulkového kalkulátoru a potom jenom hotové institucionalizované funkce v IS a mezi tím nic.
A na to vse je ti excel zcela khownu, stejne jako libovolna jeho alternativa ... protoze na to potrebujes pracovat s olap kostkama, coz excel neumi (abych nezral, ve verzi 2k13 umi nacis z olapu data ... ale zdaleka neumi to, co specializovany nastroje).
No, nevim jak ve firmách, ale ve státní správě neni agenda-evidence vedená v excelu nic neobvyklýho. Složky a složky různejch verzí excelovejch sešitů. Děs běs. Změny obvykle označený barvičkama. Naprostej hnůj. Je tomu tak, že zakázka na informační systém ve státní správě je obvykle moloch v ceně v řádu desítek milionů, i když jde o naprostou kravinu a obvykle výsledek je naprosto tragickjej, protožře nikdo nenese zodpovědnost (nedávno nám zařídili sharepoint, jako podnikovej systém a upřímně řečeno, než takovej sranec, tak to fakt snad radši ty excely).
Linux znamená účelnost bez zbytečnejch číčovin, buďto na tom pracovat chceš a pak si určitě poradíš a nebo nechceš, hm, tak ahoj. Což je přístup, kterej dost pevně zakořeněnejch lemplů děsí.
Omyl, chlapče.
Je mně víc než 2* tolik a mám za sebou(a jistě i před sebou) velmi bohatou praxi. To co tady s nadsázkou popisuju je to, co velmi dobře znám jak z pozice administrátora, tak programátora - včetně odborníků typu Pepa.
A právě díky těm zkušenostem na konci příspěvku píšu, že je to víceméně ztráta času.
Vím, že už jsi velký chlapec, Pepo když, víš, co to je ODBC, ale hlavně klid....
Tak pokud jsi neviděl smysluplné a náročné použití excelu jako univerzálního nástroje pro práci s daty, tak tvoje praxe zase asi tak bohatá nebyla.
Ale jestli je ti fakt 40, tak je rozhodně pravda, že už bys mohl chápat, že ten tvůj pohled nemusí být dogma - i když ses třeba doposud stýkal jenom s uživateli, kteří si v excelu šmrdlali pár tabulek.
Můj pohled opravdu není dogma.
Viděl jsem jak pokročilé využití Excelu tak Calcu z OO, LO. Jenže ve velmi malém procentu případů.
Většina domácích uživatelů i malých firem tyto aplikace využívá způsobem, kdy je lze nahradit takřka čímkoliv.
No, ale mají svého odborníka Pepu...
Tak domácí uživatelé opravdu málokdy potřebují pokročilé office funkce a MSO by se u nich dalo nahradit téměř vždy za LO.
Jenže polovina domácích uživatelů má MSO velmi levně (MS nabízí MSO pro domácnosti za asi 2, nebo 3 tisíce, nebo pro studenty je občas akce ještě levněji). A druhá polovina má MSO úplně zadarmo.
Takže o náhradu MSO není až tak žhavý zájem. Ale to jsme odbočil, to je fuk, souhlasím, že s domácími uživateli máte pravdu.
Ale v malých firmách už je to jiné. Není malá firma jako malá firma. Pokud je někde autoservis otec a syn, nebo stavební firma o 5 lidech, tak ti by opravdu mohli LO používat bez problémů.
Ale ne všechny malé firmy dělají jenom malé věci. Mnoho malých firem pracuje pro ty velké - a pak se musí podřídit těm velkým v jejich způsobu IT práce. To, že někdo dělá v malé firmě nějaké velké operace s velkými daty v excelu není třeba úplně časté, ale není to zase žádná výjimka. Možná je můj pohled vychýlený, že jsem teď v právě takové malé firmě, která pracuje pro velké zákazníky (někdy přímo, někdy ještě přes prostředníka, ale na podstatě nic nemění), takže vidím i jiné takové firmy
Kokrétně u nás elektroprojektant nutně potřebuje MS Access, protože používá CAD See Electrical (který si strašně pochvaluje a odmítá pracovat s Eplanem, který je jinak fakticky průmyslový standard). A See Electrical ukládá celý projekt do MDB Accessu (konkrétní verze SeeE používají konkrétní verze MS Access). Takže pokud potřebuje zavést nový nebo upravit nějaký stávající prvek, tak potřebuje pracovat v Accessu a nazdar.
Vývojáři zase potřebují pohodlně pracovat v každém projektu s tisícovkama (u větších projektů s desetitisícovkama) chybových hlášek (každá hláška se skládá z mnoha položek), které je potřeba vzájemně přelévat mezi vývojovým prostředí, provozní databází s logy a excelem.
Ale i když "opravdová" pokročilá práce s daty nemusí být extra častá, tak pořád je potřeba být schopen ty složité dokumenty otevřít. Pokud vám zákazník pošle excel plný maker, tak prostě nutně potřebujete MSO, abyste to otevřel, zobrazilo vám to co potřebujete. A vy tam třeba doplníte 20 čísel a pošlete to zpět. To je pro dodavatele velkých firem v podstatě denní chleba. A bez excelu se opět nehnete z místa.
Často je to ještě mnohem triviálnější. Firma třeba připraví nabídku pro zákazníka ve formě tabulky. Zákazník očekává a chce tabulku v excelu. Nechce pdf ani cokoli jiného. Je zvyklý na excel. Je to zákazník, kupuje a platí, samozřejmě dostane to, co chce on. Ne to, co bych chtěl já. Přijde mi to tak správné.
Mne to spravne nepride.
Neplati - "nas zakaznik, nas pan" ale "nas zakaznik na partner".
Nemozem dat zakaznikovy nieco, co nemozem/neviem,... alebo, co je pre mna kontraproduktivne. Je to o dohode a ochote.
So slusnym vysvetlenim uspejes u vecsiny zakaznikov. A tomu zvysku, co nepochopi nepomoze nic a taky zakaznik vecsinou nestoji za nic.
On plati, tak sa mam teraz z po**at? Nie.
Dokážete pochopit heslo: "Náš zákazník, náš pán?" Snažte se porozumět tomu, že odběratel si má poroučet (a platit), a dodavatel dodávat.
Jestliže si myslíte, že posloužit zákazníkovi tím, co si on přeje, znamená (...) se z něj, pak jste svým myšlením někde v hodně primitivních krajích.
Zkuste porozhlédnout jinde ve světě, jak to tam dělají!
Pokud by jste neměl v hlavě vendor lock, tak by jste možná zjistil, že z LO jde ukládat odhadem tak do dvaceti excelovských formátů, takže zákazník dostane xls a nemusí mít mít ani tušení, že nebyl vytvořen v kradeném MSO ale v legálním LO, či jiném balíku. Umí to dokonce webový Google Docs (až už se nyní jmenuje jakkoliv).
Pravda pokud vytvarim dokument ja, tak nemusim resit co ma druha strana.
Tak to ostatne resi vetsina Linuxaru.
PS: V jedne firme jsem potkal jednoho cloveka, ktery sice nemel rad Linux, ale pochvaloval si OpenOffice, protoze umel pouzivat vsechny MS formaty, coz vyuzival, kdyz mezi ostatnimi zamestnanci slouzil jako konvertovac dokumnetu mezi ruznyma verzema MS office.
Vy používáte kradený software, že to hned předpokládáte u druhých lidí? Anebo je toto váš běžný způsob diskuse? Copak asi máte v hlavě vy?
A jste si jist, že tabulky vytvořené v LO půjdou bezchybně otevřít v excelu? Experimentovat můžete na sobě, ne na zákazníkovi.
Az se ty z materinky dostanes do praxe, tak zjistis, ze cokoli slozitejsiho nez soucet dvou policek (a i na to je trebas apon 14ti denniho skoleni - na vlastni oci sem videl absolventku VS, jak 10x scita na kalulacce sloupec cisel, nacez se prisla zeptat, jesli by to neslo nejak jinak, protoze ji to pokazdy vyslo jinak) pouziva promile uzivatelu excelu.
Makro potkam v excelu tak jednou do roka - to kdyz to nekomu nejde otevrit prave v M$ opicich ... protoze ma jinou verzi nez tvurce.
Áno, aj ja vidím makro v exceli raz do roka. Vždy keď zriaďovateľ pošle úžasný magľajz tabuliek, do ktorých účtovníčka týždeň čosi nahadzuje. Je to voľačo pre štátnu pokladnicu - veľmi ma obsah netrápi. Ale bez excelu sa to jednoducho vyplniť nedá. A keďže zriaďovateľom je Vyšší územný celok (kedysi to bol kraj), hneď je potreba excelu dobrovoľne povinná v celom kraji a bodka.
Nepomôže ani Výnos Ministerstva financií o štandardoch vo verejnej správe, pretože mám pocit, že som široko-ďaleko jediný, kto ho aj čítal... A firmy sú na tom iste podobne.
Jo máš pravdu, ten instalatér co má kolegu se kterým tahá trubky určitě potřebuje ODBC a tahat do Excelu pravidelně data z DB včetně aktualizačních maker.
Ten je rád když rozezná rozdíl mezi word a excel, mimochodem. A největší problém je ten, když se mu podaří přesunout (nedejbože smazat) ikonu toho modrého Ečka z plochy, protože tím mu přestal jít internet.
Dělám v IT 22 let a 8 lidí z 10ti nepotřebují žádné ODBC ani tahání dat z DB.
Bavím se o malých firmách, tedy o většině uživatelů MS.
Takže nejde to použít pro TEBE a ještě tvého souseda, dalším osmi bude vyhovovat cokoliv.
Ano praxe a život naučí že jeden názor není dogma. A to co platilo před rokem nyní už neplatí, a za rok to bude jinak.
Omlouvám se, je fakt vidím kolem sebe k čemu ten Word a Excel uživatelé používají. Využití funkcionalit tak na 3% max. Už T602 byla pro mnohé luxus, protože to umělo opravovat slova...
Souhlas, uživatel většinu funkcí MS Office nevyužije. Problém je v tom, že neexistuje žádá malá sada funkcí, které by pokryly všechny potřeby. Každý uživatel používá JINÝ kus funkcí MS Office, takže se těch 100% nasbírá už na poměrně malém vzorku.
V robote máme tenkých klientov a kolegyňa dostala tlačivo, ktoré v LO nevošlo na stranu. Nemohla to vytlačiť, lebo rýchlejšie by bolo napísať od začiatku ako to preformátovať celé. A bolo tam toho dosť. Pani na druhej strane telefónu niečo ako PDF nepoznala. Našťastie môj počítač nie je len tenký klient a zhodou okolností som tam mal nainštalovaný aj legálny Office. Tak som to prekonvertoval do PDF a je po probléme. V prípade, že by sme vo firme bežali výhradne na LO, boli by problémy. Myslím, že mať jednu licenciu na Office vo firme nie je na zahodenie. Na druhej strane, problémy s LO sú minimálne, takže stojí za to zbaviť sa Office a prejsť na LO.
Tady je problém spíš v tom, že MSO užívá implicitně fonty, k nimž není svobodná náhrada (která by měla stejné pozicování písmen), a tím se text rozbije, protože se řádky "nedolévají" nebo "přelévají" na stránky. Je nutno měnit fonty, případně jejich velikost, pokud vám má dokument vyjít se stejným stránkováním.
IMHO by tento problém vyřešil kompletní a povinný přechod státní správy na LO, která tyto zmatky nedělá.
Musím se ho trochu zastat, parodie to skutečně je - v zde zmi%novaném typickém použití :) Bavme se o kurzorech, změnách chování po instalaci updatů, problémů se zamykáním, ... Jakmile od toho začněš chtít víc než pár formulářů, narazíš. Mám na mysli Access s MDB frontedem, na MsSQL to zřejmně poběží bezproblémově.
Nicméně, právě MDB je v těch případech, kdy něco někdo přelejvá přez opice, ta nejčastější hrůza, co ani nemá transkace, dokud se nezaškrtne "extended SQL" :)
R.
Nikolivek, nepouziva se, kazdej normalni clovek jeho pouziti zavrhne hned, jak nekoho napadne stim prijit. Navic neznam osobne ani jednoho jedinyho uzivatele M$ opic, kterej by vubec kdy mel acces spustenej, natoz aby tusil k cemu je to dobry a jak to pouzit. A to znam uzivatelu nekolik tisic.
Access (pokud se nemýlím) používá/la například Škoda Auto. Access se "využívá" i ve státní sféře, tím teď nemluvím o školství, kde se "vyučuje" (ano obojí uvozovky sou na místě). Ovšem souhlasím s danými příspěvky, že Access je parodii na databáze, a normální firma/člověk by měla/měl přejít na něco, co opravdu za databáze považovat lze. Ano chápu, že pokud je nějaký rozsáhlý IS postaven na Accessu, tak to bude dost problém, na druhou stranu, ti co takovýto systém plánovali, měli v hlavách nasráno a/nebo dostali nějaké "všimné" od MS (to, že si vytrhl z kontextu slovo "normální", radši řešit nebudu, protože normální člověk to pochopí :D ).
