Hlavní navigace

Bude Pegasus Mail open-source?

30. 5. 2005

Sdílet

Pegasus Mail byl od roku 1990 mezi mailovými klienty legendou. Jeho autor David Harris se vážně zamýšlí nad vztahem k open source.

Popisuje, co komplikuje uvolnění zdrojových kódů Pegasu, a proč by to bylo snazší u jeho Mercury mail serveru. Zároveň vítá e-maily, které mu pomohou v jeho rozhodnutí. Jaké asi bude? Pomohlo by otevření zdrojového kódu Pegasu dostat se zpět mezi špičku?

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 5. 2005 9:00

    Geo (neregistrovaný)
    Nevim jestli by mu to pomohl navrchol, ale spis by to pro nej znamanalo to, ze nezanikne.(Naposledy jsem si nej vzpomel asi pred peti lety)
  • 30. 5. 2005 18:23

    Platánek (neregistrovaný)
    To byly časy, ještě si pořád pamatuji na tu 16-bitovou verzi...:-) To byl asi první a poslední mail klient, se kterým jsem si rozuměl. Od té doby se tam nastrkalo mraky jiných věcí jako do jiných a už to ztrácí to kouzlo jednoduchosti.
    Myslím, že uvolněním kódů bude mít těžkou pozici s ostatními, ale jak pravil kolega před, alespoň se na něj nezapomene. A pokud si udrží (resp. se vrátí) jednoduchost, mohl by se třeba i protlačit.
  • 31. 5. 2005 7:28

    Frantisek Rysanek (neregistrovaný)
    Podle meho je Pegas porad stejne jednoduchy, jako byval
    - resp. jeho zakladni styl ovladani se nijak zvlast nemeni.
    "Veci navic" muzete ale nemusite pouzivat.
    V zakladni vybave umi inteligentne zachazet s rizikovym
    "lazy HTML", ma antispamovy filtr, docela urcite neotvira sam od sebe attachmenty...
    Perlicka na okraj: posledni dobou jsem zaznamenal mezi nasimi dodavateli v Nemecku nekolik firem, ktere Pegasa pouzivaji - ackoli kvuli nizkemu celkovemu poctu pozorovani tento zaver neni statisticky vyznamny.
  • 30. 5. 2005 19:06

    Petr (neregistrovaný)
    Pegasus Mail je jeden ze dvou duvodu, proc mam na domacim pocitaci Windows (podotykam, ze legalni :-)) a ne Linux.
  • 31. 5. 2005 16:28

    Petr (neregistrovaný)
    Manzelka. Kdyz nad tim tak premyslim, tak to s vernosti taky souvisi :-)

    Ale manzelku na Open Office urcite naucim, jen co budu mit sam duvod ke zmene.
  • 31. 5. 2005 9:16

    Pavel Císař
    Pegasus je dobrý pošťák. Používal jsem ho po mnoho let, už od dob DOSové verze, a tak nějak jsem se od něj nemohl odloučit. Sice i poslední verze měla pár nepříjemných vlastností, a spam filtr byl hodně ubohý, ale jinak mu nebylo moc co vytknout, a zvyk je železná košile. Teprve před pár měsící mě o svých kvalitách přesvědčil jiný program natolik, abych podstoupil všechny trable s migrací svého 0.5GB archivu mailů za posledních 10 let. Takže teď jsem spokojený uživatel Thunderbirdu, a další pojítko s Windows zmizelo do nenávratna. Takže pro mě případné uvolnění Pegasa a teoretické vytvoření Linuxové verze přišlo trochu pozdě. Nicméně takových skalních příznivců jako jsem byl já má Pegasus určitě hodně, a ti co ho stále používají takový krok jistě ocení. Tedy, pokud se zadaří...
  • 17. 5. 2006 12:30

    Petr (neregistrovaný)
    Byl bych nesmirne!!! zavazan za navod, jak migrovat stary archiv na noveho klienta (napr. Thunderbird). Mam potize s cestinou (utf). ladman@dolphin.cz
  • 31. 5. 2005 16:03

    mato
    pegasus som kedysi skusal, ale nakoniec som skoncil u klienta menom calypso -- podla mna absolutna spicka v svojej oblasti, vrelo by som ho kazdemu odporucal.
  • 3. 7. 2005 13:59

    Mino (neregistrovaný)
    Na Pegasus Mail jsme přešli v r. 1997 z Microsot Mailu (předchůdce MS Outlooku), hlavním důvodem bylo, že od té doby od nás odcházely standartní maily podle všech RFC norem a také to, že ho nebylo třeba konfigurovat lokálně pro stanice v síti Novell (nevyužíval registry ani téměř nic v OS, jen se udělala položka v menu (ikona ve Win) a podle toho kdo se přihlásil, takové měl nastavení. Během let ale přibývaly problémy, nejprve s nestandartními maily (především od MS Outlooku - špatně označené kódování v multipart messages), později i se standartními maily (dodnes se nevyrovnal uspokojivě s unicodem, dále volání externích programů pro různé MIME přílohy (PDF např. aj. - tato nectnost je společná i mailovým klientům z mozilly Netscape Messenger, Mozilla Mail, Thunderbird a je to spíše konfigurační problém MIME příloh + univerzální zavolání ext. programu na různých stanicích). Posledním letitým hřebíčkem do rakve Mercury/Pmail je Harris sám - velmi zdlouhavá lokalizace na dobrovolnické bázi podmíněná podepisováním smluv a letité chyby znesnadňující lokalizací do češtiny.
    To vše ústí v odchod od jinak výborného programu k neexistující alternativě, potřebuji program, který si nese ve schránce konfiguraci a téměř nic nevyžaduje od klienta, který dovoluje jednoduché přnesení dat (třeba domu - pouhým zkopírováním mailboxu a to i multiplatformě mezi různými OS), který má takový formát mailboxu aby nad ním šlo spustit webové rozhraní (PMail používal formát MHS a později doplnil o unix mailbox), a hlavně s plnou lokalizací do češtiny a s perspektivou dalšího vývoje (namátkou šifrování PGP a el. podpis), bezpečný a bez chyb . Jak víme ani Pegasus, přestože byl této vizi nejblíže spoustu toho nesplňoval. Hlavní heslo je spolehlivost, bezpečnost, flexibilita a jednoduchost pokud možno s využitím existujících zvykostí (např. formátu mailboxu) namísto zavádění novot. Antiviry, antispamy atd. jen jako modulární nadstavby (mnohde řeší server sám).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky