Hlavní navigace

Firma SCO definitivně prohrála soudní spor s Novellem

13. 8. 2007

Sdílet

V letitém soudním sporu společnosti SCO s Novellem konečně padl verdikt – Novell je vlastníkem autorských práv na UNIX a UnixWare. SCO tím pádem prohrálo a dluží Novellu nemalou částku.

Protože zmíněný spor byl dlouholetou hrozbou svobodnému software a významně zasáhl do dění v linuxové komunitě, na Root.cz jsme se již problematice mnohokrát věnovali. Aktuální dění si samozřejmě nenecháme ujít a připravujeme pro vás článek shrnující vše, co se to vlastně v poslední době stalo a co zmíněný výrok soudu znamená pro obě zúčastněné strany.

Zdroj: GrokLaw

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 8. 2007 10:50

    anonymní
    Definitivně prohrála? Ten spor stále běží. Došlo pouze k několika summary judgements, které některé sporné body rozhodly ještě před plnohodnotným soudem coby 'matter of law'. Mimo jiné i vlastnictví copyrightů k Unixu. SCO to ještě formálně neprojelo (a možná bude hledat nějaké opravné prostředky i proti těmto rozhodnutím), fakticky to ovšem bude mít následky i pro jejich další spory (IBM, Redhat).
  • 13. 8. 2007 11:22

    Haplo (neregistrovaný)
    Len tak na okraj z rozhodnutia sudu:

    "Therefore, Novell is entitled to a declaration of rights under its Fourth Claim for Relief that it was and is entitled, at its sole discretion, to direct SCO to waive its claims against IBM and Sequent, and SCO is obligated to recognize Novell's waiver of SCO's claims against IBM and Sequent."

    Ked to cele zacalo, Novell vystupil ako vlastnik copyrightov a zrusil, resp nariadil SCO zrusit vsetky poziadavky voci IBM. Kedze sud toto pravo Novellu potvrdil, SCO v podstate NEMA proti IBM NIC. Oproti tomu IBM ma proti SCO este stale otvorene body ako napriklad porusenie GPL, ohovaranie a "unfair competition" (tusim zneuzitie patentov stiahli uz skor).

    Sud vyzval SCO aj IBM aby vypracovali stanovisko ku tomu, ako sa toto rozhodnutie dotkne ich sudneho sporu. Cize treba par dni pockat kym to spravia. Takisto bude zaujimave sledovat ako zacne SCO piskat teraz.

    SCO je nebezpecne nizko s financnou likviditou. Po tejto prehre este dlzia Novellu nejake peniaze z SUN a Microsoft licencii, ktore sice uzavreli, ale nedali Novellu prislusny podiel (este musi byt dohodnuty medzi nimi, asi dalsi sudny spor). Toto sa takisto odrazi na ochote ich pravnickej firmy :-)
  • 13. 8. 2007 13:19

    anonymní
    Teraz uz SCO nemoze vyhrat, ale vdaka tomu kopdu v USA vyhrat mohlo

    "Základem pro jeho rozhodnutí byl fakt, že Novell vlastní práva k UNIX SVRX a UnixWare a SCO tak nemá práva žádat jakékoli náhrady škod ani od IBM a dalších firem. Naopak SCO dluží Novellu platby za porušená autorská práva k UNIX System V Release „X“ (SVRX) na který SCO prodala licence Microsoftu a Sunu."
    http://www.cdr.cz/a/22105

    SCO je tymto rozhodnutim mrtva
    na ucteoch a v cennych papieroch ma 11 181 000 USD
    http://ir.sco.com/releasedetail.cfm?ReleaseID=247362

    kedze len

    Sun zaplatil SCO 82 milionov za prava na Unix
    http://news.com.com/2100-1016_3-1024633.html
    a k tomu MS, ktore tiez zaplatilo
    http://news.com.com/Microsoft+to+license+Unix+code/2100-1016_3-1007528.html
    Toto nema SCO sancu ustat
  • 14. 8. 2007 10:01

    Haplo (neregistrovaný)
    SCO nemalo moznost vyhrat. Sledujem ten pripad pomerne detailne a poznam dokazovy material zo strany SCO. 99% ich pripadu stalo na castiach ktore:

    1. Boli public standardy (napriklad ELF, intel ABI).
    2. Neboli sucastou Linuxe (STREAMS)
    3. Boli predtym zahrnute v knihach o Unixe

    Takisto SCO postavilo sudny spor na pomerne zaujimavej SCI-FI teorii. Podla ich interpretacie SVRX licencie (tuto interpretaciu nepodporuju dokonca ani povodni zostavovatelia licencie), vsetko co sa i len dotlko SVRX kodu je vlastnictvom SCO. Napriklad prva implementacia TCP/IP bola na Unixe, teda SCO vlastni TCP/IP.

    Podpisali by ste licenciu podla ktorej kod postaveny na licencovanom kode (vylepsuje ho a pridava povodne neexistujuce vlastnosti) sa automaticky stava majetkom toho kto vam to licencuje ? Aj GPL priznava copyright a vlastnictvo povodnemu autorovi prislusnej casti kodu, nie povodnemu tvorcovi zakladneho diela.
  • 13. 8. 2007 12:46

    kerala (neregistrovaný)
    Pro MS může být konec kauzy odstrašujícím případem, proto MS dosud nikoho nezažalovala pro porušování jejího IP. Kdyby např. MS zažaloval RedHat, tak se na plešatou hlavu Balmera snese tolik protižalob, že začne z toho plešatět i velký Bill.
  • 13. 8. 2007 13:15

    anonymní
    Nad MS se hlavně stále vznášejí různé antimonopolní žaloby a i když se ze všech dosavadních procesů na toto téma vyvlékli relativně levně, nemůžou si dovolit být přistiženi při likvidaci konkurence takto okatým způsobem. Koneckonců i SCO vs. IBM žaloba byla do nezanedbatelné míry financována MS.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.