Hlavní navigace

Broadcom nabídl za Qualcomm téměř 3 bilióny Kč

6. 2. 2018

Sdílet

Nedávné odmítnutí Qualcommu na prodej celé firmy konkurenčnímu Broadcomu bylo doprovázeno konstatováním, že by muselo jít o nabídku na úrovni 80 dolarů za akcii, aby byla nějaká šance na prodej. Broadcom nyní nabídl Qualcommu 82 dolarů za akcii, celkově téměř 120 až 140 miliard dolarů (dle hodnoty akcií). Schyluje se k největšímu obchodu v IT historii vůbec.

Qualcomm už v tiskové zprávě potvrdil, že nabídku obdržel a jeho představenstvo i právní a ekonomické oddělení se jí budou vážně zabývat. Nabídka Broadcomu je stanovena za každou akcii Qualcommu ve výši 60 dolarů plus dalších 22 dolarů v akciích Broadcomu. Dejme tomu několik týdnů a uvidíme.

Pro srovnání můžeme doplnit, že jedním z nejdražších obchodů Microsoftu byla koupě LinkedIn za 26 miliard USD a také svého času nabídka zhruba 40 miliard USD za Yahoo! (čehož akcionáři dnes nepochybně ukrutně litují). V roce 2001 také proběhl obchod AOL – Time Warner (v hodnotě 106 miliard USD), Dell koupil firmu EMC za 67 miliard USD. Tak bychom mohli ve vyjmenovávání obrovských obchodů pokračovat, tak snad ještě z opačného konce připomeňme, že síla Qualcommu stojí také mimo jiné na tom, že mu svého času ATI (v roce 2009 – tou dobou již přes 2 roky vlastněná společností AMD) prodala mobilní divizi čipů Imageon právě Qualcommu a z této divize se zrodila GPU Qualcomm Adreno. Podobně Intel před 12 lety prodal svoji ultramobilní sekci XScale firmě Marvell.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 2. 2018 21:09

    František Ryšánek

    Ještě na jaře 2015 měly Broadcom a Avago dohromady tržní kapitalizaci asi 60 mld. V té době měl Qualcomm kapitalizaci přes 110 mld.
    https://www.fool.com/investing/general/2015/04/14/10-largest-companies-by-market-cap-in-semiconducto.aspx

    Dneska mají dnešní Broadcom (IČO převzaté od původního Avaga) i Qualcomm velmi podobnou kapitalizaci okolo 95 mld. Takže už to nevypadá, že by se menší chystal sežrat většího.
    https://www.google.cz/search?q=Qualcomm+market+cap
    https://www.google.cz/search?q=Broadcom+market+cap
    Spíš se zdá, že rychle rostoucí Broadcom by rád převzal přešlapujícího souseda Qualcomm. Vzniklá firma by tržní kapitalizací konkurovala Intelu. Koukám, že mají Broadom a Qualcomm momentálně vyšší dividendový výnos (procento) než Intel.
    https://www.google.cz/search?q=Intel+market+cap

    Hehe burza je největší kasíno :-)

    Pokud by se wifiny Broadcom a Atheros dostaly spolu pod jednu střechu, byl bych docela zvědavej, kdo to vyhraje. Pokud by Broadcom "divizi Atheros" zase někomu neprodal vcelku. Bylo by trochu škoda, kdyby měl Atheros zaniknout asimilací. Výrobců wifi čipů už mnoho nezbývá. A třeba MiniPCI-e UMTS/LTE modemy mají čipsety prakticky jedině od Qualcommu. (Huawei, Telit, Quectel, Sierra. Nevím jak Gemalto = Cinterion = Siemens.)

  • 6. 2. 2018 21:30

    mrtvá žížala (neregistrovaný)

    kdepak neprodavat... at se Broadcom sam snazi probit se výš...

  • 6. 2. 2018 21:33

    LDASCZ (neregistrovaný)

    Cena není problém, ale spíš odůvodnění u antimonopolního úřadu. AMD za ATi se hádalo tuším, že rok.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.