Hlavní navigace

Fedora plánuje přechod na Python 3

24. 10. 2013

Sdílet

Linuxová distribuce Fedora nejspíš nakonec přejde na Python 3. Nebude to ale hned. Přechod je plánován až pro vydání 22, které by mělo vyjít koncem příštího roku. Python 3 už je tu od roku 2008, ale kvůli zpětné nekompatibilitě ho distribuce nasazují velmi pomalu. Fedora rozhodně není poslední.

Hlavní překážkou je tedy fakt, že některé výchozí nástroje jsou napsány v druhé verzi. Během následujícího roku budou mít vývojáři za úkol je přepsat. Mezi pány na holení budou například správce balíčků nebo buildroot. Třetí verze kromě nových funkcí přinesla především celkové „uhlazení“ Pythonu, odstranění duplicit apod.

(Zdroj: Fedora.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 10. 2013 12:19

    JeCh

    Moc nechápu, že tenhle přechod už neni dávno hotový. Jsou na to automatický nástroje a těch nekompatibilit je poměrně málo. Navíc Python 2.7 je kompatibilní oběma směry. Rozumí syntaxi 2.x i 3.x, takže se už několik let může psát všechno tak, aby to výhledově fungovalo v 3.x, ale zároveň i v aktuální 2.x. Jako největší problém starýho Pythonu vidím to, že ve výchozím stavu nepracuje s unicode.

    Na druhou stranu já mám v práci pořád ještě Python 2.5, takže i za 2.7 nebo 2.6 bych byl moc rád...

  • 24. 10. 2013 13:48

    Jan Janech

    Ja som ešte všetky moje projekty tiež nepremigroval. CLI projekty robím poväčšine v Python 3, ale GUI mám napísané v PyGTK. A ten pre Python 3 nemá verziu pre windows. Nemôžem si dovoliť odpíliť väčšinu svojich používateľov len aby som si zjednodušil prácu.

    Raz možno prehodím všetko do PySide (už sa na to chystám pár rokov) a prestanem Python 2.x používať.

  • 24. 10. 2013 18:43

    kozec

    To je pomerne jednoduche, z takeho prechodu vznika pre distribuciu mnoho problemov a vobec ziaden uzitok. Py3 sa da nainstalovat vedla Py2 a pouzivat na tych 5 programov, ktore ho skutocne vyzaduju.

    Arch presiel na py3 pred troma rokmi. Problemy sa riesia dodnes.

  • 25. 10. 2013 9:03

    Jirka W. (neregistrovaný)

    No pokud vím, opravdová nekompatibilita je jen jediná:
    Python 2.7 - string je hromada byte, python vůbec nezajímá jakých
    Python 3.x - string unicode text

    Takže v pythonu 3 musíte třeba při otvírání textového souboru vědět, v jakém je kódování, mnohem častěji musíte provádět konverzi byte - string/char, atd.

    Linux má výhodu, že tam je skoro vše UTF-8, pod Windows je vše složitější.

    Ostatní nutné opravy skriptu při přechodu z pythonu 2.7 na 3.x jsou buď jen formality nebo jen zřídka se vyskytující situace.

  • 7. 4. 2014 10:05

    Pavel Šimerda

    Sorry za značně opožděný komentář. Ani tato nekompatibilita neplatí, vzhledem k tomu, že Python 2.7 se umí na nové stringy přepnout pomocí __future__ imports.