Chcete-li znát jednu výhodu Access-u, pak je zde: umí si vytahat data z mnoha různých systémů (a to včetně PostgreSQL, Oracle, MySQL/MariaDB apod.) a dělat nad nimi dotazy a porovnání. Tak to používá u nás jeden kolega a kvůli této funkci mu toleruju všechny možné omezení i deb*lní práci s velkými SQL systémy (např. nalití nové tabulky se musí dělat po řádcích, abychom věděli, na kterém řádku to případně řachlo, že...).
No asi záleží škola od školy.. Byl jsem svědkem, kdy na VŠ v rámci předmětu, jehož jméno si nepamatuju, kde se studenti mají seznamovat a pracovat v kancelářských aplikacích, tak na otázku studenta, zda bude moct zadání úkolu vypracovat v OpenOffice - protože MS Office nemá - tak vyučující vyvalila oči a pronesla bájnou větu "V čem že?" ...
Podobný příklad jsem viděl i na jiné, kde se tvrdošíjně vyučuje pouze v produktech Microsoftu.
Za mě je to veliká chyba.
Nechci se příliš přít, ale není to náhodou tak, že například MySQL verze 4 nebo MySQL engine MyISAM si mohou s Accessem podat ruku, protože mají v jádru mnoho společných problémů. Access (od verze 95) uměl narozdíl od MyISAM relace.
U MySQL často zachytím doporučení: Chcete relace? Tak z MyISAM na INNODB.
Pletu se?
Původně jsem je nezmínil, ale máte pravdu, i u transakcí je problém (myslím že u MS Access i MySQL).
Původně jsem zmiňoval relace u MySQL 4 a MyISAMu, kde pokud vím, skutečně nejsou (aspoň do verze 4 nebyly) - vlastní zkušenost.
Navíc bývalo tehdy ze strany developerů doporučováno okolí migrovat na Postgre, chtějí li relace. Dnes je u MySQL 5 dominantní InnoDB engine (donedávna snad dokonce zpoplatněný - nevím jistě), který už relace samozřejmě podporuje.
Ale stejně je mi záhadou, jak mohlo MyISAM bez relací a kontrol cizích klíčů tak dlouho vydržet.
Neznalost tu spis demontrujes ty, tohle poznamkovadlo se pro vic nez par desitek zaznamu zcela neda pouzit. Jo, resil sem zoufalce, kterej v tom mel cca 100k zaznamu - naprosto jakakoli operace nad tim trvala minuty (spis desitky minut) ... tak sem mu rek, ze kdy uz to musi byt, at si nainstaluje free verzi M$ SQL ... a voiala ... odezvy byly ve vterinach.
Nechci vysloveně hájit MS Access, protože má opravdu spoustu problémů a umožňuje uživatelům dělat hrozný zvěrstva. Ale s tím výkonem nemůžu souhlasit.
Nedávno jsem pomáhal migrovat na MS SQL Server databázi v MS Accessu, velikost zhruba 9 GB (rozděleno do několika menších mdb souborů a zlinkováno v hlavním mdb), dohromady přibližně 16M záznamů, největší tabulky okolo 2M záznamů. Tabulky měly desítky i stovky sloupců, používaly se tam šílený dotazy (definice jednoho z těch nejextrémnějších měla po přepisu na SQL Server 18 KB), se systémem paralelně pracovalo několik uživatelů (jednotky až desítky)...
A fungovalo to překvapivě velmi dobře (typický odezvy od desetin sekundy do několika jednotek sekund, u těch extrémních dotazů tak půl minuty), rozhodně se nedá obecně říct, že by se to přenosem na SQL Server několikanásobně zrychlilo (některé dotazy se zrychlily znatelně, jiné téměř ne).
Pokud měl MS Access skutečně problémy se 100K dotazů, tak bych si tipnul na chybějící indexy.
Ano, například já v práci. Access mám jako frontend k databázi běžící na MSSQL a komunikující s dalšími systémy, z nichž většinu doufám nikdy ani neuvidím :-)
Ale i Access nad MDB má své výhody. Po pravdě řečeno takový produkt mi v linuxovém světě hodně chybí. Něco s jednoduchou tvorbou formulářů a jejich uložením společně s daty do snadno přenosného tvaru (ideálně jeden soubor).
Na domácí databáze je MySQL kanón na vrabce, o Postgresu nemluvě. Pro vekou většinu mých potřeb by se hodil právě ten Access - jednoduché rozhraní na 5-10 formulářů, data a snadná přenositelnost mezi několika počítači volně putujícími i mimo dosah Internetu.
Jistě, MySQL i další zvládnou strašnou spoustu věcí, ale aplikace typu "5 SAMYC" (kdo si pamatuje Slunce seno, ví, co myslím) je nepotřebují.
Pokud o něčem takovém víte, prosím, sem s tím.
Děkuju, vyzkouším. I když na první pohled se mi to jeví zase jen jako ta databázová část. Já měl na mysli to, co umí Access výborně:
- navrhnu si tabulky (klikátor neřeším, napsat sql je rychlejší)
- navrhnu si GUI aplikace (formuláře pro práci nad daty, výstupní sestavy, ...)
- a to celé je v snadno přenosném tvaru
Občas slyším "tak použij databázi + web aplikaci" - jo, ale to je docela opruz.
"Na domácí databáze je MySQL kanón na vrabce, o Postgresu nemluvě."
Proč? Postgres rozchodíte jedním příkazem dle distribuce a k obrazu svému nastavíte v jednom souboru (pg_hba). Vše ostatní můžete klidně nechat v defaultu, dá se to případně nastavit klikoliv potom. Při připojení přes unix socket dokonce nemusíte zadávat ani heslo a hned se jako uživatel dostanete do své uživatelské db jedním příkazem (psql). Jednodušší už to snad být nemůže.
Jinak, pokud se vám nelíbí plnohodnotné servery běžící jako samostatná jednotka, tak potom SQLite případně bdb, pokud vyloženě nepotřebujete SQL.
Ale osobně bych opravdu doporučoval Postgresql, protože může být jak lightweight pro počáteční domácí pokusy tak pro petabytové databáze (pořád používate stejný produkt).
Tak třeba Calc má "super" vlastnost, že cokoliv co jde nějak pochybně převést na datum na datum převede. Zkuste si do buňky napsat V9, nebo I-3, X10 nebo hromadu dalšího. Ale co je mnohem horší, tohle dělá i při importu třeba z csv a už nikdy nejde získat původní hodnota, protože převodem formátu na text to udělá číslo. Co je ještě horší, pokud hodnota "vhodná" k převodu jen na pár řádcích, které nejsou zrovna vidět, tak si toho nikdo nevšimne a jednou provždy zničená data zpracovává/posílá dál. Několik let jsem ještě za dob OOo psal do různých diskuzí a nikoho taková banalita, že to mrví data, vyloženě doteď netrápí (naposledy zkoušeno na LO 4.2.0.4)
Jo, Excel to dělá taky. Jinak vypnutí automatických oprav jsem (je skutečně hluboko ve stromu nabídek) provedl, ale opravovalo to dál (komolilo češťinu za to, co si myslelo, že by tam mělo být). Nakonec jsem to řešil natvrdo smazáním slovníku, co používá spelčeker, tím to přestalo.
Za ideál pro jakýkoli kancelářský SW považuji možnost vypnout všechny automatické opravy na jednom místě a tak, aby se to vypnutí nezrušilo přechodem z buňky na buňku nebo z dokumentu na dokument, a aby zůstalo i po vypnutí a zapnutí počítače. Tohle uměl Klasik, šmejdy typu MSO nebo LO to nezvládají.
Tak mi prosím poraďte, kde se to v LO vypíná. A nemyslím normální automatické opravy, jako překlepy a velké písmeno po tečce, myslím konkrétně tohle svévolné měnění hodnot buněk na datum.
Je zajímavé, že Excel mi to nedělal (aut. opravy ano, ale i5 na 1.1.2005 opravdu nepřepisoval) a určitě ne při importu, protože přes Excel jsme to nakonec byli nuceni dělat.
Jo a i kdyby to náhodou vypnout šlo, který *** to nechává v LO default zapnuté i pro import dat, kdy už nemáte šanci zjistit, jestli tam bylo původně 1.1.2005 nebo i5 mi hlava fakt nebere (pokud se vůbec přijde na to, že ta data jsou importem změněná a tudíž k ničemu).
Taky si nemyslím, že tenhle typ oprav by měl být automaticky zapnutý, není to právě šťastné rozhodnutí vývojářů :-/ , ale
1) Pokud chcete mít ve sloupci text ( bez toho, aby se Calc snažil hádat, jestli se náhodou nejedná o jiný typ dat ) tak ten sloupec (buňku, list, sešit ) označte jako textový ( tzn. PTM -> formát buněk - zvolte tab Čísla a v něm kategorii Text), pak již při zápisu takto definovaných polí nebude docházet k automatickým opravám na jiné datové typy. Jinou možností je před psaním textu do buňky napsat znak ' , pak taky danou buňku bude brát jako textovou
2) Při importu csv se vám objeví seznam voleb ( kódová stránka textu, atd. ) a jednou z voleb je [x] Detekovat speciální čísla, pokud tuto volbu zrušíte, tak by se to mělo chovat daleko rozumněji, tzn. na datový typ číslo bude převeden jen text, který obsahuje číslice + znak oddělující tisíce a desetinná čárka a nebude se pokoušet o detekci datumů a čísel ve "vědeckém formátu"
Co ja viem, tak pri importe csv do LO sa najskor zobrazi importovacie okno, ktore vam zobrazi preview vysledneho importu. LO sa snazi data heuristicky pochopit a sformatovat. Ak format nevyhovuje, tak si to mozte v tom okne upravit. Nemal by s tym byt ziadny problem.
ano, ten problém tu je ... to víte, to jsou ty úlitby neznalým uživatelům kteří nerozlišují jestli píšou text nebo číslo a chtějí a by jim to počítalo :D Taky mě to sere a doufám že to umožní vypnout, ale naděje si nedělám.
U importu csv vám pomůžu - nastavte si pro celý import nebo vybrané sloupce že je chcete importovat jako text a pak si to validně zpracujte funkcemi.
No to možná zvládnu já, ale rozhodně ne obyč. kancelářská krysa. A i mě by to štvalo, se s tím takhle patlat.
Ale hlavně, když už to vím, tak si na to dám pozor, jenže většina lidí vůbec nebude mít tušení, že jim import data zničil a že to mají nějakou složitou oklikou řešit - prostě to pošlou dál a za nějakou dobu se někde objeví velký problém, nebo opět neobjeví, protože ta data na vstupu třeba nevyhoví podmínce a řádek bude přeskočen, vyjdou jinak souhrny atd a všechny závěry z takový dat udělané budou mimo.
To uz nieje problem Calcu alebo Excelu ale zle nastaveneho sposobu spracovania a toku dat.
Ak tok dat je uz len trochu zlozitejsi, tak pouzivat na to kancelarsky balik je vysoko nevhodne. Integritu dat nemas sancu nijako udrzat. Kazdy normalny clovek by takuto cestu zavrhol hned ako to zisti.
A je to tu zas, Calc mění/ničí data při importu a problém není v něm, ale v toku dat.. Začíná mi být jasné, že to nebude opraveno nikdy, polovině lidí to nevadí a druhá to ještě omlouvá :( Netahejte do toho jaká data a za jakým účelem jsou zpracovávána, bavme se o podstatě, že takovýto program, na který se nedá spolehnout ani u součtu čísel v sloupečku se nedá rozumně používat. A bavme se o tom, proč někdo na import dat aplikuje tyto nesmyslné konverze bez možnosti je vypnout, respektive opačně, nutnosti je zapnout, když se už dlouho ví, jaké problémy to způsobuje.
1. proč by se nedalo spolíhat na součet čísel?
2. proč se to aplikuje na import? Mno nejspíš to někdo dost vlivný chtěl a nechal naprogramovat. Asi řešil problém se sekretářkami který potřebovaly napsat 1V a mít z toho datum 1.5. aktuálního roku ... ve spoustě situací tohle značně zjednodušuje práci.
3. proč to nikdo neopraví ... mno to je jednoduché: žádný dobrovolník to ještě neudělal a žádnýho vývojáře na to zatím taky nikdo nezaplatil.
osobně se mi to nelíbí a jsem taky pro možnost nastavení, ale jsem dalek tomu diktovat všem že maj používat balík stejně jako já.
to potom zahod pocitac. Kazdy program ma kopu chyb a nedokonalosti.
