Hlavní navigace

Google chce Android nad neupraveným linuxovým jádrem

21. 11. 2019

Sdílet

Android Tux

Android běží od úplného začátku nad linuxovým jádrem, ale je to jádro silně upravené výrobci čipů jako Qualcomm a MediaTek a také vývojáři samotné společnosti Google. Už mnoho let se objevují snahy o sblížení obou jader, teď se konečně Google rozhodl udělat v této oblasti zásadnější kroky.

Na letošní Linux Plumbers Conference měli přednášku také vývojáři Androidu, kteří představili plány na co největší sjednocení androidího jádra s vanilkovým. To by mělo zjednodušit život vývojářům Androidu, kteří by stovky úprav nemuseli portovat do novějších verzí jádra, zároveň by nemuseli podporovat šest let staré jádro. Výhody to ale přinese i linuxovému ekosystému, protože se tím vylepší například podpora architektury ARM, sníží se příkon a zlepší se bezpečnost.

K určitému zlepšení už došlo, před několika lety obsahovalo jádro Androidu na 60 000 řádek vlastního kódu, v loňském roce už to bylo jen 32 000. Bez úprav výrobců hardware. Během přednášky byl jako příklad předveden telefon Xiaomi Pocophone s nabootovaným Androidem nad neupraveným linuxovým jádrem. Ne vše sice fungovalo správně, například ukazatel baterie zobrazoval 0 %, přesto jde o velmi zajímavý posun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?