Hlavní navigace

Seriál Mapový server snadno a rychle

Mapové servery hýbou světem. Snad každý z vás již zabrousil na některý ze serverů zobrazující mapy, ať již na některém z českých porálů, a nebo na specializované weby. V tomto seriálu bych vás rád seznámil se základy tvorby mapových serverů krok za krokem. Průvodce by měl umožnit potencionálním uživatelům snazší nástup do této problematiky.

Mapový server snadno a rychle (8)

Dnešní díl je poslední. K jBoxu si přidáme funkce na měření vzdáleností a ploch a nakonec si ukážeme, jak pomocí Java Scriptu zaokrouhlit některé hodnoty.

Doba čtení: 2 minuty

Mapový server snadno a rychle (7)

V minulých dílech se nám podařilo vytvořit celkem slušivou mapserveří aplikaci, dnes budeme pokračovat v jejím vylepšování. Nakonec si vypomůžeme Java appletem.

Doba čtení: 3 minuty

Mapový server snadno a rychle (6)

V minulém díle jsme si vytvořili první šablonu, s jejíž pomocí jsme vygenerovali první HTML stránku. Dnes do ní budeme přidávat ovládací prvky jako legendu nebo referenční mapu.

15. 12. 2005 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Mapový server snadno a rychle (5)

V minulém díle jsme si mapfile rozšířili o několik (celkem tři) vrstev a z Pendolína (rychlíku) jsme se seznámili s mapovými projekcemi. Nakonec jsme si přidali poslední vrstvu – rastrovou. V tomto dílu se podíváme na vytváření stránek pomocí šablon.

Doba čtení: 4 minuty

Mapový server snadno a rychle (4)

V minulém díle jsme si mapfile rozšířili o několik (celkem tři) vrstev a z Pendolína (rychlíku) jsme se seznámili s mapovými projekcemi. V tomto dílu budeme jednotlivé vrstvy klasifikovat podle jejich databázových atributů. Nakonec si povíme něco o textových štítcích v mapě – jak na ně.

Doba čtení: 5 minut

Mapový server snadno a rychle (3)

Z minulého dílu máme připravený mapfile a podařilo se nám zobrazit první mapu. Nyní budeme přidávat další vrstvy a podíváme se, jak ovlivnit jejich vzhled. Řekneme si, co jsou to kartografické projekce a jak je převádět.

Doba čtení: 4 minuty

Mapový server snadno a rychle (2)

V minulém dílu jsme si nainstalovali mapový server, založili adresářovou strukturu a připravili data. Dnes si napíšeme konfigurační soubor Mapfile a nakonec si necháme vygenerovat první mapu. Tak hurá do toho, ať je to hotovo.

Doba čtení: 5 minut

Mapový server snadno a rychle (1)

O mapových serverch bylo před časem docela slyšet. Bez nich si určitě řada z nás dovede představit svůj další internetový život jen těžko. Existují velké mocné aplikace na velkých serverech, ale i malé servříky pro zveřejňování například dat z lokálních průzkumů. O tom, jak si takovou vlastní malou aplikaci vytvořit, bude pojednávat tento seriál.

Doba čtení: 8 minut