Všechny galerie Zpět

Fotogalerie: Historie Ubuntu v obrazech - obrázek 2

Ubuntu 4.10 (Warty Warthog): První vydání Ubuntu vůbec. Vyšlo v roce 2004 a nabídlo čerstvé Gnome 2.8. Kromě toho jste v něm mohli najít třeba Firefox 0.9, OpenOffice.org 1.1.2, či XFree86 4.3.  Více v článkuAltonbr (GNU GPL)
 • Ubuntu historie v obrazech

  Ubuntu historie v obrazech

  První Ubuntu vyšlo už v roce 2004 a od té doby se mnohé změnilo. Pojďte s námi projít celou historii této populární distribuce pomocí galerie ploch jednotlivých verzí.

  © Internet Info

 • Ubuntu 4.10 (Warty Warthog)

  Ubuntu 4.10 (Warty Warthog)

  První vydání Ubuntu vůbec. Vyšlo v roce 2004 a nabídlo čerstvé Gnome 2.8. Kromě toho jste v něm mohli najít třeba Firefox 0.9, OpenOffice.org 1.1.2, či XFree86 4.3.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 5.04 (Hoary Hedgehog)

  Ubuntu 5.04 (Hoary Hedgehog)

  Druhé Ubuntu přišlo s řadou vylepšení. Obsahovalo Gnome 2.10.1 a z uživatelského hlediska přineslo například správce aktualizací, podporu usínání notebooků, dynamické taktování procesorů a další novinky. Poprvé jste si jej mohli nainstalovat z USB.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 5.10 (Breezy Badger)

  Ubuntu 5.10 (Breezy Badger)

  Třetí Ubuntu používalo GNOME 2.12 a přidalo například podporu grafického bootloaderu, nástroj pro rychlé přidání a odebrání balíčku, podporu LVM a další. Kromě Gnome jste si také mohli nainstalovat KDE 3.4.2.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake)

  Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake)

  Čtvrté Ubuntu mělo vyjít klasicky v dubnu, ale protože nebylo hotové, bylo odloženo na červen. Dočkali jsme se ale první LTS verze v historii. Bylo povýšeno na GNOME 2.14.1 a používat jsme mohli OpenOffice.org 2.0.2, X.org 7.0 a volitelně i NetworkManager.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 6.10 (Edgy Eft)

  Ubuntu 6.10 (Edgy Eft)

  Páté Ubuntu přišlo s GNOME 2.16, který měl výrazně vylepšený power management. Kromě toho systém přešel na init systém Upstart a nabídlo poznámkovač Tomboy či editor fotek F-Spot. Výraznější změnou prošlo i grafické téma.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn)

  Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn)

  Šesté vydání Ubuntu přineslo podporu virtualizace pomocí KVM, automatickou instalaci kodeků a proprietárních ovladačů a GNOME Control Center. Naopak ukončena byla podpora PowerPC. Vzhled určovalo prostředí Gnome 2.17.

  Autor: (GNU GPL)

 • Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)

  Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon)

  Sedmé vydání Ubuntu postavené na Gnome 2.20 nabídlo podporu rozhraní AppArmor, plnou podporu čtení i zápisu z NTFS, rychlé přepínání uživatelů a Compiz Fusion zapnutý ve výchozím stavu. Uživatelé Kubuntu už měli možnost volitelně sáhnout po KDE 4.

  Autor: Ilya K. (GNU GPL)

 • Ubuntu 8.04 LTS (Hardy Heron)

  Ubuntu 8.04 LTS (Hardy Heron)

  Hardy bylo osmé vydání Ubuntu a zároveň druhé s dlouhou podporou (LTS). Kromě nezapomenutelné volavky na ploše přineslo vypalovací software Brasero, Bittorrent klienta Transmission a zvukový server PulseAudio. Prostředí tvořil Gnome 2.22.

  Autor: Altonbr (GNU GPL)

 • Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex)

  Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex)

  Deváté vydání Ubuntu se zaměřilo na mobilní počítače. Nabídlo jednodušší správu sítí, tvůrce live USB, omezené sezení pro hosta a šifrování dat v uživatelském adresáři. Na obrazovku se vykreslovalo Gnome 2.24.

  Autor: (GNU GPL)

 • Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)

  Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope)

  Jubilejní desáté vydání přineslo Gnome 2.26, rychlejší start, novou přihlašovací obrazovku, podporu pro nastupující netbooky a nový notifikační systém - bubliny v pravém horním rohu obrazovky.

  Autor: Il Palazzo-sama (CC by-sa 2.5)

 • Ubuntu 9.10 (Karmic Koala)

  Ubuntu 9.10 (Karmic Koala)

  Jedenácté vydání mělo přinést úplně nový vzhled, který byl ale těsně před uvolněním odložen. Přišel ale například IM klient Empathy, výchozí souborový systém ext4, Ubuntu One, Grub 2 beta, podpora USB 3.0 a Gnome 2.28.