Calc ma problem s tym a Excel zase s inym.
Ja neospravedlnujem Calc. Mna tiez hnevaju rozne automaticke konverzie a opravy tak v MSO ako aj LO ale keby som sa mal rozculovat nad vsetkym, tak uz ma davno porazi. Poukazoval som na to, ze tabulkovy procesor nieje najvhodnejsi nastroj na manipuláciu s datami na takejto urovni.
Aj ked sa to nezda, tak ta konverzia bude mat nejaku logiku. Ta logika nemusi vyhovovat vsetkym alebo nemusi byt vobec dobra.
So skusenostami s inymi programami a komunikaciou s vyvojarmi som sa naucil, ze zaklad je pochopit myslenie programatora a snazit sa vysvetlit moje myslenie programatorovi. Nie vzdy to vyjde na prvy krat ale u open source programov mas velku sancu,ze ta niekto bude pocuvat.
Moze byt, ze tento problem s konverziou programatori vobec nevnimaju. Je to v bugzille, tlaci na to niekto? Tlac na to, vysvetluj a je velka sanca,ze to opravia.
Používal som simplexovú metódu v QuattroPro (Borland tabuľky) aj v Exceli. V OpenOffice sa zaviedli neskoršie, už som sa s nimi nezaoberal, tak nemám s nimi skúsenosť. Našiel som však ponuku Nástroje->Riešiteľ, ktoré sa mi zdá že je zamerané na optimalizačné výpočty simplexovou metódou.
Hodně lidí tvrdí, že jim LO nedostačuje, ale zatim mně neukázali důkaz.
Tak třeba mně na doma LO naprosto postačuje, zato v zaměstnání je pro mne naprosto nepoužitelný. Nebudu teď řešit provázanost Word/Excel/Access, stačí totiž zmínit jen takovou "trivialitu", jakou je hromadná korespondence, která má využití nejen pro tisk obálek, ale také pro tisk čehokoliv, co má nějakou šablonu a načítá to do ní data odjinud. Ve Wordu naprosto skvěle zpracováno, lze s tím tvořit téměř cokoliv, ve Writeru naprosto nepoužitelný bastl, který je tam asi jen proto, aby bylo možno ve srovnávacích tabulkách odfajfkovat, že umí hromadnou korespondenci také. Jestli je použitelná, to už potom fanatiky nezajímá...
Ano souhlasím s tebou.
Excel JE použitelný a pro velké a větší firmy nezbytný.
Ale tady se bavilo o malých firmách, o těch co controlling nedělají.
O uživatelích, kteří nemusí odevzdávat nic státní správě, kteří používají celí MS na psaní jednoduchých dopisů, či dělání jednoduchých tabulek, případně na otevření toho co jim někdo pošle.
Každý produkt má své použití a význam.
Firma co chce ALLin pak MS, protože to má i Outlook, je to propojené a funkční. S mnohými chybami ale jinak funguje.
Pro firmičku či domácí uživatele (nebo ty co nechtějí zaplatit za licenci odpovídajících 7-9 tis) je LO/OOF prostě dostačující.
Pokud uživatelé mají jako výdobytek použití Excelu/Calc funkci SUMA a vyrobit si tam jednoduchou tabulku, pak opravdu použití produktů MS je mrhání jejich prostředky.
A proto to pak taky končí na tom, že používají kradené verze MS2003 a řeší co tam nefunguje.
Až bude potřebovat tahat data z IS pak samozřejmně MS, dokud tabulka obsahuje 100 číselných hodnot 5x funkce SUMA a vleze se to na A4 pak nevidím účel použití mamutího SW od MS
Správný postup zavádění opensource se zhruba shoduje s postupem vaření žáby - z horké vody žába vyskočí, zatímco při pozvolném ohřevu se nechá v pohodě uvařit. Žábu jsem sice vařit nezkoušel, ale jinak mohu doporučit postupně: Firefox, LibreOffice, Datovka, FlexiBee, a pro někoho třeba ten Gimp nebo BricsCAD - to všechno běží jak pod Windows, tak pod Linuxem. Pak jednou zaměstnanec přijde do práce, a nevšimne si, že má Linux. Pokud ale přejdete rovnou na Linux, dlouho to nevydrží.
No to je objev, který se dá přirovnat k objevu nového kontinentu :-D
OS je v zásadě málo důležitý spouštěč aplikací. Aplikace jsou klíčové.
Pokud se vám podaří uživatele kancelářského balíku uspokojit s Libre Office, tak je úplně jedno, jestli si všimne, že dole je nějaký linux, nebo jestli tam zůstaly nějaké windows.
Jenže to je ten vtip, že většina pokročilejších uživatelů MS Office používá alespoň jednu funkci, která v LO není.
Co se týká CADů, tak tam je to totéž - až najdete někoho, kdo maluje v CADu a
- shodou náhod nepotřebuje malovat v konkrétním SW konkrétní verze a
- neomlátí vám alternativní CAD o hlavu, protože v něm má menší produktivitu
tak mu můžete bez problémů vyměnit OS pod tím CADem.
Problém je, že opravdu HODNĚ
Tak zrovna ten BricsCAD je téměř kopie AutoCADu s mnoha nadstavbami, používá nativně formát DWG a je vysoce kompatibilní s AutoCADem 2014 viz http://www.bricsys.com/cs_CZ/ a http://www.bricsys.com/cs_CZ/bricscad/comparison/. Tedy není to opensource. Zrovna nedávno tuším tady na Rootu někdo psal, že jich má 20, takže firma se na tom postavit dá.
Znám projektanty, kteří ještě dodnes používají AutoCAD R14, prostě si nechají dodat podklady ve starém formátu, dotvoří tam to svoje, a zákazník si to převede na novější. On s formáty takový problém není. A třeba na vypalování plechů se posílá DXF...
Mechanické CADy jdou mimo mne a konkrétně BricsCAD neznám vůbec. Mluvím jenom obecně, že strojaři mne vždy ujišťovali, že si kupijí drahé CADy, protože:
- jim to diktuje zákazník, pro kterého dělají (resp. diktuje formát)
- pracuje se v tom pohodlně a vyšší produktivita znamená, stihnou více práce.
Pokud je BricsCAD kopie Autocadu včetně pohodlí práce, tak má jistě šanci.
Elektrické CADy u nás ve firmě máme (byť s nimi nepracuji já), takže tam vím, že pro elektrické CADy opravdu platí to, co mám pro ty mechanické z doslechu.
Pro nás je primární mít ty verze, které
- musíme mít (protože nám zákazník diktuje formát)
- nebo chceme mít, protože víme, že jsme v nich produktivní.
Vidíš nepoznáš a už si pochyboval predtým ako by si to skúsil.
Sám ako stavebný inžinier používam zrovna bricscad, samozrejme že autocad bude pindať že výkres nebol vytvorený v autocade ale žiadne iné komplikácie nenastanú.
výhoda je akcelerovaný pod openGL a tým nepotrebujem profesionálne grafické karty.
Ovládanie je veľmi podobné ale nie totožné vo veľa veciach lepšie ale v niektorých veciach možno horšie ale to je vždy keď prechádzaš z jedného programu na niečo iné a si už na ovládanie zvyknutý. Ale ako používateľ skratiek je mi jedno kde to je schované.
BricsCAD je skutečně velmi dobrá a levná kopie AutoCADu. Dokonce dokáže otevírat soubory vyexportované v DWG a DXF z jiných programů, které AutoCAD odmítne. Zde je stačí otevřít, uložit v příslušné verzi DWG a již je vše v pořádku.
Ale na náhradu AutoCADu linuxová verze nestačí. Ve vlastním CADu skoro nikdo nekreslí. Důležité jsou knihovny, např. stavební, elektro, voda, topení, vzduchotechnika atd. A co jsem se na BricsCAD díval, tak knihovny a nástavby mají klasický instalátor pro windows.
Linux pak nemá šanci. Nikdo se nezbaví možnosti jednoduché práce výměnou za úsporu pár tisíc korun za OS. Zvláště vzhledem k tomu, že FF, LO, GIMP atd. jsou i ve verzi pro Windows.
Jen ještě poznámka. AutoCAD 14 přestal fungovat již ve Vistě. Dalo se to řešit úpravou nějakého DLL souboru, ale jak se to projevilo na spolehlivost a zda je to funkční i v 64bit systémech, to nevím. Jinak se ale tento program drží hlavně proto, že byla kvalitně cracknuta česká verze a to včetně CADKONU, který ve vyšších verzích ukradený neexistuje.
Ona se ta Linuxová verze vždy dotahuje. Z té tabulky je zřejmé, že většina chybějící kompatibility v linuxové verzi je nově implementovaná ve Windows verzi, která má taky vyšší číslo. Je to prostě ve vývoji, a Win verzi vydávají dřív. Ale pokud se nemýlím, licence platí jak pro Windows, tak pro Linux, takže si člověk může kdykoliv vybrat.
Jinak, jak jsem uvedl na jiném místě, přechod na Linux by mělo být to poslední. Napřed je třeba dávat přednost "obojetným" aplikacím, a teprve po pečlivém zvážení instalovat jiný OS. Ovšem zákazník by měl dát vědět obchodníkovi, že si přeje nadstavbu pro Linux, jinak - kde není poptávka, není nabídka.
PS: Ti projektanti, o kterých jsem psal, co používají AutoCAD R14, používají taky Windows XP, a jsou už v důchodu, takže řešit novější OS je zbytečné. Nicméně jejich projekty mají daleko méně problémů a nedostatků, než ty od mladých ambiciózních projektantů, pracujících ve 3D. Fakt nevím, čím to je :-)
Potvrzuji. Ono to není jen o 2D "malovátku" jako je AutoCAD, který je s oblibou uváděný jako příklad. Existují poměrně speciální a komplexní CAE/CAM systémy, namátkou bych uvedl např. Creo, SolidWorks, PowerMILL apod. a za ty prostě náhrada neexistuje.
Odladěná distribuce je OpenSUSE. Po instalaci otočím display (mám monitor na výšku), připojím síťové disky (třeba i share ze Samby, pomocí YASTu to jde samo), přídám pár plasmoidů na plochu, aby to nebylo tak fádní (+ přidám panel se správcem úloh nahoru, když mám ten monitor na výšku) a hotovo. Jo, a ještě umístím cache prohlížeče do paměti, abych si neničil SSD disk...
Ja osobne už dlhšie rozmýšľam, že prejdem na Linux. Skôr ma odrádza toto:
Na mojom notebooku som donedávna pri inštalácii Ubuntu/Kubuntu/Mint narážal na problém so zvukom, išli len subwoofery, ale repráčiky nie. Nastavil som alsa driver na neviem aký typ a išlo to. Problém je ale ten, že notebook je 6-kanálový, ale hoci alsa podporuje 6 kanálov, 6-kanálové nastavenie v alse jednoducho nefunguje. Čítačka kariet je pre systém neznáma a často mi nefunguje wifi. Zvyčajne mi to začne robiť po nejakom čase, ako napr. teraz. Neviem si s tým rady a nakoniec to celé preinštalujem nanovo. Takto je to stále dokola.
Na priateľkynom notebooku pre istotu live CD odmieta naštartovať, pri inštalácii jednoducho zamrzne, s tým tiež neviem čo mám robiť.
No a ako dosť veľkú prekážku vidím aj to, že osobne preferujem notebooky bez systému, kde si nainštalujem to čo chcem, lenže čo ak kúpim notebook, pri ktorom budem mať dokola problémy so systémom ako pri tomto notebooku? Ako sa vyhnúť takýmto nepríjemnostiam? Kúpiť notebook s predinštalovaným Ubuntu? Dobre, lenže ja Ubuntu nechcem. Notebook s vyladeným Kubuntu nekúpim a platiť za to, že výrobca tam niečo pripraví, čo tam ani nechcem (Ubuntu, Windows) sa mi nechce.
Ako z toho začarovaného kruhu von? A tiež som povedal, že Windows 8 u mňa v počítači určite nebude. Lenže nerád by som dopadol tak, budem musieť dokola len niečo nastavovať pretože to nepôjde.
No pokud ušetříte za OS na novém notebooku a nevíte, jak nastavit nový systém, aby to fungovalo dobře, tak není od věci si tam ten Kubuntu (či jinou distribuci) nechat nainstalovat od někoho, kdo tomu rozumí více. Samozřejmě u nového ardware na Linuxu vždy hrozí, že tam něco nebude fungovat, protože na to prostě ještě kernel nemá drivery nebo driver je, ale ten daný hardware ho má nějak jinak poskládaný (např. nějakým GPIO něco zapíná nebo přepíná, což je velmi časté a každý výrobce si to dělá jinak). Každopádně bych kvli tomu neházel flintu do žita, Myslím, že když se servisákovi nepodaří ten systém rozběhat, tak ani nemusíte nic platit.
