Hlavní navigace

digiKam 7.7.0 vylepšuje podporu HEIF či JPEG XL, přidává OM-1

29. 6. 2022

Sdílet

digiKam 7.7.0 Autor: digiKam

Na světě je nová verze foto nástroje digiKam 7.7.0. Windows i macOS buildy nově využívají Qt 5.15 LTS. Využívají se též aktualizované verze KDE framework a Libraw, což mimo jiné znamená podporu dalších nových fotoaparátů, včetně vlajkové bezzrcadlovky OM System OM-1 (dříve Olympus).

Opraveno je 84 chyb, program nasazuje vylepšené implementace podpory formátů AVIF a JPEG XL, pryč jsou interní verze libheif a lib265, místo nich se využívají aktuálnější systémové knihovny (digiKam tak získal lepší podporu HEIC fotek z iPhonů).

Připomeňme, že pro blízkou budoucnost je v plánu udržovat podporu Qt5 verze v samostatné GitLab větvi, nicméně do ní budou proudit jen opravy. Paralelně s tím je vyvíjena Qt6 verze, která se podle všeho objeví jako digiKam 8.0.0 ještě letos (beta už v létě).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 6. 2022 9:53

    MSBOSS

    Rozmáhá = umí to GIMP, trochu Krita a digiKam (před příchodem JPEG XL jsem o digiKamu nikdy nikde ani neslyšel)

    Sice to vypadá nadějně, ale zatím je to pořád ve fázi, kdy to umí 2 editory, jeden organizátor fotek a asi 3 obskurní prohlížeče fotek, přičemž ve Windows se nedomůžete ani náhledů těch fotek, pokud neobětujete kuřecího rabína.

  • 30. 6. 2022 11:48

    David Ježek

    Ano, rozmáhá se. Můžete to bagatelizovat, ale je to prostý fakt. Ano, v open-soure světě to logicky táhnou ty přední nástroje jako GIMP a Krita. Důležité je, že se podpora rozšiřuje a zlepšuje, ostatně jde o formát vznikající v rámci JPEG. Mimochodem, co používáte za editor / prohlížeč / formát vy? OS už jsme si vyjasnili, nicméně pláčete na špatném místě, za neschopnost či neochotu rychle reagovat v oblasti podpory různých formátů si stěžujte u Microsoftu. A nejde jen o JPEG XL, jde třeba o náhledy RAWů, náhledy MKV videí atd. To vše se ve Windows šíleně vleklo a vleče i dnes.

  • 30. 6. 2022 13:25

    bez přezdívky

    Problém je, že ještě neexistuje ani referenční implementace. Pak je problém formát podporovat. Není s čím srovnávat ani ověřovat implementaci. Ještě tak dekodér - ten se dá napsat přímo podle standardu, ale enkodér je vždycky tak trochu magie. V téhle magii má referenční implementace obrovskou roli.

    Příští rok už to bude veselejší.

    Nutno říct, že JPEG XL má potenciál. Přináší výraznou kompresní výhodu (oproti JPEGu). Za jeho problém považuju, že si vzal trochu větší sousto, než měl. Měl zůstat čistě u rastru. Chápu, proč je tak lákavé v něm mít křivky, ale napsat nějaký univerzální enkodér, který je bude umět smysluplně využívat ku prospěchu věci, bude spíš zbožným přáním. To neznamená, že se využívat nebudou. Dovedu si jejich využití představit. Jen to asi budou ad hoc řešení.

    S jedním problémem jsem se už setkal. Implementace dekodéru, kterou jsem zkoušel, byla šíleně pomalá. Oproti dekodérům JPEGu o řád až dva. Jestli se tohle rychle nezlepší, nevím, nevím...

    Naopak se mi moc líbí modelování šumu.

    JPEG XL může rozčísnout vody formátu pro fotky. Nejdůležitější bude podpora embedded zařízení. Pokud ta bude, tak se hodně věcí změní dost rychle. Pokud nebude, tak ani výborné výsledky co se komprese týče takovému formátu nepomůžou. Uvidíme, co za problémy nový formát embedded zařízením přinese. Snad nebudou problémy s patenty.

    Samozřejmě starý JPEG tu s námi bude ještě hodně dlouho. Kompletní náhrada se konat nebude. Obrovskou výhodou JPEG XL je bezeztrátový převod z JPEGu, takže embedded klidně můžou dál pořizovat obrázky v JPEGu, ale soft na zpracování si je může převést na JPEG XL a uspořit desítky procent úložiště.

  • 1. 7. 2022 13:18

    SB

    foto nástroje
    Windows i macOS buildy
    HEIC fotek
    Qt5 verze
    GitLab větvi
    Qt6 verze

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.