Hlavní navigace

Ext4 dostane novou podporu změny velikosti

12. 1. 2012

Sdílet

Yongqiang Yang napsal novou podporu pro změnu velikosti souborového systému Ext4. Na rozdíl od současného způsobu, je tento nový implementován přímo v jádře. To přináší mnoho výhod, z nichž nejvýraznější je rychlost. Novinka se možná objeví už v jádře 3.3. Více informací najdete na serveru Phoronix.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 1. 2012 8:41

    Lukas (neregistrovaný)

    Zpravicka je minimalne zavadejici. Soucasna implementace je samozrejme taky implementovana v jadre protoze jinak by ani nebylo mozne delat online resize. Problem ale je ze soucasne rozhrani dovolovalo rozsirovat fs po jedne alokacni skupine, coz znamena ze napriklad flex_bg nebylo mozne pouzit.

    Soucasna implementace taky samozrejme nepodporuje fs se zapnutou podporou bigalloc a taky nepouziva BLOCK_UNINIT (coz muze znacne urychlit fsck).

    Nova implementace umoznuje sestavit rozsirujici cast fs primo v jadre takze neni potreba rozsirovat pouze po jedne samostatne alokacni skupine. Dovoluje separatne alokovat napr deskriptory skupiny, inode tabulky a bitmapy, takze se da pouzit flex_bg, stejne jako BLOCK_UNINIT a zaroven dava moznost pro podporu novych vlastnosti jako bigalloc.

    Takze rychlost urcite neni nejvyraznejsi zmenou ;) ale pouze prijemnym vedlejsim produktem navzdory tomu co so Phoronix mysli, oni o tom vetsinou az tak nepremysleji ze.

    A kdyby ted soustavne neprehlizel patche tak jsme mohi mit mnohem rychlejsi resize2fs uz davno pomoci lazy inode table initialization.

  • 12. 1. 2012 9:37

    jc (neregistrovaný)

    Nic proti vyvoji, ale pro mne je nejdulezitejsi funkci fs stabilita. Kdyz se v ext4 porad vrtaji, tak to si muzu rovnou pockat na brtfs.

  • 12. 1. 2012 15:27

    Sten (neregistrovaný)

    Core ext4 (s omezeným on-line rozšiřováním) je stabilní. Tyhle další vlastnosti nemusíte mít zapnuté.

  • 13. 1. 2012 9:56

    Lukas (neregistrovaný)

    Kéž by to tak bylo. Hromada nových vlastností mění cesty v "core ext4", takže je jedno jestli to zaplé je nebo není. Chyby se v tom dají nasekat i tak.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.