Hlavní navigace

Samba

Bezpečnostní souhrn 16. 11. 2004

Second-order Code Injection Attacks, aneb útoky hluboko do infrastruktury, Samba i Skype for Windows umožňují vykonání libovolného kódu, SecurityTracker si všiml nových zranitelností Internet Exploreru na Windows XP SP2 oznámených Finjanem, ale nic nového nepřináší.

16. 11. 2004 11:58

Bezpečnostní souhrn 9. 11. 2004

U Samby hrozí DoS, aplikace běžící na Sun JRE mohou mít problémy s DNS žádostmi, Pavuk je dobré povýšit.

9. 11. 2004 11:07

Samba vs Windows 2003: Linux vítězem

Vyšly „nezávislé“ testy, které porovnavájí Sambu na Linuxu a Windows Server 2003. Tentokrát to pro změnu zaplatil Novell, takže vyhrál Linux. ;-) (Zaslal MOJE.)

26. 10. 2004 15:05

Bezpečnostní souhrn 14. 9. 2004

Samba nmbd a smbd trpí na DoS, hrátky s MIME mohou ošálit antivirový software, BEA vydala nově 9 bezpečnostních oznámení týkajících se WebLogicu.

14. 9. 2004 12:19

Bezpečnostní souhrn 28. 7. 2004

Zindos.A působí DDoS proti webu společnosti Microsoft, u HP-UX s běžícím CIFS serverem se vyplatí zkontrolovat smb.conf.

28. 7. 2004 21:54

Náhrada New Technology PDC za Samba PDC (2)

V druhém dílu, popisujícím postavení domény pod Sambou, se podíváme na konfiguraci Samby nad LDAPem.

Doba čtení: 11 minut

Jak přejít z New Technology PDC na Samba PDC

V této sérii článků popíši postup při převodu PDC SMB/CIFS domény ze serveru, který běžel pod nejmenovaným, v současné době již nepodporovaným 32bitovým OS jedné velké americké IT firmy, na sambovské PDC a BDC servery. Nejedná se o krok snadný a lehký, ale je to krok proveditelný. Jelikož se jedná o popis podložený praxí, pravděpodobnost, že se vám převod podle tohoto návodu podaří úspěšně dokončit, je nenulová.

Doba čtení: 10 minut

Linux v kanceláři - Pro a proti

Je Linux vhodný pro nasazení v kanceláři nebo ne? Jednoznačná odpověď pochopitelně neexistuje. Optimista bude tvrdit, že ano, pesimista že ne. Imaginární rozhovor dvou počítačových uživatelů z opačného názorového spektra zaznamenal Lubomír Čevela.

Doba čtení: 4 minuty

LinNeighborhood - rozhraní pro Sambu

V dnešní době je počítač nepřipojený do sítě téměř nemyslitelná věc. Chce-li být linuxový uživatel ve windowsové síti, použije většinou Sambu. Jenže její konfigurace není úplně triviální a začátečníky může od Linuxu odradit. A právě těmto lidem je…

Samba - Linux jako server v sítích s Windows

Nakladatelství Computer Press vydalo v minulém roce knihu, o níž jsme mohli už mnoho slyšet z nejrůznějších zahraničních recenzí nebo v řadě e-mailových konferencí. Nese název Samba - Linux jako server v sítích s Windows.

Doba čtení: 3 minuty

Samba - včera, dnes a zítra

Ačkoliv od vydání Samby 2.2 uplynula už nějaká doba, stále se ještě jedná o relativní novinku. Možná je to tím, že si nová Samba ještě nenašla cestu do hlavních distribucí, možná je to proto, že uživatelé ještě čekají na její stabilizaci. Pojďme se tedy společně podívat, jaké novinky přináší nová Samba oproti dřívějším verzím a na jaké funkce si budeme muset ještě počkat.

Doba čtení: 4 minuty

Učebnice tance SAMBA - recenze

Když jsem před dvěma lety zkoušel "tančit" Sambu, chyběla mi literatura, která by vše vyložila přehledně, jasně a nejlépe v češtině. Dnes už mi v naší firmě pěkně a bez problémů "šlape" server se Sambou 2.2.0 na Linuxu a XFS. Vše se podařilo díky hledání v různých konferencích, čtení článků (také seriálu Samba tanec s okny), i přesto však nastavování, hledání chyb a ladění výkonu nebylo někdy jednoduché. Pro ty z vás, kteří jsou na tom stejně jako jsem byl já před dvěma lety, ale i pro zkušené správce, je tu dnes kniha o Sambě. Jak se mi líbila nebo nelíbila si přečtete v následující recenzi.

Doba čtení: 4 minuty

Samba - Tanec s Okny: smb.conf, nastavení klientů

V minulém dílu jsme si probrali sekci global souboru smb.conf. Dokončíme tedy výklad obsahu tohoto souboru a podíváme se na nastavení klientů pracujících s OS Windows. Mám za to, že velká část problémů se Sambou má původ v jejich nesprávném nastavení.

Doba čtení: 4 minuty

Samba - Tanec s Okny: sekce global souboru smb.conf

Zažil jsem jedno krajně nepříjemné překvapení. Můj RedHat 6.1Cz mi po startu vypsal, že nelze připojit root partition, protože tato má poškozený superblock. Po vlastních neúspěšných pokusech o nápravu, jsem z konference linux@linux.cz obdržel radu - příkaz "e2fsck -b 32768 /dev/hda8". Díky všem, kteří se mi snažili pomoci. Tento článek byl totiž umístěn na zmíněné postižené partition.

Doba čtení: 4 minuty

Samba - Tanec s Okny: Instalace

Nedávno mě zaujal soudní spor mezi zástupci velkých zábavních společností a Linuxovými programátory o legálnost portace programu pro přehrávání DVD (DeCSS) na Linux. Jedním z hlavních argumentů obžaloby je to, že "zlomení" kódu DVD bylo provedeno tzv. "reverse engineeringem". Co s tím má společného Samba? I ona je částečně založena na "reverse engineeringu".

Doba čtení: 5 minut

Samba - Tanec s Okny: Otázky a odpovědi

Na druhý den po vydání prvního dílu seriálu o Sambě jsem byl překvapen množstvím dotazů, které mi přišly. Svědčí to o tom, že "Samba" je opravdu velmi aktuální a žádané téma. Pokusím se na některé z nich odpovědět v tomto původně neplánovaném článku.

Doba čtení: 3 minuty

Samba - Tanec s Okny: Samba je když...

Začínají se zde mudrování rozličná, kterak linuxový server pro klienty s MS Windows přístupný učiniti a kterak naučiti tento server adresáře a tiskárny s nimi sdíleti. Neníž potřeba nižádného zázraku k dosažení toho, postačí kousek software mistrovně ufasovaný, kterýž se zove Samba.

Doba čtení: 3 minuty