Hlavní navigace

Fedora 31 začne odstraňovat balíčky závisející na Pythonu 2

9. 4. 2019

Sdílet

Fedora

Fedora Engineering and Steering Committee (FESCo) v pondělí na pravidelném setkání odsouhlasila změny pro vydání s pořadovým číslem 31. Bylo například potvrzeno, že začne čistění distribuce od balíčků zavísejících na Pythonu 2, které nikdo v dohledné době neplánuje portovat na Python 3.

Podpora jazyka Python 2 skončí 1. ledna 2020 a distribuce ho začínají postupně opouštět a orientovat se na Python 3, který je tu s námi už deset let. Řada softwarových projektů už dvojkovou řadu opustila, ale stále ještě existuje spousta takových, které starší Python vyžadují. Distribuce už s postupným přechodem začaly, v některých je trojka nasazována jako výchozí, někdy dokonce výchozí instalace dvojku vůbec nenabízí.

U různých nástrojů a knihoven probíhá postupná migrace, jak se blíží datum ukončení podpory. Po něm už přestanou vycházet nové verze, nebudou vydávány žádné záplaty ani nebude možné hlásit chyby. Komunita kolem Pythonu tedy definitivně kapitolu druhé řady uzavře. Podpora pak poběží v některých alternativních implementacích (například PyPy) nebo v rámci dlouhodobé podpory některých distribucí.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.