  Autor: Canonical (GNU GPL)

 • Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx)

  Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx)

  Lucid Lynx byl dvanáctým vydáním a zároveň třetím s dlouhou podporou (LTS). Nabídl Gnome 2.30, nové ovladače Nouveau, integroval sociální sítě a změnil grafickou podobu do tmavé barvy. Z výchozí instalace zmizel Gimp a od té doby si ho uživatelé musí doinstalovat z repozitářů.

  Autor: Canonical (GNU GPL)

 • Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat)

  Ubuntu 10.10 (Maverick Meerkat)

  Třinácté Ubuntu vyšlo přesně 10. 10. 2010 a šlo o poslední verzi založenou na klasickém Gnome 2 s Panelem. Přibyl správce fotografií Shotwell, nový Ubuntu font a možnost nakupování aplikací přímo ve správci balíčků.

  Autor: Cam493 (GNU GPL)

 • Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal)

  Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal)

  Čtrnácté vydání Ubuntu udělalo výrazný řez za dosavadním uživatelským rozhraním a Gnome s Panelem bylo nahrazeno prostředím Unity. Výchozím přehrávačem hudby se stal Banshee, OpenOffice.org byly nahrazeny balíkem LibreOffice a Netbook Edition se stala součástí základního vydání.

  Autor: Tripallokavipasek (CC by-sa 3.0)

 • Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot)

  Ubuntu 11.10 (Oneiric Ocelot)

  Patnácté vydání Ubuntu definitivně zrušilo Gnome jako záložní režim a plně se spolehlo na Unity. Původní Gnome bylo ovšem stále možné doinstalovat pomocí balíčků. Pod Unity se také vyměnily základy a z Gnome 2 se stal Gnome 3. Z výchozí instalace zmizel Evolution, PiTiVi či Synaptic.

  Autor: Kenny Strawn (GNU GPL)

 • Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin)

  Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin)

  Šestnácté vydání je zároveň čtvrtým vydáním s dlouhou podporou (LTS). Změnila se doba jeho podpory: serverová i desktopová verze jsou podporovány shodně pět let. Tato verze vyřadila z výchozí instalace prostředí Mono a jako mediální přehrávač nasadila Rhythmbox.

  Autor: Ikonoko123 (CC by-sa 3.0)

 • Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

  Ubuntu 12.10 (Quantal Quetzal)

  Sedmnácté vydání Ubuntu přineslo především zkrášlení vzhledu a důraz na typografii. Opět došlo ke zrychlení startu, změnila se přihlašovací obrazovka a bylo zrušeno Unity 2D.

  Autor: Nozomimous (CC by-sa 3.0)

 • Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail)

  Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail)

  Osmnácté vydání Ubuntu se zaměří na mobilní zařízení, protože Canonical pracuje na Ubuntu pro mobilní telefony, tablety a běžné počítače. Ubuntu by tedy mělo zapracovat na efektivitě, lepším využití baterií a vyšším výkonu. Nová verze také zruší Windows instalátor Wubi.

  Autor: Roman Bořánek (Root.cz)

 • Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander)

  Ubuntu 13.10 (Saucy Salamander)

  Devatenácté vydání bylo nejzajímavější zejména tím, že společně s desktopovou přišla i mobilní verze. Kromě toho se optimalizací dočkal i výkon celého rozhraní Unity a bylo vylepšeno třeba vyhledávání.

  © Internet Info

 • Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr)

  Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr)

  Jubilejní dvacáté vydání umožnilo integrovat nabídky do lišty oken, začalo podporovat vysoké rozlišení nových displejů, upravilo správce souborů Nautilus a odebralo podporu Ubuntu One.

  © Internet Info

 • Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn)

  Ubuntu 14.10 (Utopic Unicorn)

  Toto vydání bylo prakticky jen servisní a přineslo aktualizace balíčků. Vzniklo ale také Ubuntu MATE, které se zaměřilo na konzervativní uživatele s touhou po běžném desktopu bez Unity.

  © Internet Info

 • Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet)

  Ubuntu 15.04 (Vivid Vervet)

  Vivid Vervet přinesl především poprvé systemd a varianta Xubuntu povýšila na Xfce 4.12.

  © Internet Info

 • Ubuntu 15.10 (Wily Werewolf)

  Ubuntu 15.10 (Wily Werewolf)

  Dvacáté třetí vydání nepřineslo žádnou zásadní novinku, jen aktualizace balíčků. Vývojáři se připravovali na příští LTS.

  © Internet Info

 • Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus)

  Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus)

  Šesté LTS vydání přišlo s novým Unity, nahradilo zastaralé Centrum softwaru a přineslo nové balíčky Snappy.

  © Internet Info

 • Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak)

  Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak)

  Opět spíše udržovací vydání, přibylo ale jádro 4.8 s mnoha novinkami v oblasti podpory hardware a urychlen byl i správce balíčků.

  © Internet Info

 • Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus)

  Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus)

  Poslední verze s rozhraním Unity ve výchozí instalaci. Ukončila podporu swapových oddílů a také platformy PowerPC.

  © Internet Info