Hlavní navigace

Rozcestník Linus Torvalds

Sdílet

Linus Torvalds je finský programátor, který na začátku 90. let začal psát jádro operačního systému Linux. Snažil se jím nahradit Minix. To byl UNIX, ke kterému autor odmítl dát zdrojové kódy. Krátce po vydání prvních verzí se Linuxu chytlo velké množství dalších vývojářů a jeho popularita, mezi vývojáři, stále roste.

Linus chce změnit značení verzí jádra

Více než deset let jsme byli zvyklí na verzování jádra podle nových vlastností a odlišování stabilních a vývojářských verzí sudými a lichými verzemi. Systém se ale změnil a Linus se obává matoucích a příliš vysokých verzí a rád by přijal nový způsob označování verzí. Jaké jsou konkrétní návrhy?

Čtěte článek Linus chce změnit značení verzí jádra

Linus Torvalds: dvacet nejlepších hlášek

Linus Torvalds je zakladatelem projektu Linux a už více než patnáct let patří mezi známé osobnosti svobodné komunity a světového IT vůbec. Za tu dobu už se mu povedlo vyslovit několik myšlenek, o kterých můžeme říci, že vešly do linuxové historie. Podívejme se společně na dvacet těch nejlepších.

Čtěte článek Linus Torvalds: dvacet nejlepších hlášek

Linus zřejmě podpoří přechod Linuxu na GNU GPL 3

Linus Torvalds byl od začátku jedním z nejhlasitějších odpůrců nové licence GNU GPL 3. Ihned po vydání prvního návrhu řekl, že linuxové jádro nikdy nebude pod touto licencí vydáno. Je zajímavé sledovat proměnu jeho názoru na licenci od naprostého odporu přes smířlivost až k připuštění možnosti jejího použití.

Čtěte článek Linus zřejmě podpoří přechod Linuxu na GNU GPL 3

Linus + BitKeeper = problém?

SoftwarePiateho februára Linus Torvalds oznámil, že začína používať BitKeeper (nástroj na správu zdrojového kódu, niečo ako CVS) na vývojovú vetvu jadra. Spolu s týmto oznámením vyšlo aj jadro 2.5.4-pre1 a niektoré zmeny spôsobené prechodom na nový systém boli viditeľné ihneď (popisy zmien v zdrojovom kóde boli dosiaľ najpodrobnejšie). V tejto chvíli je ten pravý čas upozorniť na to, že BitKeeper (ďalej len BK) nie je free nástroj, ale je šírený pod svojou vlastnou licenciou. Bolo len otázkou času, kedy si toho všimne niekto dostatočne aktívny a dá to najavo zbytku sveta.

Čtěte článek Linus + BitKeeper = problém?