Pokud se najde alespoň jedno distro na kterým to jede, lze z něj odpovídající komponenty vytahat a použít v jiným. Obvykle stačí překompilovat jádro s jinejma volbama, což musím tak jak tak vždycky udělat kvůli ax25, takže mne to to neštve, je to menšinová záležitost a hardware měním jednou za 12 let (i se systémem), ale aby v CentOSu byla kupříkladu vypnutá podpora pro paralelní port, to už je fakt brutál. Já vím, že notebooky to nemají, ale. Pochopitelně jsem s železem padl do toho, kam jsem nechtěl, přičemž jsem vybíral železo ostražitě. Přehlídl jsem, že základovka má ethernetový rozhraní od atherosu (to je pěkně posranej podnik). Rozchodil jsem ho, ale uf teda. Nikdy víc. Doufám, že mi tenhle stroj vydrží až do smrti. V notebooku to musí být extrémní sranda, protože tam si člověk nevybere nic.
Ubuntů i debianů je spoustu verzí, navíc ubuntu dané verze není binárně kompatibilní s debianem "odpovídající" verze. Tedy není důvod, aby šly ovladače rovnou použít.
Pokud byly binární ovladače dostupné jen pro danou verzi ubuntu (že by to nešťastné PowerVR?), je to případ obecně nepodporovaného hardwaru a nikdo s tím nic neudělá.
Neviem aky si zbehly v HW ale tu sa ti da odporucit pred kupou si overit kompatibilitu HW s Linuxom.
U notebookov niektory vyrobcovia pouzivaju nestandardne(menej pouzivane) komponenty, ktore na linuxe nemusia mat 100% podporu alebo je v notebooku pouzita novinka, ktora este nema v linuxe 100% podporu. Z mojich skusenosti su to prave zvuk, rozne citactky a trochu aj wifi, hoci dnes je to uz mensi problem ako kedysi.
To, ze si nevedel spustit live ditribuciu/nainstalovat na priatelkinom notebooku moze byt sposobene napriklad UEFI a secureboot.
Popripade som sa stretol aj s tym pri Debiane Wheezy, ze instalacia zamrzla kvoli nestandardnej klavesnici od ASUSU dodavanej k All In One PC.
Male odporucanie - kupovat overenu znacku a nie najlacnejsie modely, do ktorych vyrobcovia radi davaju to, co im prave prislo pod ruku.
přesně tak, před nákupem hw zkontrolovat, jak si vede v linuxu. potom je jeho používání obvykle bezproblémové.. viz např. www.thinkwiki.org a nebo www.abclinuxu.cz a jejich hw databáze :)
Jak zkontrolujete, jestli daný HW bude fungovat? Pro Linux najdete spoustu stránek se zkušenostmi uživatelů. Jenže se bohužel podpora HW liší distro od distra a verzi od verze. Navíc toho názory uživatelů moc neřeknou, protože nejde o žádné opravdové testování.
Ve světě Windows máme obrovský seznam certifikovaného HW, který je důkladně testovaný, a ze kterého si člověk snadno vybere.
Jop, aby pak stravil nekolik dnu hledanim stovek verzi vsemoznych driveru, nacez se mu mozna povede tu vec rozchodit, aniz by tusil, jak se to vlastne povedlo.
Vubec nejlepsi pak je, kdyz clovek zacne widle instalovat, a ty se zhroutej ( po nakopirovani a restartu) s tim, ze nemaj ovladac k radici disku ... moc hezky. Podotykam, ze se stejne chovaly jak win 7 tak win 8 ... na zcela "certifikovanem" HW lenovo olepenem prislusnymi lepiky.
Nejen Windows. I další software instalovaný přímo na certifikované železo (certifikované výrobcem toho softu) selhal, dokud se nepoužil speciální instalační disk. Takže certifikované znamená: "vyrobili jsme pro to spešl instalačku, která teda prošla a vypadá to, že to funguje takže na to už radši nesahejte."
Pokud jde o certifikaci Windows, tak melete nesmysly. Požadavky na certifikaci si můžete přečíst na webu MS, je jich celkem dost. "Spešl instalačka" vypadá typicky tak, že má předinstalované drivery, které jsou potřeba ke zprovoznění systému (ty mimochodem většinou obsahují i instalačký s integrovaným posledním Service Packem). Samozřejmě když máte k systému správný HAL a driver storage, můžete provést instalaci z běžného distribučního média.
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/dn423132
K certifikovanému HW dostanete driver v balení, případně je součástí Windows (někdy jen po Service Packu). Některé drivery si Windows stahují z Windows Update.
Storage driver je nutný pro úspěšný boot. Pokud instalační médium driver daného HW neobsahuje, tak z něj těžko nainstalujete funkční OS. Řešení existují tři: 1. Použijte instalačku s posledním Service Packem, bude nejspíš driver obsahovat. 2. Zaveďte driver z externího média, například USB klíčenky nebo DVD. 3. Použijte instalační médim dodané výrobcem, bude driver obsahovat.
BTW ten předinstalovaný HW Lenovo nejspíš měl přiložená instalační média včetně driveru, případně uměl vytvořit instalační médium s těmi drivery.
Jo, tohle bývá problém. Při nákupu notebooku se tomu vyhneš tím, že si zkontroluješ, zda-li v něm nejsou nějaké obskurní součástky, pro které nejsou kvatlitní drivery. To znamená grafika ideálně nějaká Intelácká integrovaná. AMD drivery jsou hrozné, ale ty proprietární tuším (nejsem si jistý) podporují jakési přepínání mezi integrovanou/dedikovanou, zatímco u Nvidie tohle není, tam se to musí řešit pomocí Bumblebee, popřípadě v brzké době nvidia-prime (ale u toho jsou stále ještě nějaké problémy s přehříváním a výdrží).
Wifi adaptér ideálně od Intelu a celkově co nejvíc součástí od Intelu, protože Intelácké drivery fungují. Co do zvuku si nejsem jistý, co je nejlepší volba, protože zvuk není zrovna moje parketa, každopádně já mám se zvukem na Linuxu míň problémů, než kolik jich mám na Windows 8.1.
Každopádně při vybírání notebooku je potřeba si najít, zda-li na něm všechno pojede. No a samozřejmostí je používat co nejnovější systém, který mnohdy dost problémů vyřeší.
Mám Assus EEE s inteláckou grafikou, který podle tehdejších recenzí na netu (i zde) byl "linux friendly". S výjimkou jedné verze Ubuntu (na níž zase padal zvuk, což je víc než sedm let známý a opakovaně nahlašovaný bug, kvůli kterému Ubuntu odmítám) to neumělo přehrávat video ve fullframe režimu a navíc se při každém update Xsystému hroutila grafika do nízkého rozlišení. Pro absenci ovladačů na šmejd od Intelu. Při nákupu nového jsem proti měl požadavek "nic od Intelu". A zatím vše funguje (Debian 7 + nesvobodné ovladače).
To je zajímavé jak je to stále stejné:
Windows XP u mně v počítači určitě nebude.
Windows Vista u mně v počítači určitě nebude.
Windows 7 u mně v počítači určitě nebude.
Windows 8 u mně v počítači určitě nebude.
Kéž by to tak bylo, to by bylo zastoupení Linuxu na desktoupu hned na jiným procentu.
Ale u většiny je to jen neznalost nové verze Windows a poté co se z ní seznámí tak je zas ta ta jediná na světě... :(
Dodatečně se problémy řeší bohužel těžko, to je pak každá rada drahá. Pro příště (nebo pro ostatní) bych doporučil koupi notebooku s nějakou Linuxovou distribucí. Já si koupil celkem low-end notebook, ale s matným displayem, numerickou klávesnicí a s distribucí Linpus, která šla samozřejmě hned pryč, ale když už něco funguje s jednou distribucí, tak to většinou funguje i s jinou, nebo je snadná náprava (musel jsem zprovoznit tlumení displaye, ale šlo to lehce).
Urcite zajimavy namet na clanek, akorat by me teda zajimalo rozuzleni toho nasazeni MS Office. Pokud prijimat, zpracovavate a dale posilate dokumenty vytvarene na MS Office, tak je prechod na cokoliv jineho vylouceny (Libre Office je skvele pro domaci pouziti, nebo vlastni tvorbu, nicmene rozhodne nejde o plnohodnotnou nahradu). Takze jak na to? Zprovozneni WINE opravdu neni uplne trivialni, po aplikace nejakeho patche nebo aktualizaci na novejsi verzi muze hrozit vpodstate znefunkcneni cele aplikace. Navic pro "jakztakz" 100% funkcnost se leckdy doporucuje pouzit primo nativni DDL z Windows (coz asi taky neni zcela uplne koser jako navod pro firmy).
Dale se v clanku obevuje virtualizace. VirtualBox je vyborny a dobre podporovany nastroj pro Linux (tedy hlavne pro ty "bezne" distribuce), nicmene to predpoklada, ze budu spoustet nejaky OS - takze nainstaluji Linux, aby si v VB spoustel Windows kvuli MS Office? To snad ne.
Pak jsou dalsi nastroje jako PlayOnLinux (postavene na WINE), nebo CrossOver:
http://www.codeweavers.com/compatibility/search/?name=Office&search=app
Ac se muze muj komentar zdat spis negativni, konkretne teto situaci jiz nejaky rok celim osobne a neni to zcela jednoduche. Clovek znaly si s MS Office v Linuxu poradi temer ve vsech situacich, ovsem v pripade kdy toto reseni nasadite nekomu kdo nejen o Linuxu ale obecne o IT temer nic nevi, muze nefunkcnost aplikace (nejen Office) obrovske problemy.
Za posledních 20 let +, co přicházím do kontaktu s dokumenty MSO formátu, vytvořenými státní správou nebo jejími podřízenými složkami, jsem se NIKDY nesetkal s dokumentem, který by nešlo vytvořit v Open či Libre Office.
Zato jsem se občas setkal s dokumenty, kde zcela triviální funkce, např. sečtení obsahu několika buněk ve stejném sloupci, byla řešena nikoli prostým odkazem v cílové buňce, ale makrem ve VB, aby formuláře nebyly přenositelné na jinou platformu (např. formuláře grantových agentur GAČR nebo FRVŠ). Tady by striktní povinnost dělat to v otevřených formátech byla na místě.
Naopak, 90% + toho, co vyprodukuje státní správa a podřízené složky, jsou primitivně strukturované texty, na které by s přehledem stačila nebožka T-602, a které by nebyl problém převést do TeXu nebo LaTeXu.
Nejdříve jsem se polekal, že na Root dorazily „kotvy“ z Živě a spojení s panem redaktorem moji skepsi ještě prohloubilo. Nakonec po přečtení samotného článku jsem zjistil, že článku mohu víceméně vytknout jen to, že jsou v článku navzdory nadpisu zmíněny jen jedna nebo dvě překážky a ne těch slibovaných šest a na rozdíl od Živě není rozsekaný na kapitoly ale na články, takže přepnutí na mobilní verzi nepomůže. xD
25% funkcii?
Posledný zákazník, ktorému som odporúčal linux, nemohol prejsť presne kôli Photoshopu. Keď som sa spýtal, čo na ňom robí, povedal mi, že odstraňuje červené oči. A takých je učite viac. Samozrejme to nezovšeobecňujem, mám zákazníka ktorý využíva Photoshop naozaj naplno.
Častokrát nejde o to, či je daný kus SW vhodný, ale či je užívateľ ochotný sa niečo nové naučiť.
Zaujimalo by ma ako to bude pokracovat prechod na linux som zvazoval ( pouzivam aj doma a obmedzene v praci) ibaze moj velky problem je office kedze vyuzivame zostavy a generovanie zostav je s tym viacej problemov taktiez nie vsetky veci medzi MS office a libre (open) office su kompatibilne taktiez je problem s makrami cize ked nam niekto posle dokument v ktorom su niektore s tychto spomenutych veci tak je problem to korektne otvorit a robit stym dalsia vec je ze open(libre) office zobrazuje dokumenty skratka inak ako su napisane ano da sa to riesit cez PDF ale pokial si s druhou stranou zasielame dokumenty hore dole a kazdy tam dopise nieco tak sice kazdy vidi co kto dopisal ale nie tak dokonale ako ked je to iba na MS office idealne by bolo keby bol jeden standard pre dokumenty a ten pouzivali obaja a obaja ho vedeli 100%tne zobrazit
druha vec ktoru som nikde nevidel a osobne sa priznam ze ani niejak blizise nehladal je napriklad nahrada za group policy vyzadovanie bezpecnostnych politik a podobne kedze predpokladam ze v kazdej strednej a vatcsej firme sa podobny system vyuziva ano Active directory ma nahradu v podobe samby redhatdirectory ci openldap ale to je len zdroj uzovatelov tak som zvedavy ci sa toto v druhej casti spomenie
Pro jednotlivce snad dobre, pro vetsi firmu je linux zadarmo drahy.
