Hlavní navigace

Seriál Braňte si své soukromí

Uživatelům, kteří potřebují mít jistotu, že jejich komunikace nebyla odposlechnuta někým "třetím" a kteří si chtějí být jisti, že zpráva opravdu pochází od člověka, který se za jejího autora vydává, nezbývá, než použít šifrovací technologii PGP a právě jí se věnuje tento seriál.

Braňte si své soukromí (3)

Až dosud jsme uvažovali pouze jedinou metodu zabezpečení emailové komunikace - šifrování vlastní zprávy pomocí technologie PGP. Existují však i další způsoby, které možná nejsou tak efektivní jako PGP, ale zato jsou pro své uživatele - odesílatele i adresáta - při vhodném použití zcela transparentní.

Doba čtení: 3 minuty

Braňte si své soukromí (2)

Dnešním dílem pokračuje minisérie o zabezpečené komunikaci. Na příkladu programů GnuPG a Mutt si ukážeme, jak vypadá použití technologie PGP v praxi.

Doba čtení: 4 minuty

Braňte si své soukromí (1)

Elektronická pošta je v principu navržena jako nebezpečný komunikační prostředek. Od odeslání mailu zpráva prochází přes mnoho datových cest, které jsou kontrolovány různými správci s různými názory na potřeby vašeho soukromí :-). Přitom v každém okamžiku může být zpráva odposlechnuta a zneužita nebo třeba pozměněn její obsah. Uživatelům, kteří potřebují mít jistotu, že jejich komunikace nebyla odposlechnuta někým "třetím" a kteří si chtějí být jisti, že zpráva opravdu pochází od člověka, který se za jejího autora vydává, nezbývá, než použít šifrovací technologii PGP.

Doba čtení: 3 minuty