Hlavní navigace

Banana Pi

Banana Pi bude mít 24jádrovou ARM desku

Vypadá to, že Banana Pi chystá desku s 24 ARM jádry a 32 GB RAM. Doposud není známo mnoho detailů, jádra budou patrně Cortex-A53 a půjde o SoC SocioNext SC2A11. Na desce bude podpora NVMe a cena je odhadována přes tisíc dolarů, ale můžeme se nechat překvapit. (zdroj: phoronix)

Nové Banana Pi má rozhraní SATA a 2 GB operační paměti

Jednodeskový počítač Banana Pi, který patří mezi nejzajímavější alternativy k Raspberry Pi, přichází s novou verzí M2 Ultra. Oproti variantě M2 Plus uvedené letos na jaře má 2 GB operační paměti a také rozhraní SATA pro připojení pevného disku…

Ještě více jednodeskových počítačů

Doplněním našeho pěkného článku o jednodeskových počítačích může být článek na serveru LinuxGizmos, který porovnává hned 64 takových počítačů s Linuxem nebo Androidem a s cenou od 5 do 200 USD. Počítače jsou seřazeny abecedně a převažují procesory…

Do nového roku s novým jednodeskovým počítačem – ale kterým?

Nabízíme velký přehled aktuální nabídky jednodeskových počítačů na trhu. Kromě Raspberry Pi (včetně nejnovější verze Zero), klasiky Banana Pi, Orange Pi a neznámé Roseapple Pi zmíníme též 64bitové Pine, osmijádrové HiKey, poslední novinky Orange Pi One/Lite a pro milovníky Windows i počítače s Intel Atom.

Doba čtení: 4 minuty

Lemon Pi: konkurent RPi umí i Android 5

Po úspěchu Raspberry Pi se roztrhl pytel s dalšími jednodeskovými počítači, které za pár stokorun umí nabídnout poměrně hodně muziky. Společnost Embedstudio teď chce mít vlastní želízko v ohni a připravila Lemon Pi – čtyřjádro s 1 GB RAM, USB 3.0 a podporou Linuxu a Androidu 5 Lollipop. Co umí?

Doba čtení: 2 minuty

Banana Pi R1: konfigurace WiFi a vytvoření bridge

Počítač Banana Pi R1 má již v základní výbavě WiFi, která tak rozšiřuje možnosti použití počítače a zároveň přidává další kombinace konfigurace síťových zařízení. WiFi může být provozována jak v módu klient tak módu AP. Po zprovoznění a konfiguraci WiFi AP je možno vytvořit bridge z WiFi a Ethernet rozhraní.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: možnosti a konfigurace LAN a Ethernet switche

Miniaturní počítač Banana Pi R1 má nejen LAN, ale i Ethernet switch. Po zprovoznění a konfiguraci Ethernet switche může být v počítači jedno až pět síťových rozhraní. Počítat zároveň může zastat funkci gigabitového routeru a switche. Jak je v Banana řešena síť? Jaká má omezení? Jak je výkonná?

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: připojení SATA disku

Systém na Banana Pi R1 jde sice provozovat z SD karty, ale nejlepší je připojit 2,5" SATA disk a na ten přesunout systém. Pak může počítač plnit funkci NASu. Před zprovoznění disku je však potřeba nejprve opravit SATA napájení. S rozšiřující kartou lze připojit i více disků a zprovoznit RAID.

Doba čtení: 6 minut

Banana Pi R1: sériová konzole a power management unit AXP209

Banana Pi R1 je počítač, který bude nejspíše provozován bez klávesnice a monitoru. Ale i bez toho a bez sítě se dá k počítači přihlásit a opravovat konfiguraci nebo sledovat průběh bootování. Informace o napájení lze z PMU čipu AXP209 vyčítat a získat obdobné informace jako o baterce u notebooku.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: instalace systému

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, WiFi AP i domácího serveru. Má ovšem jiný procesor než rozšířené osobní počítače, a proto instalace GNU/Linuxu i fungovaní počítače je odlišné. Proto je potřeba rozdíly a postup instalace podrobně popsat.

Doba čtení: 5 minut

Banana Pi R1: pořádné napájení je základ

Banana Pi R1 je napájeno z USB a navíc počítač obsahuje čip pro pokročilé řízení napájení. Může to být komplikace, ale napájecí čip přináší výhody. Můžeme pomocí něj například počítač zálohovat běžnou Li-pol baterií a nepotřebujeme další elektroniku. Ušetří nám to náklady na hardware i elektřinu.

Doba čtení: 7 minut

Banana Pi R1: malý počítač se SATA, Wi-Fi a switchem

Banana Pi R1 je malý jednodeskový počítač, který je schopen zvládnout funkci NASu, routeru, Wi-Fi AP i domácího serveru. Běží na něm běžná linuxová distribuce, do které je možno doinstalovat libovolný software. Díky výkonnému dvoujádrovému CPU není nutné se omezovat na úsporné serverové aplikace.

Doba čtení: 7 minut