Hlavní navigace

100 Gb/s a fotonické služby po společném vlákně

20. 3. 2013

Sdílet

Povýšení optické sítě CESNET na kapacitu 100 Gb/s s sebou přineslo světové prvenství – na trase Praha-Brno jde o první souběžné nasazení produkčního 100Gb/s datového přenosu a fotonických služeb po sdíleném vlákně.

Klasické optické sítě obsahují množství elektronických zařízení měnících světelné signály na elektřinu a zpět. Toto řešení (tzv. OEO konverze) postačuje pro použití v běžném Internetu, znemožňuje však nasazení některých důležitých inovativních aplikací se specifickými požadavky. OEO konverze totiž vnáší do přenosové trasy další zpoždění, navíc s náhodnou, v čase proměnlivou složkou (tzv. jitter). Pro některé náročné aplikace, například dálkové řízení strojů, reprodukovatelné vědecké experimenty, lékařské operace nebo přesné přenosy frekvence či porovnávání času, je jitter zcela neakceptovatelný.

CESNET provozuje fotonickou službu synchronizace národních časových standardů mezi Ústavem fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., v Praze a Spolkovým ústavem pro metrologii a měřičství (BEV) ve Vídni. Odchylky atomových hodin v obou ústavech jsou porovnávány pomocí přesných světelných pulzů přenášených po optických vláknech. Aby měla synchronizace smysl, je nutné dosáhnout extrémně přesného, deterministického a dlouhodobě stabilního chování celé přenosové trasy. I malý jitter, který běžné paketové přenosy po Internetu téměř neovlivní, má v podobných situacích fatální důsledky.

CESNET dosáhl světového prvenství na základě využití společného páru vláken (vždy po jednom vlákně pro každý směr) pro přenos 100Gb/s datových signálů a souběžné poskytování fotonických služeb. Vzájemné ovlivňování (rušení) fotonického a datového signálu nenastalo.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2013 0:51

    A.K. (neregistrovaný)

    Fotonické služby, konkrétně tedy porovnávání atomových hodin v Telefónice a ÚFE AV ČR, v.v.i., jsou zajištěny separátní optickou linkou. Za zmínku stojí, že navazování atomových hodin v Telefónica O2 na Státní etalon času a frekvence v ÚFE probíhá nepřetržitě déle než 20 let.

  • 21. 3. 2013 10:12

    Pavel Ruzicka

    Bohuzel ze zpravy nechapu, co tedy ve skutecnosti nasadili. Predpokladam, ze by to mohl byt obycejny opticky splitter, i kdyz nevim, protoze 100Gbps jede po vice vlnovych delkach. Netusi nekdo, jaka byla tedy nasazena technologie? Nejake DWDM, nebo splitter?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.