Hlavní navigace

Broadcom nabídl za Qualcomm téměř 3 bilióny Kč

David Ježek

Nedávné odmítnutí Qualcommu na prodej celé firmy konkurenčnímu Broadcomu bylo doprovázeno konstatováním, že by muselo jít o nabídku na úrovni 80 dolarů za akcii, aby byla nějaká šance na prodej. Broadcom nyní nabídl Qualcommu 82 dolarů za akcii, celkově téměř 120 až 140 miliard dolarů (dle hodnoty akcií). Schyluje se k největšímu obchodu v IT historii vůbec.

Qualcomm už v tiskové zprávě potvrdil, že nabídku obdržel a jeho představenstvo i právní a ekonomické oddělení se jí budou vážně zabývat. Nabídka Broadcomu je stanovena za každou akcii Qualcommu ve výši 60 dolarů plus dalších 22 dolarů v akciích Broadcomu. Dejme tomu několik týdnů a uvidíme.

Pro srovnání můžeme doplnit, že jedním z nejdražších obchodů Microsoftu byla koupě LinkedIn za 26 miliard USD a také svého času nabídka zhruba 40 miliard USD za Yahoo! (čehož akcionáři dnes nepochybně ukrutně litují). V roce 2001 také proběhl obchod AOL – Time Warner (v hodnotě 106 miliard USD), Dell koupil firmu EMC za 67 miliard USD. Tak bychom mohli ve vyjmenovávání obrovských obchodů pokračovat, tak snad ještě z opačného konce připomeňme, že síla Qualcommu stojí také mimo jiné na tom, že mu svého času ATI (v roce 2009 – tou dobou již přes 2 roky vlastněná společností AMD) prodala mobilní divizi čipů Imageon právě Qualcommu a z této divize se zrodila GPU Qualcomm Adreno. Podobně Intel před 12 lety prodal svoji ultramobilní sekci XScale firmě Marvell.

Našli jste v článku chybu?