U dokumentu ve wordu, excelu a powerpointu musi byt zaruceno, ze vypadaji stejne u zakazniku jako ve firme. Prat se s kompatibilitou a treba rozdilnym poctem stranek, nebo zcela chybejicimi castmi je sebevrazda.
Kriticke dokumenty zakaznikum, nebo uradum bych takto neposilal. Mit vsechno v pdf vzdy nelze. Alespon u mne casove naklady na udrzbu linuxu jednoznacne prevazi cenu Win+office. Kompatibilita s hw, sitemi, firemnimi aplikacemi. Kompilovat pul systemu kvuli kompatibilite s jinde beznou ptakovinou a resit pak poskozeny system, kdyz to nedopadlo dobre je poprve mozna dobry hlavolam, ponekolikate uz to prestane bavit.
Chlapci, alespoň nekecejte. Pokud systém nepozná dvojici HW<>správný ovladač, tak jsem se setkal s tím, že návod na zprovoznění je zkompilovat a zavézt do systému. Vy jste se s tím nikdy nesetkali? Vy budete asi z tý sorty jak v lunetixu všechno najednou funguje bez problémů. Jak já vám závidím.
Nekecáme. Základem úspěchu je vybírat HW dle budoucího použití. Pokud to použití zahrnuje i OS, je třeba vybírat hw i z hlediska použitelnosti v tomto os. Osobně jsem skutečně roky nenarazil na jediný problém hw vs. linux, což se o windows říct nedá (to je většina hw především pro windows, zatímco na linux výrobci hw občas hází bobek, přesto jsou v linuxu mnohem menší problémy).
"Základem úspěchu je vybírat HW dle budoucího použití"
Ze které planety jsi spadnul? On někdo vybírá HW s tím že někdy bude možná používat systém o kterém zatím slyšel jako o alternativě.
Jinak pohádky o tom jak všechno funguje mám rád. Člověk když potom obchází diskuze o grafických kartách, tak zjišťuje, že jsou to opravdu jenom pohádky a může se jen vesele usmívat. Pak srovnání linux versus okna o dost reálnější obraz jak se věci mají.
"On někdo vybírá HW s tím že někdy bude možná používat systém o kterém zatím slyšel jako o alternativě."
To nevím. Jak to souvisí s tématem?
"Člověk když potom obchází diskuze"
Ano, diskuse o tom jak nic nefunguje se dají najít i o Eizo, Fluke, nebo Agilent. Diskuse náhodných lidí s náhodnými znalostmi nic neznamenají.
"To nevím. Jak to souvisí s tématem?"
No to já odpovídám na tvoji reakci. Jak souvisí s tématem, to už nechávám tobě.
"Diskuse náhodných lidí s náhodnými znalostmi nic neznamenají."
Tento pokus o snižování velikosti problému beru jen jako výstřel "náhodného člověka". Ostatně toto téma je profláknuté léta. Zdá se mi že jsi extrémě necitlivý na problémy. Nic léta sem nic neviděl, nic jsem neslyšel. Co říkají náhodní to nic neznamená. Jsi opravdu úsměvný.
Já jsem nenapsal, že jsem léta nic neslyšel, ale že jsem osobně žádný problém neměl. V tom je drobný rozdíl. ;-)
A problém jsem neměl také proto, že jsem pečlivě vybíral hw, což považuji za zásadní. Na což jsi ty reagoval svým komentářem o tom, že si člověk asi nebude vybírat hw podle os o kterém neslyšel. ;-) To sice asi dělat nebude, ale vůbec to nesouvisí s tím, co jsem psal já.
Tak samozřejmě ty jsi alfou omegou označil stav který normálně nenastává. Já jsem se ti tedy pokusil naznačit, že takto to nechodí.
V kontextu tohoto článku nemůže nějaký člověk přijít do firmy a říct. Měli jste se do budoucna připravit, pak byste neměli problémy. Chápeš ten malý rozdíl? :-)
Ano. Pokud si pečlivě vybereš hardware je dosti reálné že se s problémem nesetkáš. Jenže tvoje "podmínka" bezproblémového soužití s linuxem je v reálu pouhým zbožným přáním.
Ale dost by mě zajímali zkušenosti autora, jak se tímto problémem v reálu popere.
"Tak samozřejmě ty jsi alfou omegou označil stav který normálně nenastává. Já jsem se ti tedy pokusil naznačit, že takto to nechodí."
To samozřejmně není pravda, jsou lidé a firmy, kteří to dělají dobře.
"V kontextu tohoto článku nemůže nějaký člověk přijít do firmy a říct. Měli jste se do budoucna připravit, pak byste neměli problémy."
Ale může říct připravte se, aby jste neměli problémy. (Což teda taky nefunguje, např. o IPv6 se ví už minimálně 15let, ale stále jsou firmy a jednotlivci, kteří snad schválně kupují hwsw, který to neumí. Přičemž za dobu, kdy se o tom ví se tohoto hw vystřídalo několik a byla tedy několikrát příležitost to alespoň z tohoto pohledu udělat dobře.)
V oblasti IT je tady navíc ten problém,žje existuje monopol (a "někým" bez mandátu podepsaná generální smlouva na dalších pár let) a ten si to pojistí nejen ve státní správě, ale i ve školách a neziskovkách.
"Jenže tvoje "podmínka" bezproblémového soužití s linuxem je v reálu pouhým zbožným přáním."
Samozřejmně že není, ale to bychom se dostali do smyčky.
Tímto tuto neplodnou debatu končím, kdo chce, ať si kupuje od MS jeho výrobky, já jsem spokojen s levnější a pro mě lepší variantou.
"To samozřejmně není pravda, jsou lidé a firmy, kteří to dělají dobře."
To jistě. Nějaké jistě existují. Mě přijde že jsi vůbec nečetl obsah článku. Zaznamenal jsi tu část, že autor chodí do firem kde sotva tuší, co to Linux je? Je potom ten obraz, že tyto firmy se připravují na linux po HW stránce reálný? No samozřejmě není. Svůj hloupý předpoklad si prohlásil za "pravdu" a na té stavíš všechno ostatní.
Tak je pravda, že občas se člověk s tím musí poprat, aby něco vůbec rozjel ( a je úplně jedno o jakou kombinaci software a os jde ), ale nedalo mě a dal jsem hledat na googlu FortisslVPN a Linux a hned na první stránce je odkaz
http://linuxishbell.wordpress.com/2010/12/24/vpn-server-and-clients-linux/, kde je uvedeno :
################
Clients for Linux
I found a nice one at http://internal.enterprisecomponent.com/download/FortiClientSSLVPN/forticlientsslvpn_linux_4.0.2010.tar.gz
The set up is very straight forward if you follow instruction at
http://portal.modeldriven.org/sites/default/files/SSL_VPN_Client_User_Guide.pdf
With this, I can directly connect to office desktop via ssh and NX machine. That’s a nice tool!!
################
takže předpokládám, že se to někomu již podařilo a nejspíš to i chodí :)
Diky moc, ano ten bezi.
Podobnymi navody jsem pred vanoci s instalaci prechozi verze klienta stravil bez vysledku cely vikend. Vcera jsem to rozjel s novym klientem. Ted jsem jen musel jsem jen nahradit chybejici 32bit knihovny, ktere v Ubuntu 13.10 x64 jiz nejsou podporovany a doinstalovat xterm a openvpnmanager. Konecne se pripojim. Jenze mi zcela prestalo chodit pripojeni z Vboxu a VmWareplayeru (i bez nahozene VPN). Asi jsem zmenil neco, co jsem nemel. Bohuzel SAP ukoncil podporu klienta pro Linux, nove platingui uz neni nadale verejne k dispozici. No snad stara verze jeste nejaky cas pobezi.
U W, E a P nic takového zaručeno nemáte.
Já dělám presentace už několik let jen v LaTeX Beameru, protože prakticky všechny PowerPointové presentace byly nějak zmršené. A když to nemršil přímo PowerPoint, tak to zmršil prohlížeč PP presentací, který máme v řadě poslucháren, protože byl zdarma.
U Wordu, a Excelu to samé, to je zcela nepoužitelný SW pro jakoukoli vážnou práci.
Samba od verze 4 AD plně podporuje.
AD není ale nějaký svatý grál, který musí používat každá firma - dá se to pochopitelně řešit i jinak. Ale je to dnes často zvykem.
Před 5 lety jsem ještě pracoval pro firmu s cca 15000 tisíci zaměstnanci, kde běželo AD a spolu s většinovými Windows i pár stovek PC, kde byl Suse Linux Enterprise Desktop. Ono to jde...
Cituji: To co Linux cini pro mnoho firem nepouzitelnym je hlavne nepritomnost plnohodnotneho Active Directory, i kdyz jsem slysel ze nejake nahrazky se uz objevily.
Plnou nahradu za AD ma Novell, viz sluzby v OES https://www.novell.com/products/openenterpriseserver/. Ale Novell ma cenovou politiku takovou, ze i kdyz jeho reseni jsou levnejsi nez reseni od Microsoftu, tak i pres to jsou to poradne tucne sumy. Proto se o nich na serverech pro domaci uzivatele, jako je treba root.cz, vubec nepise.
OES postaveny na SLESu byla novinka pred mnoha lety. Ted uz s nim diru do sveta Novell neudela. Zvlast prihledne-li se k tomu, ze marketing Novellu byl vzdy katastrofalni, a ze Microsoft konkurenci do velkych podniku dobrovolne nepusti.
Pro stredni podniky muze byt zajimavejsi Samba, ktera je zdarma. Ta ale implementuje jen cast funkci AD.
V samotném Linuxu ten problém většinou vůbec není a vedení firmy si samozřejmě uvědomuje, že používáním OpenSource by se výrazně ušetřilo za licence. Přechod by ale byl natolik časově náročný a v některých speciálních případech zcela nemožný (grafik, projektanti, fakturanti, účetní), že úspora za nákup licencí by se v celkovém součtu nákladů na přechod vůbec nemusela vyplatit (školení uživatelů na odlišné postupy, ztráta času vzniklá konverzí stávajících souborů, nekompatibilita...).
Takže u nově vznikající firmy si to ještě představit umím, ale u firmy, která má 10 let zajeté postupy a nakoupený SW, dost těžko.
Nic není černobílé.
Někomu stačí windows (obchodník na NTB), někomu stačí linux (účetní s multiplatformním IS, helpdesk), někdo potřebuje windows (konstruktér s CADem), někdo potřebuje linux (vývojář, správce IT).
Pokud se chce firma přesouvat na OSS (což především znamená, že to chce vedení firmy), pak je potřeba na to myslet při každém nákupu nových technologií, při technickém řešení každého nového procesu. A znovu opakuji - vždy to vychází z vedení, zda to či ono povolí nebo ne. Pokud vedení akceptuje řešení problémů přes ODBC do excelu, pak nikdy nepřejdou na LO. Pokud vedení nakoupí win-only technologii, nikdy nepřejdou.
Ale pokud příště pořídí multiplatformní IS, cíleně budou tlačit na ukládání vnitrofiremních dokumentů ve formátech ODF, nebudou kupovat ActiveX technologie, atd. atd., mají šanci postupně přecházet a uspořit. Krásně je to vidět na Mnichově. Přechod trvá spoustu let a je to postupný proces. A vyžaduje důsledný tlak shora. Bez něj k tomu nikdy nedojde. A to také není nic špatného, proč ne.
ahoj,
zrovna ted (v radu tydnu) budu nahrazovat pi ucetni komplet netbook s winXP. otazka zni:
(1) jaky stroj? ~ zde si vystacim sam: netbook -> notebook do 8k
(2) a zda ma smysl se vazat na novejsi windows?
chci to vyresit co nejmensim odporem jak vuci sw, ktery vyzaduje widle, tak vuci uzivateli (rozumej starsi dama cca 60let, gimpu, LO, ani linuxu se neboji -> jen ji chybi sw pro ucetnictvi pod linux).
takze jsem uvazoval, ze narazim na nejaky levnejsi stroj s win7 a bude vymalovano :) ale ouha. win7 se doprodava, tj. nespada do limitu <= 8k (~je cca za >=12k) a win8.1 anebo win8 totalne neznam. nevim, jak se ovlada a vlastne ani k cemu ten system muze tak slouzit (ani vuci kompatibilite zmineneho ucetnictvi)
co by tedy pan autor clanku na mou situaci doporucil?
- hw lepsi stroj -> linux a virtualizaci winXP (s tim, ze kdyz se to posere, nahodi se image ze zalohy apod...)
