Hlavní navigace

Desed: nástroj pro debugování skriptů v sedu

26. 4. 2020

Sdílet

Cihly stavba Tux

Jak informoval server Hackaday, na GitHubu se objevil program s názvem Desed. Tento projekt slibuje snadné debugování skriptů v sedu pomocí TUI, kde zobrazuje podrobnosti o tom, co se vlastně uvnitř sedu děje.

Sed, stream editor for filtering and transforming text, je nástroj předinstalovaný na většině unixových systémů. Běžně se používá na nahrazování a filtrování textu pomocí regulérních výrazů, ale pod kapotou skrývá kromě pokročilých funkcí pro práci s textem i turingovsky úplný programovací jazyk. Kvůli jeho kryptické syntaxi ale nebývá snadné napsat funkční skript v sedu delší než několik řádků. A to si tento projekt klade za cíl vyřešit.

Autor popisuje několik zajímavých funkcí, mezi které patří:

  • Vypisování hodnot obou proměnných v sedu
  • Náhled regexových substitucí a jejich výsledků
  • Možnost krokovat sedový skript – a to jak dopředu tak i dozadu
  • Nastavování breakpointů
  • Hot reload, pomocí kterého můžete sledovat jak se mění stav skriptu když editujete zdrojový kód
  • Jméno programu je palindrom

Program je psaný v Rustu a vnitřně používá GNU verzi sedu. Tento sed totiž nabízí užitečné debugovací rozhraní, které je použito k získání informací o vnitřním stavu. Toto rozhraní poskytuje právě tolik informací, aby bylo možné na jejich základě postavit debugger.

Jediná věc, která v rozhraní chybí, je číslo řádku, který se právě spouští. Kvůli tomu je uvnitř Desedu skrytá i částečná implementace sedu, která pracuje v symbióze se skutečným sedem, aby bylo možné uživateli předat co nejvíc informací o skriptu, který je debugován.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky