Hlavní navigace

Facebook se připojil do pražského uzlu NIX.CZ

12. 11. 2018

Sdílet

Facebook

Dnes se do peeringového uzlu NIX.CZ připojila síť Facebook (AS 32934). Podle databáze PeeringDB je síť do Prahy připojena 2× 100GE. Jednání trvala dlouho, ale protože se podařilo Facebook připojit v Bratislavě, doufali jsme, že se to podaří i v Praze, říká Adam Golecký, ředitel sdružení NIX.CZ.

Jednání o připojení Facebooku do pražského neutrálního peeringového uzlu probíhalo několik let, v roce 2016 ho v rozhovoru zmínil tehdejší ředitel NIX.CZ. V dubnu letošního roku se Facebook připojil do slovenského NIX.SK a Jiří Lešek na konferenci OpenCamp uvedl, že je prioritou mít ho dostupný i přes peeringový uzel v Praze. Je samozřejmě našim cílem, aby se Facebook co nejdříve připojil i do Prahy.

Facebook zatím v Praze není na route serverech a propojuje se s ostatními sítěmi po oboustranné dohodě. V Bratislavě ale původně také na route serverech nebyl a nyní už na nich přítomen je, z čehož je možné usuzovat, že postup v NIX.CZ bude podobný. Podle zmíněné databáze PeeringDB má Facebook v Praze vlastní servery, kdežto do Bratislavy je připojen z jiného uzlu pronajatou linkou.

Propojení sítí přes peeringové uzly je důležité pro zlevňování a zahušťování komunikační sítě, která je tak méně závislá na tranzitních operátorech a uživatelům nabízí kratší odezvy. Provozovatelé sítí se tak mohou na neutrální půdě peeringového uzlu propojit přímo bez nutnosti využít komerčních služeb tranzitní sítě. Více v článku Lehký úvod do peeringu aneb jak funguje NIX.CZ .

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.