Hlavní navigace

Seriál NetBSD: mimo hlavní proud

NetBSD: aktualizace systému a balíčků

V posledním díle si rozebereme aktualizace v NetBSD. Nedávno vyšla opravná verze systému (6.1.4), takže je dobré na ni upgradovat. Navíc v dubnu vyšlo pkgsrc-2014Q1, což znamená, že se na NetBSD dostaly nové verze balíků a vy můžete upgradovat i ty. V závěru zhodnotím své zkušenosti s NetBSD.

Doba čtení: 3 minuty

NetBSD: grafická prostředí a frekvence CPU

Mít nainstalované nějaké velké grafické prostředí (jako třeba GNOME, KDE) nebo alespoň nějakého jednoduchého okenního správce je prakticky nutnost. Zpříjemňuje a ulehčuje to práci se systémem. Stejně jako pro Linux i pro NetBSD je k dispozici mnoho plnohodnotných grafických prostředí i malých správců.

Doba čtení: 4 minuty

NetBSD: různé cesty k instalaci software

Linux je v současnosti nejznámější unixový systém, ale zdaleka ne jediný. Co takhle si třeba zkusit NetBSD? V dnešním díle si společně rozebereme několik různých způsobů instalace software pro NetBSD. Protože systém disponuje také emulací Linuxu, můžeme instalovat třeba i linuxové aplikace pomocí RPM.

Doba čtení: 5 minut

NetBSD: k čemu slouží rc skripty

Linux je v současnosti nejznámější unixový systém, ale zdaleka ne jediný. Co takhle si třeba zkusit NetBSD? V dnešním díle si společně rozebereme rc skripty. Tedy co to je a jak to funguje. Pokusím se také ukázat jejich použití v praxi, například při nastavování síťových rozhraní v NetBSD.

Doba čtení: 4 minuty

NetBSD: první kroky po instalaci

Linux je v současnosti nejznámější unixový systém, ale zdaleka ne jediný. Co zkusit NetBSD? V minulém díle jsme si popsali instalaci NetBSD, nyní nás čekají poinstalační kroky. Než k nim ale přistoupíme, popišme si rychle editor vi. Protože právě v tomto editoru budete pravděpodobně upravovat konfigurační soubory.

Doba čtení: 5 minut

NetBSD: desktopový systém mimo střední proud

NetBSD je unixový operační systém, který má mnohým uživatelům jistě co nabídnout nejen na serveru, ale i na desktopu. Přesto o tomto systému toho moc napsáno nebylo a je tak trochu přehlížen. Rozhodl jsem se o něm napsat seriál, který bude pojednávat především o použití NetBSD na desktopu.

Doba čtení: 4 minuty