Hlavní navigace

Android Market: 20 % aplikací je potenciálně nebezpečných

30. 6. 2010

Sdílet

Podle zprávy, kterou vydala společnost SMobile Systems, může pětina aplikací umístěných na Android Marketu ovládat uživatelův telefon a může z něj třeba nepozorovaně telefonovat, posílat SMS nebo získávat osobní údaje. Bezpečnostní zpráva neříká, že to zmíněné aplikace dělají, ale jen to, že k tomu mají potenciál. Report tak upozorňuje na stinné stránky otevřeného prostředí kolem Androidu. Zatímco u Apple je situace opačná a firma prověřuje a schvaluje každý program umisťovaný na AppStore, do Android Marketu se může dostat v podstatě cokoliv, včetně nebezpečných věcí. Dan Hoffman, šéf SMobile k tomu dodává: „Na Marketu jsou i spywarové aplikace. Bude to čím dál větší problém.“

(Zdroj: CNET News)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 6. 2010 14:07

    tojefuk (neregistrovaný)

    „Bezpečnostní zpráva neříká, že to zmíněné aplikace dělají, ale jen to, že k tomu mají potenciál.“
    Nešťastná formulace – potenciál používat API přístroje má 100% aplikací, ne jen pětina z nich.

  • 30. 6. 2010 14:36

    pas (neregistrovaný)

    No tak co je těch 20 %? Podíl aplikací, které daná práva požadují? To je ale přece úplně fuk. Mělo by být fuk, kolik aplikací na Windows žádá o práva smazat disk. Označovat to za „problém“ je jako varovat, že 90 % chodníků ve městě je veřejně přístupných a existuje tam riziko, že mě někdo přepadne a znásilní. Děsí mě, že se to v seriózních debatách objevuje jako argument pro Apple. Ten pak jednoho dne zavede manýry z iOS i na OSX a pak se to stane normou.

  • 30. 6. 2010 14:26

    carnero (neregistrovaný)

    Cela tahle zprava je vysmech. Zajimalo by me, jak nejaka aplikace muze nepozorovane neco delat (telefonovat, posilat SMS, zjistovat pozici), kdyz se kazda aplikace pri instalaci do Androidu pta uzivatele, zda souhlasi s tim, ze bude pouzivat urcita prava. Pokud aplikace dela neco nepozorovane, tak jen protoze je uzivatel blbec a dal neduveryhodne aplikaci prava. Jenze tomu se nijak neda vyhnout – jedine tim, ze uzivateli zmenoznime instalovat naprosto cokoliv.
    (Omlouvam se za diakritiku, od odinstalace HALu nemam ceskou kbd).

  • 30. 6. 2010 16:45

    Tapan (neregistrovaný)

    Do /etc/X11/xorg­.conf.d/10-evdev.conf do části obsahující
    Identifier „evdev keyboard catchall“
    doplnit řádek
    Option „XkbLayout“ „cz“
    ;-)

  • 30. 6. 2010 15:57

    Habo (neregistrovaný)

    Odkedy apple dôkladne konroluje všetky aplikácie?! Apple kontorluje iba to, či aplikácia má tie funkcie ktoré má v popise – teda či nie je horšia ako o sebe tvrdí. Ale to neznamená, že nerobí nič iné! Navyše takáto kontrola sa nerobí analýzou kódu ale testovaním – aplikácia sa tak počas testovania môže správať nenápadne a nebezpečná funkcionalita sa aktivuje až po ňom – napr. v závislosti na čase…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.