Hlavní navigace

Fungování internetu nemá být politizováno, odmítá ICANN odpojení Ruska

3. 3. 2022

Sdílet

Optické vlákno ethernet optika Autor: Depositphotos

Organizace ICANN odpověděla na ukrajinskou žádost o odpojení Ruska od globálního internetu. Ukrajinské ministerstvo digitální transformaci žádalo o zrušení domén .ru a .su, revokaci SSL certifikátů a vypnutí primárních DNS serverů v Rusku. Cílem podle ukrajinských představitelů bylo zabránění v šíření propagandy.

ICANN ale všechny tyto požadavky odmítl a ve svém dvoustránkovém dopise [PDF] vysvětluje, že fungování internetu nemá být politizováno a organizace nemá pravomoc jednostranně na něčí žádost někoho odpojovat od internetu. Určitě chápete, proč náš systém nemůže fungovat na základě požadavků jedné země vůči internímu fungování v jiné zemi. Změna tohoto procesu by měla trvalé a ničivé dopady na důvěru v celý globální systém, vysvětlují zástupci organizace.

Organizace vysvětluje, že jejím cílem je zajistit fungování internetu, ne jeho omezováním řešit spory. Ve své roli technické koordinátora unikátních identifikátorů internetu zajišťujeme, aby fungování internetu nebylo politizováno a nemáme pravomoc uvalovat sankce. ICANN byl postaven v zásadě k tomu, aby zajistil fungování internetu, ne k tomu, aby svou koordinační roli použil k tomu, aby internet fungovat přestal, dodává s tím, že internet funguje decentralizovaně a žádný konkrétní subjekt jej nemůže ovládnout nebo vypnout.

Podobně návrhy na odebrání ruských IPv4 a IPv6 rozsahů odmítla organizace RIPE NCC. Představenstvo RIPE NCC věří, že prostředky komunikace by neměly být ovlivněny domácími politickými spory, mezinárodní konflikty nebo válkam, napsalo představenstvo v odůvodnění.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.