Hlavní navigace

Seriál Bezpečnost dat ve zdravotnictví

Spousta činností ve zdravotnictví se přesouvá do virtuálního prostoru. Zatímco jinde si už uvědomili nutnost zabezpečení citlivých dat, medicína na svou bezpečnostní evoluci zatím čeká.

Infuzní pumpy mohou být ovládnuty na dálku, řešení bude až v lednu

Některé infuzní pumpy společnosti Smith Medical obsahují zranitelnosti, které umožní vzdálené ovládání pumpy včetně ovlivnění léčby pacienta. Opět se opakuje klasická série bezpečnostních chyb.

Petr Kajzar

13. 9. 2017 0:00

FDA svolává téměř půl milionu kardiostimulátorů kvůli kritické zranitelnosti

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že kritická zranitelnost firmwaru kardiostimulátorů umožňuje neautorizovaný přístup k zařízení a potenciálnímu útočníkovi umožňuje změnit konfiguraci přístroje.

Petr Kajzar

7. 9. 2017 0:00

Jak vymýtit Windows XP ve zdravotnictví

Je to téměř měsíc, co (nejen) britské zdravotnictví utrpělo výrazné škody kvůli smršti ransomwaru. Citlivým bodem celého útoku byly Windows XP. Jak jej ale proboha vymýtit ze zdravotnictví?

Petr Kajzar

15. 6. 2017 0:00 | Windows

Kardiostimulátory mají tisíce chyb, kupte ho na eBay a zkuste hacknout

Nová studie firmy WhiteScope musí vyděsit i ty nejotrlejší kardiaky. V kardiostimulátorech se totiž našly tisíce bezpečnostních děr, a to hned na několika úrovních architektury.

Petr Kajzar

9. 6. 2017 0:00

GDPR ve zdravotnictví zajistí lepší ochranu dat pacientů

GDPR začíná být neuvěřitelně populární zkratka. Zkusíme si ji promítnout i do problematiky zdravotnictví a ochrany dat ve zdravotnických informačních systémech.

Petr Kajzar

26. 4. 2017 0:00

Ochrana dat pacientů v ČR: pravidla jsou přísná, realita zatím pokulhává

Naše nejcitlivější informace se prodírají do digitálního světa. A jsou lákavé: za první čtvrtletí tohoto roku v USA unikly záznamy cca 1,5 milionů pacientů. Jak jsme na tom aktuálně s ochranou dat pacientů v ČR?

Petr Kajzar

3. 4. 2017 0:00

Open-source projekty v medicíně: pomáhají hlavně v rozvojových ze­mích

Open-source se v medicíně prosazuje jen velmi zvolna a zatím nejvíce se využívá v rozvojových zemích s omezenými finančními zdroji. Existují však nadějné projekty, které to mohou změnit.

Petr Kajzar

13. 12. 2016 0:00
| 9

eHealth v ČR: nová strategie bezpečné infrastruktury

eHealth je jedním z moderních zaklínadel IT, medicíny i politiky. Vize vypadá slibně, ale vývoj nebyl vždycky příznivý a přímočarý, navíc je poznamenán fatálními neúspěchy.

Petr Kajzar

24. 11. 2016 0:00

Třetině pacientů v USA byla v loni odcizena osobní data

Letos již byla v USA odcizena data o 14 milionech pacientů. V porovnání s většinou minulých let se jedná o průměrný rok. Ohroženy jsou nejen zdravotní záznamy, ale i čísla platebních karet.

Petr Kajzar

26. 10. 2016 0:00
| 8

Kardiostimulátory i další zařízení lze hacknout a ovládat na dálku

Různé medicínské přístroje umí pomoci zachraňovat život. Blíží se ale doba, kdy se mohou stát významným a nebezpečným bodem zájmu nebezpečných útočníků.

Petr Kajzar

4. 10. 2016 0:00
| 7

Kudy mohou unikat data z nemocničních systémů?

I malý český trh je plný různých ambulantních a nemocničních informačních systémů. Ukážeme si, jak jsou data v těchto systémech zabezpečena a jaká rizika představuje práce s nimi.

Petr Kajzar

26. 9. 2016 0:00

Bezpečnost dat ve zdravotnictví: většina úniků se zjistí pozdě

Spousta činností ve zdravotnictví se přesouvá do virtuálního prostoru. Zatímco jinde si už uvědomili nutnost zabezpečení citlivých dat, medicína na svou bezpečnostní evoluci zatím čeká.

Petr Kajzar

13. 9. 2016 0:00