- win7? win8?
(ps v linuxu jsem jako doma, neni mi tam nic cizi vc. rucni instalace a kompilace potrebneho...)
IMO tohle je přesně případ, kdy se linux vůbec nehodí.
1) Ta paní umí používat nějaký SW, ve kterém je profík a má v něm historicky své klienty. Přechod na jiný účetní soft je pro ni nesmysl. Navíc malá single-user účetnictví snad ani pro linux neexistují.
2) NTB na linuxu je do začátku taky komplikace, nejlépe jsou normální desktopy (tedy firemní prostředí).
3) Je na to sama, není ve firmě, kde bude mít ve vedlejší kanceláři člověka, který tomu rozumí.
Naší účetní jsem pořídil multiplatformní účetní IS, ale to je větší síťové řešení, má pro to plnou podporu, na desktopu (neřešíme drivery bez podpory uspávání či spotřebu NTB). A jak jsem již psal - to byl dlouhodobý záměr, přestat si vytvářet závislost na jednom OS.
ano je to presne jak pises, bohuzel.
muzes mi prozradit jaky multiplatformni IS jsi poridil? (mozna to nebude taky spatna volba - rozhodne stoji za zvazeni).
+je mozne mi jako win-laikovi strucne shrnout v cem se lisi win7 x win8 ? a zda ma smysl se tou licenci spis zamerit na win7 anebo to nechat plynout :)
d.
Proč to "bohužel"? Pokud přechod na linux nepřinese nějaký zásadní benefit, není žádný důvod to dělat.
V případě naší firmy je to jasné - naši vývojáři pro efektivní práci potřebují linux, tudíž stejně mají jen OO (dnes již samozřejmě LO). Takže celá firma standardizuje na OO/LO (+ pár licencí MSO pro složité dokumenty klientům ve VBoxu nebo na nativních win). Linuxové desktopy síťově snázeji zazálohuju, snázeji vzdáleně ovládám, centrálně jednotně skriptuji, servery máme jen linux.
Takže i účetnictví/manažerský IS chci, aby jelo na linuxu (konkrétně český Obis s vynikající podporou).
A postupně se pozice, kde to lze a dává smysl, mohou převést na linux. Např. v poslední době přešla redaktorka, která vytváří texty a pracuje s webem.
Ale obchodníkům na NTB linux samozřejmě necpu, proč, nic by tím nezískali. I když mě jedna technicky velice zdatná obchodnice nedávno požádala, zda si na svůj win8 NTB může dát místo toho mint :-) A upřímně jsem zvažoval, zda s tím souhlasit, a dlouho jsem jí vysvětloval možná úskalí.
Je možné, že příští NTBs obchodníků už budou linuxové, co já vím. Na win je žádný firemní systém nedrží.
Účetní programy, hlavně od menších firem, jsou zhusta zhůvěřilosti, které je potřeba přiohýbat různými utilitami i na NT-kernel Windows, podpora těch firem je pro Linux veškerá žádná. Na druhou stranu v nich účetní už umějí a dělají skoro poslepu a hlavně bez chyb. Tady ta licence Win hravě pokryje problémy, které by přišly po přechodu na nový sw, to prostě není rozdíl MS Office vs. LO/OO.
A až účetnictví ve Wine spadne a paní přijde o data těsně před odvodem DPH nebo daňovým přiznání, co bude asi dělat? Když zavolá autorům účetnictví a vysvětlí, že to běží na linuxu, nebudou se jejím problémem zabývat. Pak už jen navštíví člověka, který jí toto doporučil a nainstaloval a rozmlátí mu notebook o hlavu.
vynikajucu skusenost mam s Flexibee a POHODA Profi cez WINE.
Riesil som to v 2012 (http://redhawk75.wordpress.com/2013/03/07/do-malej-firmy-linux-alebo-windows/) a zatial nie su problemy vo firme s Mintom.
Jedine co prve 2-3 mesiace boli otazky ohladom kde co najde, ako si dostavit a podobne.
pohodu tusim pouziva (nevim, zda profi ci neco jineho). nicmene s tim wine jste mne potesil :)
na flexibee jsem koukal - a je docela drahe.
ohledne pouzivaneho ucta tusim, ze to pred nejakymi 5ti lety byl DOUBLE (jak je to ted nevim, je to na dotaz - 1. dotazy smerem k pi ucetni budu resit vikendu)
j3.
Vôbec nič nepíšeš, o aký účtovný soft u pani účtovníčky ide. Konkrétne mám skúsenosť s MRP v Linux s použitím Wine - účtovníctvo aj mzdy/personalistika. Všetko ide spoľahlivo, vrátane výstupu na tlačiarne.
MRP účtovníctvo má jednu veľmi užitočnú funkciu - automatické zálohovanie dát po každom ukončení programu. Pokiaľ by teda program aj spadol, odišli dáta, je možné rýchlo ich obnoviť zo zálohy.
V našich slovenských končinách sa intenzívnejšie začali používať xml súbory pre kontrolné výkazy. V prvých verziách pod Wine zobrazovalo chybu, v tých ďalších už MRP pracujú bez problémov.
Pod Wine sa občas stáva, že niektoré softvérové funkcie nejdú. Je to však vývoj, ktorý neustále napreduje aj v týchto oblastiach a problémy sa postupne odstraňujú.
Ešte všeobecne k uplatňovaniu OSS a Linux.
Pri uplatňovaní open source softvéru a dátových formátov ide vo veľkej miere o politickú záležitosť. Jedným z najväčších užívateľov je štátna správa, ktorá týmto diktuje používanie programového vybavenia. Vo vyspelejších spoločnostiach sa v stále väčšej miere prechádza na otvorené dátové formáty a tým taktiež na OSS. Dokonca súčasťou dodávky štátnych zakázok býva dostupnosť zdrojového kódu, ktorý sa zverejní. Naviac, sú tlaky aj zo strany Eurokomisie, ktoré môžem hodnotiť kladne v prospech uplatňovania OSS, napriek existenčnému lobingu spoločnosti Microsoft. Neustále sa teda bude vytvárať vyšší dopyt po OSS softvére aj zručnostiach s ním, má teda veľký zmysel diskutovať o GNU/Linux OS.
pouzivala:
- dlouhodobe DOUBLE (dos, potom win95/98, winXP)
- drive JUK (nyni "minimalne" tusim, ze pouze na nejake vychytavky co jine programy nenabizi)
- pohoda (nejaka free verze nebo tak) a nejvic ji program sedi - z nabizenych na cz-trhu
- koketovani s ruznymi jinymi ucto programy fa jezek, kmoney, apod (bez uspechu)
/no-flame-pls/
imho: z profesionalniho pohledu vidim nejvetsi problem, ze co program, to vlastni format dat (export za priplatek) a pokud je program mensi, neresi ukladani do nejakeho db-serveru prip. transakce anebo zurnal (toto nechava na os)
Hezký článek a dalo by se říci vše říkající. Přesně takto to říkám lidem já a pokud to jde, také zapůjčuji vyladěný notebook s Ubuntu nebo Mint. Nevím jaké zkušenosti mají ostatní, ale kupodivu zaznamenávám kladné ohlasy u žen a to zejména na ubuntu a jeho vzhled. Většina uživatelů totiž počítač skutečně potřebuje jen procházení webu, práci s mailem, občas nějaký ten dokument a řekněme třeba skype a prohlížení multimedií. Pro mne je i mnohem pohodlnější vložit při instalaci počítače do drivu pouze jedno DVD a mít "hotovo" cca do hodiny. Celkem pohodička, dalo by se říci, ovšem... není tomu tak vždy.Takový Skype má občas problémy s pulse audio (nic vážného, ale kdo to nezná ten kouká a nadává), některé programy (naposledy jsem zaznamenal třeba firefox na některých webech) se bez pardonu hroutí, ne vždy funguje hybernace (resp. funguje až moc - notebook pak sice naběhne, ale obraz už nenaskočí - Debian na postarším Dell Latitude). Celkem jsem za poslední rok, kdy se linuxu věnuji poměrně intenzivně zaznamenal chyby a záseky, známé spíše z dob Windows 98. Jistě, nějaké byly způsobeny v začátcích pokusy s ovladači, ale různé drobné záseky programů, místy nedotažený překlad (už jsem jednomu výrobci posílal screenshot s doslova roztomilým překlepem), mohou začátečníka dost rozhodit a snad i znechutit (ve windows klik a jelo to, tady ne..atd.). Nutno však říci, že celkově se situace zlepšuje a uživatelé, kteří na linux přešli jsou vesměs spokojení. Ještě aby dostali rozum výrobci HW...
kdyz nekdo porad hleda na linuxu nejake mouchy, tak je potreba pouzit argument richarda stallmana :
pro svobodu je potreba prinaset obeti.
bohuzel, jak je videt napriklad na krymske krizi, lide nejsou ochotni obetovat vubec nic a myslenky jako svoboda ci spravedlnost se krci nekde hodne vzadu za pohodlnosti, honbou za ziskem a osobnim prospechem.
Jestliže vidím, že někdo používá Word místo psacího stroje a Excel pro nejzákladnější výpočty nebo vystavování faktur, s klidným srdcem doporučuji LibreOffice
Uvedená formulace implikuje, že LibreOffice stačí jen na nejprimitivnější použití. Poměrně zajímavý přístup. Nasadil jsem ho v řadě firem, manželka na něm psala diplomku, protože Word padal nebo složitěji formátový dokument se občas po nějaké úpravě rozsypal... Plus jedno obrovské plus - nemá ribbon.
MS Office si dokážu představit pouze v prostředí, které je založeno na obrovské spoustě složitých maker (1 firma z 50) nebo na OLE (opět tak 1 firma z 50).
Řekněme, že naše firma nemá prostředí, které je založeno na obrovské spoustě složitých maker, ani nepotřebujeme OLE.
Čas od času přijde od zákazníka (velká firma využívající pokročilé funkce MSO) excel dokument ve kterém jsou nějaká makra a já tam musím doplnit nějaká data a poslat zpět.
Co mám dělat?
No dobře, může být ve firmě jeden počítač s Win+MSO, kde to udělám a pokračuji v běžné práci v LO.
Ale já to občas potřebuji udělat i na notebooku u zákazníka.
A co teď?
Pokud nějaká firma spolupracuje s firmama, které MSO intenzivněji používají, tak není rozumnější varianta, než také mít MSO. To je důvod, který vám tam chybí. A je nepodstatné, že LO toho samo o sobě umí opravdu hodně.
"Co mám dělat?"
Přestat přemýšlet o Linuxu, to je strašně jednoduché. Pan Macich má naprosou pravdu v tom, že základ je uvědomit si, že Linux není nějaké univerzální řešení vhodné pro všechny. Pro Vás to evidentně vhodné není.
Mezi těmi firmami, které poměrně dobře z hlediska jejich IT znám, jsou obchodní, reklamní, spediční, účetní, výrobní a všechny, to bych dvakrát podrthnul, v rámci své činnosti dostávají a potřebují odesílat dokumenty, čili nejde o nějaké samorosty, které s nikým komunikovat nepotřebují.
Typy dokumentů, se kterými se setkávají, se dají shrnout do oblastí:
1) nabídky/poptávky/dopisy formou pritivního dokumentu, ze kterého je důležitých pár řádků, které by se daly poslat i mailem, ale poslat řádku "Děkujeme za Vaši poptávku, nabídku Vám zpracujeme do tří pracovních dní" jim přijde podstatně víc cool strčit do Wordu než to těla mailu. Načíst i uložit jdou v LO/OO zcela bez problémů.
2) screenshoty. Neuvěřitelné, ale je to tak. Opět nic, co by LO/OO neotevřelo
3) dokumenty jako formuláře k vyplnění, s formulářovými poli. OO/LO zvládá bez problémů
4) dtto, ale s makry. Tam již může být problém, stačí vyzvat odesilatele, aby to poslal nějak "normálně". Zvláště, je-li to dodavatel, přizpůsobí se velice rád
5) faktury příchozí či odchozí, zcela bez problémů v LO/OO
6) dokumentace apod. LO/OO zvládá bez problémů, navíc v poslední době takové věci chodí *konečně* vesměs jako PDF
Takové ty specializované záležitosti vyplňování dat do dokumentů a poslání zpět se v poslední době častěji řeší nějakým online systémem a kolikrát dokonce přes Google Docs.
Prostě trvám na tom, že pro většinu firem (řekněmě 90% v segmentu SOHO a středních firem, u větších to samozřejmě bude méně v závislosti na tom, jak mají IS závislé na MSO) je LO/OO dostačující pro všechny úlohy, které na tom dělají, i s přihlédnutím k výměně dokumentů mezi subjekty.
