Hlavní navigace

Alpine Linux 3.16.0 vylepšuje konfiguraci a ruší podporu pro Python 2

23. 5. 2022

Sdílet

Alpine Linux Autor: Alpine Linux

Po půl roce od předchozího vydání vyšla nová pravidelná verze linuxové distribuce Alpine Linux, tentokrát s označením 3.16.0. Vylepšení doznaly konfigurační skripty, které vylepšují například podporu NVMe a nabízejí možnost přidat SSH klíče. Pokud chcete instalovat grafické prostředí, pomůže vám s tím nový skript  setup-desktop.

Globální odkládací adresář /tmp je nyní připojen jako ramdisk pomocí tmpfs, moduly pro NetworkManager byly rozděleny do samostatných balíčků. Samozřejmostí jsou nové verze balíčků, k dispozici je například LLVM 13, Python 3.10, Ruby 3.1, Rust 1.60 a další. Desktopová prostředí byla také povýšena, KDE Plasma na verzi 5.24 a GNOME je tu ve verzi 42.

Ukončena byla podpora pro PHP 7 a z distribuce zmizel také Python 2, na jehož odstranění se pracovalo delší dobu a vývojáři už před dvěma lety varovali, že dvojková řada bude z distribuce odebrána. Další podrobnosti naleznete v oznámení vydání této verze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.