Hlavní navigace

GNOME Shell 4 aneb plnou parou na Wayland

14. 11. 2017

Sdílet

Plánování další generace GNOME začalo a jedno je jisté: vývojáři chtějí využít Wayland v maximální možné míře, spekuluje se dokonce i o tom, že nový GNOME Shell 4 by už X11 vůbec nepodporoval. Podle zprávy na Phoronixu zveřejnil Jonas Adahl z Red Hatu dvě alternativy, kudy by se návrh nového Shellu měl ubírat.

Obě se snaží řešit hlavní problém současné verze, kterým je to, že současně slouží jako správce desktopu i jako kompositor. To je dané tím, že GNOME Shell 3.x vznikl primárně jako správce oken a kompositor pro X11 a později byl portován na Wayland, což má za následek mimo jiné i jistou pomalost. U nové verze bude dokonalá podpora Waylandu na prvním místě. Podle prvního Adahlova návrhu by se GNOME Shell rozdělil na dvě komponenty: na jedné straně kompositor, na druhé samotné grafické rozhraní, přičemž kompositor by mohl být vícevláknový a využívat zero-copy předávání událostí.

Druhou možností by bylo nasadit samostatný zobrazovací server, který by zajistil plnou správu Waylandu včetně kompositování, a Shell by byl jenom klientem. Zajímavé je, že tento druhý přístup je velmi podobný tomu, o co se snažil projekt Mir. Vzhledem k tomu, že Mir dnes už Wayland podporuje a že desktop MATE vážně uvažuje o tom, že by ho používal jako primární display server, není tak vyloučené, že nakonec tyto projekty budou přece jenom konvergovat.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 11. 2017 3:08

    klokan

    Čekalo se, že chcípne, ale nakonec pokračuje jako komunitní projekt. Právě možnost ho použít jako waylandí server je věc, kterou Canonical nikdy nechtěl implementovat, ale teď se tak stalo a díky tomu je o Mir najednou větší zájem. MATE mimo jiné se o něj zajímá právě proto, že by jim umožnil nemuset se starat o samotný Wayland, kompositování, atd, a místo toho se věnovat tomu, co je cílem jejich projektu, konkrétně vývoji samotného desktopu

  • 16. 11. 2017 9:33

    LarryLin

    Neznám Wayland do hloubky, ale když nad tím přemýšlím logicky, tak pro svět linuxu se mí zdá být lepší ta druhá varianta, tzn. "nasadit samostatný zobrazovací server". Další desktopy by tento zobrazovací server mohly také využít a vývojáři jednotlivých desktopů by nemuseli znovu objevovat kolo, ale jen by udělali API pro napojení do toho Wayland serveru. Nebo se mýlím?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky