Hlavní navigace

Blender oslavil 20 let od první veřejné verze, 24 let od svého vzniku

3. 1. 2018

Sdílet

Ton Roosendaal v rekapitulaci pro letošní rok připomíná výročí 20 let od vydání první veřejné verze Blenderu. Tehdy šlo o Blender 1.0 pro platformu IRIX. Kromě toho na svém Twitteru vzpomíná také výročí 24 let od vůbec prvního nesmělého kroku.

Pro rok 2018 plánují tvůrci řadu věcí v čele s projektem Eevee novým typem tužky pro kresbu, vylepšeními v oblasti worflow, novým uživatelským rozhraním. Pracovat se bude v rámci Cycles více i na podpoře OpenCL zejména v souvislosti s loňským růstem podílu GPU od AMD na trhu, dále pak na Blender Game Engine, podpůrném obsahu (3D, shadery atd.), viewportu, modifikátorech, fyzice, animačních nástrojích a dalších věcech.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2018 13:45

  Quark66 (neregistrovaný)

  Tak to je moje krevní skupina! Citovka.
  1,827,847 lines of code. 80 tis komitů, (Většina C, 15%komentářů) od 400 přispěvovatelů. 530 člověkoroků celkem. https://www.openhub.net/p/blender.
  Kdysi jsem překládal kompletní manuál (asi 50% z celkových 1800 stránek) a zjistil jsem, že nových funkcí přibývá rychleji, nežli se dá popis přeložit a dost rychle na to, aby se s nimi dalo něco vyzkoušet. (myšleno jedním člověkem).
  Blender má pro začátečníky trochu delší "learning curve" (rok?), protože to není jen klikací udělátko, ale trpělivost se vyplatí. Dá se s ním udělat prakticky všechno - nejen nějaké lesklé grafické kostičky, Je to fakt dospělý supersoftware.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.