Pokud jsou jejich výstupy vesměs PDF, pak si troufám tvrdit, že LO/OO zvládnou drtivou většinou toho, co se dělá v MSO. Zopakuji svou osobní zkušenost s tím, že Word nebyl schopen dizertační práci (plnou vzorců, obrázků, tabulek - prostě typický dokument) udržet v konzistentním stavu, po převodu do tenkrát ještě OpenOffice se dalo na dokumentu pracovat, měnit strukturu apod., aniž by se rozpadaly kusy dokumentu apod. LO/OO je prostě vyspělý nástroj, ne nějaká hračka pro někoho, kdo jen "potřebuje udělat fakturu".
Tak já o linuxu na stanicích ani neuvažuji. Můj příspěvek měl jenom ilustrovat, že i komunikace s MSO-pozitivními partnery je zatraceně dobrý důvod, proč mít MSO.
Moc pěkně jsi tu rozdělil dokumenty - a já naprosto souhlasím, že většinu běžných dokumentů otevře LO bez problémů, případně s drobným rozhozením stylu.
Ale proto jsem psal o dokumentu s makry, kde problém bude. A trochu se směji, jak jsi s věcí rychle hotov. Stačí vyzvat odesílatele, aby to poslal nějak normálně. Zvláště, je-li to dodavatel.... A co když to není dodavatel, co když je to zákazník? Co potom?
A co vůbec znamená to normálně? Pro odesílatele je "normálně" přesně to, co dělá. Funguje mu to tak unvnitř firmy a pokud vy s ním chcete úzce spolupracovat, tak po vás chce, abyste to dělal taky. Těžko bude kvůli vám měnit procesy práce s dokumenty. Jistě, pokud je to dodavatel, tak zaskřípe zubama a udělá si nějaký rovnák na ohejbák a vyřeší způsob, jak od vás dostat data jinak. Ale pokud je to zákazník, se musí přizpůsobit vaše firma. A nechat si MSO se často ukáže jako ZDALEKA nejjednodušší řešení.
A co když to není dodavatel, co když je to zákazník? Co potom?
Záleží na tom. Někde je vůle ke spolupráci (tzn. ne v ruském stylu naběhnout, naporoučet si a ostatní se přizpůsobí), někde to prostě nejde - a to je typická situace, o které píšu výše, že je pro nasazení Linuxu showstopper. Může být otázkou, zda ho zavrhnout pro firmu komplet nebo jako vhodnější řešení bude dedikovaná/virtualizovaná stanice, ale je jasné, že přes MSO vlak nejede.
"Normálně" samozřejmě může znamenat to, co jste napsal, může to ale znamenat například tak, aby jejich řešení bylo více univerzální. Například - když se v makrech v MSO tak vyžívají - budou mít interní dokument s makrama, který z externě dodaného vytáhne zadaná data a vloží je do toho interního, kde se s nima dále pracuje. Možností je celá řada, samozřejmě vždy tam bude faktor "funguje to, nešťourejme se v tom" a použití ruského přístupu.
Ale opět se musím opakovat - za svou poměrně širokou praxi jsem se s takovými případy, že z výše uvedených důvodů LO/OO nasadit nejde - skutečně zřídkakdy. Naopak, dokonce se mi stalo, že mě zákazník oslovil, že od jiné firmy, se kterou oni spolupracují (a která je i můj klient) slyšeli, jak jsem jim vykostil MSO, všichni mají poslední verze LO a jsou spokojeni a zda bych jim to nemohl v jejich firmě udělat taky...
Nevím jakou zkušenost v "dodavatelsko-odběratelských" vztazích máš ty, ale buď si jistý, že zákazník běžně poroučí mnohem horší věci, než v jakých formátech se s ním bude komunikovat.
Není na tom nic ruského. Řekl bych právě naopak - u ruských zákazníků jdou věci mnohem častěji samospádem a dá se tam domluvit, než u západních firem proprocesovaných až na kost.
Dusno? O čem to mluvíš? Já přece nepíši o tom, že si někdo dupne, protože prostě chce aby se poslal xlsx.
Nemluvím ani o tom, že někdy nějak jednorázově vznikne nějaký zamakrovaný dokument a je potřeba ho nějak jednorázově zpracovat a jít dál.
Já mluvím o tom, že zákazník (velká firma) má nějaké vnitřní pracovní procesy, jejichž součástí a výstupem jsou xlsx dokumenty plné maker.
A vy jako dodavatelé (malá firma) se potřebujete do těch procesů zapojit. Čili potřebujete pravidelně a často doplňovat data do takových dokumentů.
Čili buď postavíte nějaké řešení typu rovnák na ohejbák - a ono to nějak fungovat bude. Jenom to bude pracné a třeba komplikované a občas to bude fungovat blbě - docela pravděpodobně kdykoliv zákazník pošle něco jiného, nebo něco jinak.
Anebo si pořídíte MSO a pojedete jako po drátkách.
Řešení na straně zákazníka by znamenalo především to, že přestane ty zamakrované dokumenty produkovat. A bude danou agendu řešit úplně jinak. Čili zásadní změna fungujících vnitřních procesů týkajících se práce s dokumenty a IT. Neboli naprostá utopie.
Tady je vidět, jak jste naprosto odtržen od reality, minimálně té, se kterou se setkávám já. Když totiž firmy, o kterých jsem mluvil, potřebují něco podobného řešit, tak u svých partnerů nachází pochopení a řeší se to nesystémově, např. "pošlete nám to mailem, my si to přepíšeme" apod., protože podstatné je problém vyřešit a nikoliv trvat na košer systémovém řešení.
A hlavně nechápu, co pořád řešíte. Už jsem vám asi 2x napsal, že pro vás prostě Linux nebude vhodné řešení a vy mi tu pořád mlátíte o hlavu "u nás by to s Linuxem nešlo". V pořádku, potřetí opakuji, zapomeňte na nějaký Linxu, pro vás nebyl a nebude. Nebo s tím máte nějaký psychický problém, že zkrátka pro vás Linux určen není?
1) Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
Dnes 12:45
Tak já o linuxu na stanicích ani neuvažuji. Můj příspěvek měl jenom ilustrovat, že i komunikace s MSO-pozitivními partnery je zatraceně dobrý důvod, proč mít MSO.
2) Tobě se prostě líbí varianta, že se lze bez MSO obejít, tak si tu podle toho ohýbáš komplikovanou realitu, kterou já ti ukazuji, že běžně existuje.
Opakovaně jsem psal, že se bavím o situaci, kdy zákazník produkuje ty dokumenty trvale.
A ty tady napíšeš něco jako "pošlete nám to mailem, my si to přepíšeme". No jasné, to se dá udělat jednorázově. Ale to se nedá dělat trvale. Když bude mít nějaký tvůj dodavatel připomínkovat tvůj dokument, tak jednorázově taky akceptuješ jeho připomínky červenou tužkou na vytištěném papíře a jednorázově si to v elektronické verzi uděláš sám podle jeho papíru. Ale kdyby to mělo být pravidelné, tak mu řekneš: takhle ne, pořiď si nějaký textový procesor a ušetři mi práci, nebo si hledám jiného dodavatele.
Totéž v bleděmodrém to funguje v reálném světě, že pokud má zákazník vnitřní procesy v MSO, tak ti řekne - pořiď si taky MSO, nebo víš co.
2) Problém je, že já nic neohýbám, pouze dávám k dispozici svoji dlouhodobou zkušenost. To, že data se z mailů přepisují trvale, je prostě stav, který znám a ne, že mi tu někdo bude tvrdit, že to, co vidím a co u klienta funguje, vlastně neexistuje. To je přesně ohýbání reality, které však děláte vy. Několikrát jsem se jednoznačně vyjádřil, že je řada situací, kdy lze LO/OO bez problémů nasadit a vy jako zaseklej gramofon pořád omíláte to, že zrovna vy a vaše firma to nasadit nemůže. Opakuji posté, fajn, vy a firmy vám podobné - nenasazujte nic, ale buďte té dobroty a přestaňte tvrdit nesmysly jen proto, že máte omezený rozhled a nic jiného neznáte.
Ohledně těch vašich procesů, kterýma se tu pořád oháníte - pochopte prostě, že procesy nejsou dogma a lidé potřebují spolupracovat, ne se zasekávat a dělat dusno, jak jsem psal výše. Konkrétní zkušenost, kdy můj klient spolupracuje s velkou organizací (desítky tisíc zaměstnanců, procesy samozřejmě na všechno) a potřeboval určitá data elektronicky. Systém té organizace na to nebyl připraven, postup dle procesů by znamenal zhruba tak rok na realizaci, screenshot by udělat nešel, protože se tam nevešla všechna potřebná data - ta však byla na tiskové sestavě, kterou šlo udělat. Tak se to vyřešilo tak, že pracovník té velké organizace prostě data vytiskl na jejich tiskárně a ručně (!) naskenoval a poslal mailem, na druhé straně (v malé firmě) se to přepsalo. A tak se to dělá několikrát měsíčně, protože to byla cesta menšího odporu než jít dle procesů. Šlo by to udělat o něco málo jednodušeji instalací PDF tiskárny v té velké organizaci, ale chtít něco takového po IT, zdůvodňovat, vysvětlovat... to pro toho člověka je jednodušší to pravidelně tisknout a skenovat. Něco, co vám přijde naprosto absurdní, leč krásně dokazuje to, jak jste odtržen od reality. A že když lidé ve firmách spolupracovat potřebují, tak si to prostě nějak, zařídí. Bez ohledu na procesy, které jim v tom brání nebo které jim to komplikují.
A uvědomte si zásadní rozdíl mezi námi - já vám vaše zkušenosti nevyvracím, vždy přikývnu - fajn, přesně pro takovéhle použití LO/OO určeno není. Zatímco vy neustále popíráte ty moje zkušenosti s tím, že to není možné, to by nikdo nedělal, to by ti řekli "blablbabla" apod., aniž byste pro to měl jiný argument než "já si to prostě myslím, protože si nic jiného nedokážu představit".
Víc už k tomu nemám co dodat, opakoval bych stokrát vyřčené.
Mimochodem, firme ktere maji veci zprocesovany maji taky v 99% pripadu definovan nejaky vymenny datovy format - dnes velmi casto nejake to XML. A dodavatel/odberatel jednoduse dostane stos papiru/pdf s popisem, a necht se stara.
To ze by se resilo jestli doc/docx/odt/... sem osobne nikdy nezazil, naopak, v 99,999% pripadu to nikdo neresi, pokud se to da otevrit. Vetsinou to funguje tak, ze format stanovuje tvurce, a ostatni se nejak prizpusobi.
Trebas zakaznik vyuzivajici M$ 2k3 ma samo doinstalovany i plugin pro otevirani odt, proste proto, ze i takove dokumenty mu chodi. Jiny prozmenu vyuziva OO, a nema s tim zasadni problem, nekdy mozna nevidi uzasne barvickove formatovani, ale data ktera potrebuje si z toho precte.
Hmmm..
Pokud budete komunikovat s typickou dnešní velkou korporací, která je promořená produkty Microsoftu skrz-naskrz, nepočítejte s tím, že se půjde na čemkoliv domluvit nad rámec jejich interních procesů.
Tam nesedí na druhé straně nějací entuziasté, ale často spíš vykonavatelé cizí vůle, postupující přesně podle příruček.
Nepočítejte s tím, že se vám přizpůsobí. Slepé následování příkazů a zákazů, mnohdy přímo tupost a ignorantství - to je to s čím se setkáte. Myslet si, že se dohodnete s takovou firmou na formátu, který je pro vás jako malého dodavatele výhodný, je čirá utopie.
Řešením je pár MS licencí na vzdáleně přístupných virtuálních PC, kde budou uživatelé dělat konverze a budou je sdílet. Když se to dobře vymyslí, není s tím ani moc práce. Tolik "špinavých" dokumentů zase nechodí. Nic jiného se s tím dělat asi nedá.
Jak jsem uvedl výše, jde o to, jakým způsobem ta komunikace bude probíhat. Velké organizace většinou mají procesy takové, že datová komunikace probíhá pomocí datových souborů (byť třeba posílaných automatem mailem a na druhé straně je automat extrahuje a zpracuje) nebo rovnou formou online systémů.
Skutečně striktní vyžadování komunikace výhradně formou výměny složitých zamakrovaných MSO dokumentů jsem už dlouho neviděl - nepočítaje makra hlídající vyplňování formulářů v dokumentu, takže vzhledem k absenci maker se to nehlídá a lze vyplnit formulář chybně. Nicméně správně uložený a zaslaný zpět, byť bez maker, nebývá problém. Opakuji - netvrdím, že vždy, že nikdy apod., ale že často se lze úspěšně vypořádat i s tím bez nějakého znatelného úsilí.
