Hlavní navigace

Seriál Code Talkers

První světová válka končí, boje na západní frontě však stále ještě zuří. Velitelé pochopili, že Němci znají jejich kódy a jsou napojeni na jejich telefonní linky. Ke slovu přichází šifrování pomocí jazyka indiánů kmene Navajo, kterému nikdo kromě nich nerozumí.

Code Talkers (3)

V roce 1942 žilo celkem 50 000 indiánů Navajů. Koncem roku 1945 sloužilo 540 z nich u námořnictva, z toho 375 (někde udáváno 420) jako code talkers - mluvčí v kódech. Indiáni, kteří prošli výcvikovým táborem v Pendeltonu v Kalifornii, byli postupně nasazeni do všech šesti amerických námořních divizí, které operovaly v Pacifiku. Zde sloužili od konce roku 1942 až do posledních dnů války. Jejich počet se postupně zvýšil z 29 na cca 400.

Doba čtení: 7 minut

Code Talkers (2)

Šéf japonské luštitelské služby za druhé světové války, generál Seizo Aisue, prohlásil, že za druhé světové války se jejich službě podařilo rozluštit postupně všechny šifry amerického letectva a část šifer námořnictva, ale šifrám, které námořnictvo používalo v radiovém provozu, nerozuměli a nevěděli, co s nimi.

Doba čtení: 8 minut

Code Talkers (1)

První světová válka končí, boje na západní frontě však stále ještě zuří. Jsme v zákopech na frontě v Mouse-Argonne ve Francii. Francouzské jednotky společně s pomocným praporem amerických vojáků se ocitly v částečném obklíčení. Jsou ve velice špatné pozici. Bez spojení není velení a zde se to projevuje na koordinaci akcí jednotlivých oddílů. Velitelé těchto oddílů pochopili, že Němci znají jejich kódy a jsou napojeni na jejich telefonní linky...

Doba čtení: 7 minut