Hlavní navigace

Seriál Jak na LaTeX

Série článků ve stylu HOWTO na téma sázecí systém LaTeX.

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index II

Nyní je již čas naučit se rejstřík kompilovat. Koukneme se na nějaké další vymoženosti, které nám usnadní vytváření rejstříku. Část o rejstřících uzavřeme příkladem.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index

Do rozsáhlejších technických dokumentací je vhodné připravit rejstřík. V dnešním dílu si ukážeme, jak takový rejstřík začít vytvářet.

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: balíčky graphicx a comment

TeX (a tudíž i LaTeX) si nese sebou jedno historické břímě, které se jmenuje "práce s obrázky". Jak jednoduše a snadno do dokumentu vložit obrázek, se dozvíme právě v dnešním dílu. V druhé části si řekneme něco u užitečném prostředí comment. A jako v předchozích dílech nebude chybět úsměvný příklad.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: výčtové prostředí

Po pravděpodobně rekordní odmlce si můžete opět přečíst další díl seriálu o LaTeXu, který je určen převážně začátečníkům. V sazbě (a obzvlášť technické) je potřeba provést výčet. Dnes si představíme prostředí, která takovou sazbu v LaTeXu umožňují.

Doba čtení: 4 minuty

Jak na LaTeX: drobnůstky II

Po delší odmlce je tu další díl LaTeXu. Jeho náplní v oblasti teorie bude správné dělení slov (hyphenation) a čeká nás také pokračování drobnůstek z minulého dílu.

Doba čtení: 4 minuty

Jak na LaTeX: drobnůstky

Pomlčky, čísla, datumy a vše okolo nich jsou náplní tohoto dílu. Doporučují k přečtení všem čtenářům, protože se v něm dozvědí, jak se v českém dokumentu správně formátuje datum nebo číslo a kde se používá pomlčka, vsuvka nebo spojovník. V teoretické části si objasníme pojem ligatura a kerning.

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: literatura

Každý správný technický dokument obsahuje seznam literatury, která byla při tvorbě daného dokumentu použita. Určitě byste se také rádi v textu na tuto literaturu odkázali. Mimo to se také dozvíte, jak rozdělit jeden dokument do více souborů a co vás k takovému rozhodnutí může vést.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: plovoucí prostředí

Plovoucí prostředí je jednou z nejzajímavějších věcí v sazbě. Spočívá v tom velké tajemství a rozumná dávka překvapení (alespoň pro mě). Jak vytvořit takové prostředí a co do něj můžeme napsat, se dozvíte v článku. V teorii se podíváme na některé pojmy, které jsme opomněli při procházce mezi fonty.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: tabulky II

Z minulého dílu již víte, co vás čeká. Pro ty, co to zapomněli (nebo jej nečetli), podíváme se za jednotkami a čísly používanými v LaTeXu a doděláme prostředí tabular z minulého dílu.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: tabulky I

V dnešní teorii se podíváme na uložení fontů v počítači, ale v praxi se budeme věnovat tabulkám. Při této příležitosti zavítáme také do gastronomie. Nyní již nezbývá, než popřát dobré čtení a dobré pochutnání.

Doba čtení: 7 minut

Jak na LaTeX: fonty

Jak jsem slíbil v minulém dílu, dneska se poohlédneme za teorií fontů. V praktické části se pak naučíme měnit jejich velikosti.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: zvýrazňování textu

K technickému textu neodmyslitelně patří zvýrazněný text. Za jakých podmínek a jakým způsobem jej můžeme použít se dozvíte v dnešním článku.

Doba čtení: 9 minut

Jak na LaTeX: struktura dokumentu

Každý dokument má nějakou strukturu. A dnes se protáhneme právě pojmy jako je kapitola, podkapitola či odstavec.

Doba čtení: 9 minut

Jak na LaTeX: pronikáme hlouběji

V dnešním dílu se podíváme na opravdový základ dokumentu napsaný v LaTeXu. Vysvětlíme si, co je to balíček, také si ukážeme jednoduchý příklad. A nebude chybět ani nakouknutí do teorie :)

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: úvod

Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s lidmi, kteří by chtěli začít psát texty v opravdu dobrém programu. A již v první větě se dopouštím chyby, protože následující text a další články nebudou o editoru, ale sázecím systému LaTeX. Těmto začínajícím uživatelům nabídnu sérii článků ve stylu HOWTO. Dnes nás čeká úvodní kapitola obsahující základní informace, odkazy na zdroje a také něco málo z instalace.

Doba čtení: 4 minuty