Určitě bude někdo schopen najít řadu firem, kde zamakrované dokumenty představují i dnes jediný možný způsob komunikace s korporací (spíš bych myslel státním orgánem), ale opět, uvědomme si, pro kolik % firem je komunikace s takovými molochy klíčová, tzn. bez MSO se neobejdou.
Prostě v takovém případě jsi součástí jejich procesu, který je nějak nastavený, a logicky musíš být kompatibilní. Z procesního pohledu je to stejné, jako kdybys byl jejich interní oddělení. Taky by nemělo volbu úplně jiné technologie.
Spoustu firem však nic takového nemá a jejich "API" s klienty je podstatně volnější.
Mě by docela zajímalo, která velká firma (otázkou je definice velké firmy) bude používat (teď z prominutím) blbý word či excel s makry. Jak správně poznamenáváte, tak "API s klienty je podstatně volnější".
Teď trochu z praxe. V jisté nejmenované společnosti X používají procesy popsané v ITILu plus mají nějaké vnitřní směrnice. Jejich zákazník, nadnárodní korporace s miliardovými obraty Y taky ITIL používá, ale má jiné vnitřní předpisy. Přestože tento zákazník generuje dejme tomu 70-80% celého zisku dané firmy X, tak to neznamená, že se firma podvoluje jemu, je to právě naopak, zákazník o něco požádá, a buďto to projde schvalovacím procesem, nebo nikoliv. Teď se dostaneme k našemu oblíbenému Excelu či Wordu (bez maker). Vzhledem k tomu, že firma X staví na ne-MS řešeních, tak v případě, že dokument od zákazníka nejde otevřít, tak jej ten zákazník pošle buď v PDF nebo v LO/OO kompatibilnínm formátu. Ještě chci upozornit, že na jakoukoliv činnost spojenou se správou zákazníka je potřebné API a dokumentace je ukládáná jednak v něm, jednak v mailech plus se loguje všechno na serverech.
Firmu ani zákazníka tady jmenovat nehodlám, kdo se pohybuje v IT, tak to vědět bude (a je dokonce možné, že to bude pasovat i na jeho firmu). De mi o to, že i firmy jako MS, IBM, Google, RedHat, DHL, AT&T (a já nevím co) mají široké spektrum zákazníků klidně i z konkurenčních firem a tud=i6 si nemohou dovolit mít jen jedno řešení a říct zákazníkům, aby se jim přízpůsobili.
Budu-li se bavit o trhu, tak mě ani nepřekvapí, když najdu firmu/firmy, která bude používat excel/word s makry, ale na mezinárodním poli to asi moc nevyhrají (nevím, možná se mýlím a možná, že existuje taková firma; dokonce když znám firmu, která dělá IS ve FoxPro pro menší automobilky, ale je pravda, že její programátoři mají 40-50 i více let a mladí se tam nehrnou, tak si nejsem jistý, jak dlouho ta firma bude vzdorovat přechodu na novější vývojářské nástroje, ano vím, že FoxPro není Excel/Word, ale příměr mi příjde stejný, když se něco nehodí, tak se to nehodí).
ja nevim,... vy se tady bavite o vselijaky standardech, API a pristupu k zakaznikovi, ale ja mam porad dojem, ze to mate z doslechu.
priklad: muj zakaznik je FORD. ne nejaka cudla, proste FORD. ten mi posle formular v excelu s komentarem "tady je nas formular a kazdy mesic na poslete report = vyplnte to". ten formular je excel plny maker. S OO/LO ani tuk.
druhy priklad: ...vezmete uplne totozny text, ale slovo FORD nahradte slovem VOLKSWAGEN.
ja osobne doma jsem linux pouzival cca od RedHat 5 nebo 6 a vzdal jsem to asi u mandrake 9.2, protoze s kazdym updatem se 1/4 rozhasila.
OO jsem mel nainstalovany cca do roku 2011, ale pak jsem to vzdal taky. posledni kapka byla, ze jsem chtel mit v Calcu asi 8 listu, kazdej jineho formatu. neslo mi to, ve foru mi pak poradili, at si nejak vytvorim 8 sablon stylu, a pak at to priradim tem strankam. no, tak jsem to sel udelat v excelu. ten me stal (home edition) asi 1500 kc (i s wordem), takze jsem si musel odeprit 2 navstevy v hospode.
Jo a s home edicí děláte komerční zakázky pro Ford a Volkswagen (mimochodem druhdy kamarády velkého Ády). Zajímalo by mě, nakolik jsou tyhle "historky ze života" překladem z nějakého "resource kitu" pro rozbíječe diskusí z dílny MS a nakolik se jedná o tvůrčí činnost (často placenou z tamtéž).
Těmi úžasnými story, jak to nejde a jak někdo tomu Linuxovi dával tolik šancí, a on je chudák všechny zmařil, takže se skončilo zrovinka u MS,se to tu fakt dost hemží. Možná by nebylo špatné začít srovnávat je se "zaručeně pravými příběhy ze života" zveřejňovanými lidmi placenými MS na zahraničních diskuzích.
Jestli to taky nebude tím, že lidé, kteří věří opaku, tj. že Linux je schopen uplatnit se ve všech možných oblastech, místo prázdného tlachání a flamemování raději nepřispívají k vývoji.
ne, s home edici delam to, co je v odstavci, ktery zacina slovem "DOMA" (= ne v praci). v praci pouzivam to, co mi da zamestnavatel k dispozici.
v nasi firme OO na IT nasadit zkouseli, ale po pul roce to vzdali. neslo editovat ani interni dokumenty bez nejake ztraty vernosti nebo dat.
Jen tak pro zajimavost, predpokladam, ze mate ve firme minimalne jednu licenci od kazde verze office, ktera kdy vysla, vcetne samozrejme provozu na prislusnych systemech (tedy vcetne win 3.x).
V opacnem pripade totiz nelze v zadnem pripade zajistit, ze dokument vygenerovani M$ opicema na jedne strane, bude stejne vypadat a dokonce fungovat na strane druhe. Casto staci drobnosti ... a dokument se zcela rozpadne. Specielne pokud je vsemozne formatovany a prolezly makry.
Mimochodem, mam na to tema celkem bohate osobni zkusenosti pri pouzivani excelu 2k3/2k7/2k10 ... kontingencnich tabulek napojenych SQLkem do databaze ...
Maly priklad - pokud SQL vlozim v 2k3, tak v 2k7 sice bude fungovat, ale dotaz jako takovy nelze editovat. Pokud to udelam opacne, tak v 2k3 nepujde (zcela totozny) dotaz spustit vubec. Samo navic chovani zalezi na tom dotazu ... (o uzasne zvyku M$ davat k dizpozici pro vlozeni sql query okenko vysoke na jeden radek a siroke na 5 znaku ani nemluve, vcetne takoveho bonusu, ze v 50% pripadu nelze v tomto okenku pouzit ctrl+a).
Samozřejmě shodný vzhled dokumentu můžete minimálně ve Wordu zajistit celkem triviálně:
1. Nepoužívat layout podle tiskárny (což byl default ve Wordu 95)
2. Mít na obou počítačích fonty se stejnou metrikou, nebo je přiložit do dokumentu.
3. Použít stejnou nebo vyšší verzi Wordu.
Jinak pokud se vám dokument rozpadne po drobné změně, tak ho píšete jako prase. Naučte se používat styly odstavců, sekce, tabulátory, titulky, automatické číslování atd. Umí to i lepší sekretářky, nad kterými IT pracovníci tolik ohrnují nos.
Na někoho by mohl platit argument bezpečnostní: Makroviry. Faktem je, že pokud jsem měl ještě Windows, tak jsme měl makra trvale vypnutá a dokumenty s makry posílal zpšět s tím, že se nezobrazují korektně. Většinou tam stejně ta makra byla na exkrement a dala se klidně odstranit.
Souhlas a ještě něco málo přidám:
Proč nepoužívat místo maker ve VBA formuláře v PDF? Blbý dotaz, já vím, tak trochu jinak. Excel (včetně Aceessu) nepoužívám vůbec, pokud mám nějaké jednoduché počty, tak calc, jinak Wolfram Alpha, Octave nebo MatLAB. De mi o to, že Excel zaokrouhluje a to dost špatně (rozdíly sou už na třetí čtvrté desetinné pozici oproti zmíněným). Pokud se oprostím od maker, tak tady mám LO/OO a já nevím co. Na druhou stranu sem se s dokumenty, které používaly makra setkal jen z jednoho směru (guess which/who/what). Toť k Excelu, na bežnou práci - základní matematika, grafy, data pro hromadnou korespondci apod. je to až moc velký kolos, na ostatní věci (finanční, ryze matematické až specifické je nepoužitelný). OLE a ODBC bych v dnešní době zavrhnul, "standard", který podporují jen specifické aplikace od specifického výrobce, není standard.
Jinak co se týče velkých produkcí, například ve strojírenství, tak tam to není reálné, že by se přešlo na Linux (dobře řekněme, že to reálné je, ale tak v horizontu několika let - 10-20 kdo ví). Strojírenství není jen o AutoCADu, ale máme tu i Inventor, SolidWorks, Catia, SolidEdge atd. Pak tu máme postprocesory typu Heidenheim, Fanuc či Sinumeric. V neposlední řadě ty obslužné systémy CNC frézek a soustruhů běží (překvapivě) nad Windows OS (2000/2003, možná už 2008, ano sou na serverovém základu kvůli stabilitě). Určitě je tu problém i s drivery daných CNC (ano velkou část vykonají právě ty obslužné programy v kombinaci s postprocesorem), ale přesto zde musí být hardwarové rozhraní, které to bude zprostředkovávat (možná se mýlím, možná že k tomu stačí pouhý sériový port :D).
A poslední dodatek, Word se opravdu nehodí na disertační práce, ale tady si troufám tvrdit, že to ani LO/OO. LaTeX je na dokumenty tohoto typu podstatně lepší (i když mě teprve čeká bakalářka, a tu budu určitě dělat v LaTeXu).
Beru, že Word či LO/OO nemusí být na disertační práci tím nejvhodnějším nástrojem, leč v dané chvíli textový procesor to byla cesta nejmenšího odporu. Skutečně velice zajímavé pro mne bylo zažít to, jak Word - pro spoustu lidí etalon - naprosto zklamal. Proto jsem to taky zmiňoval - že při použití na složitější strukturovaný dokument (což by pořád ještě textový procesor měl zvládat) se OO projeliv jako výrazně schopnější kus SW.
Pokud se dokument rozpadne při provedení změny, psalo ho prase. Samozřejmě jsem také viděl diplomky s obsahem napsaným ručně (a čísly stránek usazenými mezerami), ručně číslovanými stránkami, bez použití stylů, se špatně definovanými styly, špatně formátovanými tabulkami apod. Pak se dokument po změně rozpadne, ale je to chyba autora.
Pokud jde o "rozpadnutí" při tisku, tak to může mít dvě příčiny:
1. Použití compatibility option "Use printer metrics to lay out document". To se používalo jako default ve Wordu 95, a mimochodem to může mít nastavené i dokument jakékoliv novější verze Wordu (například pokud použijete šablonu, které to nastavení "zdědila").
2. Chybějící fonty, nebo fonty s odlišnou metrikou.
Jinak je neskutečná blbost nemít diplomku zazálohovanou. A když už se rozpadne (tipnu si, že po copy-paste textu včetně stylů z jiného dokumentu), tak je naprostá blbost text přepisovat. V nejhorším scénáři se z dokumentu vytahne text a přestyluje se - což je stejně pravidelně potřeba udělat, pokud dokument píše nějaký matlák.
Ja som uz zlozitejsie vypocty cez excel a vba riesil ( cez VBA a ODBC sa tahaju data z Oracle). Preco? Myslim ze v roku 2005 ked sa robili zakladne formulare tak bol excel najlepsi a potom sa to uz len upravovalo a rozsirovalo a teraz tam moze byt 5000 riadkov vba kodu v kazdom formulari. Folmurare v PDF som videl len raz ale nemal som dojem ze by to zvladlo to co zvladne VBA.
Protože potřebuji linux, u sebe bych to na linuxovém NTB řešil MSO + VBox. Pokud linux nepotřebujete, není důvod to linuxem komplikovat. Nicméně pokud bych řešil postupný přechod, nechal bych MSO na notebooku jen pro tyhle jednotlivé účely a standardně stejně používal OO/LO a ODF, aby to bylo ve firmě kompatibilní.
linux proste nereflektuje realne potreby uzivatelov. ludia potrebuju spolahlivy, vykonny, ergonomicky desktop s mnozstvom efektivnych aplikacii.
ano teraz tu zacnete vypisovat ako nemam pravdu, ako to linux vsetko splna, ale proste to nieje pravda. keby bola, linux je na raketovom raste ako os x