Hlavní navigace

Dezinformační weby budou blokované další měsíc, CZ.NIC se na tom dohodl s vládou

30. 3. 2022

Sdílet

ISIFA.COM stop, dopravní značka, zákaz, upozornění Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Blokace osmi dezinformačních webů v doméně .CZ pokračuje. CZ.NIC se měsíc po oznámení blokace domén rozhodl prodloužit opatření o další měsíc. Původně se tak stalo na doporučení vlády, která prostřednictvím Národního centra kybernetických operací vyzvala operátory k blokaci domén hostujících dezinformační obsah.

Představenstvo sdružení CZ.NIC v pátek 25. března rozhodlo, že osm doménových jmen s koncovkou .CZ neodblokuje. Mluvčí sdružení nám potvrdil, že k tomu došlo po intenzivních konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení vlády České republiky. Důvodem pro prodloužení blokace oněch osmi doménových jmen je podle zástupce sdružení CZ.NIC přetrvávající obava z šíření dezinformací na webech umístěných na těchto doménových jménech, které by mohly ohrožovat bezpečnost státu.

CZ.NIC postupuje podle vlastních pravidel registrace domén [PDF], která podle oddílu 17 dovolují za určitých okolností zrušit delegaci domény. Jméno může být zablokováno na dobu jednoho měsíce a to i opakovaně. Podle ministerstva průmyslu a obchodu a vyjádření ministra vnitra přitom nejde o porušení síťové neutrality.

Blokovány jsou konkrétně domény Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Voxpopuliblog.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.