Google chce Android nad neupraveným linuxovým jádrem
Sdílet

Android běží od úplného začátku nad linuxovým jádrem, ale je to jádro silně upravené výrobci čipů jako Qualcomm a MediaTek a také vývojáři samotné společnosti Google. Už mnoho let se objevují snahy o sblížení obou jader, teď se konečně Google rozhodl udělat v této oblasti zásadnější kroky.
Na letošní Linux Plumbers Conference měli přednášku také vývojáři Androidu, kteří představili plány na co největší sjednocení androidího jádra s vanilkovým. To by mělo zjednodušit život vývojářům Androidu, kteří by stovky úprav nemuseli portovat do novějších verzí jádra, zároveň by nemuseli podporovat šest let staré jádro. Výhody to ale přinese i linuxovému ekosystému, protože se tím vylepší například podpora architektury ARM, sníží se příkon a zlepší se bezpečnost.
K určitému zlepšení už došlo, před několika lety obsahovalo jádro Androidu na 60 000 řádek vlastního kódu, v loňském roce už to bylo jen 32 000. Bez úprav výrobců hardware. Během přednášky byl jako příklad předveden telefon Xiaomi Pocophone s nabootovaným Androidem nad neupraveným linuxovým jádrem. Ne vše sice fungovalo správně, například ukazatel baterie zobrazoval 0 %, přesto jde o velmi zajímavý posun.
-
Samozřejmě je to přínosné pro všechny, jen mě trochu děsí, jak bude vypadat svět, až Google nebude závislý na nikom, nikoho nebude potřebovat a nebude nucen dělat kompromisy.
-
Víceméně ne. Podívejte se na vmware: ti prostě vzali Linux, vykradli a v průběhu let odklonili tak, aby na nikom nebyli závislí. Google jde trochu jinak: dokud to jde, a dokud to dává smysl, tak mu víc vyhovuje Linux ochočený a s hordou komunitních testerů. Ale závislý na tom ve skutečnosti není a dělá vše pro to, aby nebyl. (Nedělal bych to jinak).
-
A co vás tedy děsí? Co se stane, až závislý být přestane? Oddělí se fork a bude se opakovat situace Androidem?
-
Obecně praktiky Googlu, které jsou, eufemisticky řečeno "obchodně agresivní".
Zatímco Google si nezávislost na ostatních buduje, stejně tak na druhé straně pěstuje závislost všech ostatních na něm.To většinou nekončívá dobře.
-
Jak to souvisí se zprávou, podle které se naopak google snaží sladit vývoj s open source komunitou? Jinak, monopol google hrozil možná před deseti lety, dnes zaostává za konkurencí už i ve vyhledávání. Vyhledávání podle obsahu obrázků zatím vůbec nezvládli, narozdíl od konkurence.
21. 11. 2019, 12:43 editováno autorem komentáře
-
„[...] google [...] dnes zaostává za konkurencí už i ve vyhledávání. Vyhledávání podle obsahu obrázků zatím vůbec nezvládli, narozdíl od konkurence.“
To zaostávání myslíte jen v rámci obrázků, nebo i klasicky textově? Pokud je to to druhé, můžete mi navrhnout, který vyhledávač je podle vás lepší? Už nějakou dobou se snažím maximálně odříznout od Googlu, což mj. znamená nastavení DDG jako výchozí vyhledávač. Problém je v tom, že prakticky neustále se vracím ke Googlu - byť je to méně pohodlnější kvůli výchozímu nastavení - protože mi často dává lepší výsledky.
-
Textové vyhledávání nelze moc dobře srovnávat, tam jsou výsledky subjektivní. U obrázků srovnávat lze. Třeba vyhledávání konkrétních budov podle fotek google nezvládá. Většinou vrátí vizuálně podobné fotky jiných budov.
-
https://dissup.com/yandex-reverse-image-search/
schválně zkuste hledat známé objekty podle neznámých fotek. To google nedá.
21. 11. 2019, 13:31 editováno autorem komentáře
-
i vyhledávání lidí podle fotek yandex umí a google neumí, ale to možná souvisí s politikou ochrany soukromí.
21. 11. 2019, 14:10 editováno autorem komentáře
-
-
-
„u textového vyhledávání vyhovuje každému jiné řazení výsledků, to podle mě nejde moc srovnávat.“
Jasně, je to subjektivní.
-
Suhlasim, Google sa momentalne chova este horsie ako Microsoft v 90. rokoch.
Okrem toho vlastnia vsetky citlive uzivatelske data. -
-
tak len z brucha - spehovanie pouzivatelov (vzdy aj vsade, aj mimo stranok googlu), sialene veci z Chrome (odstavovanie CA, hokusy pokusy s JS aby konkurencia nemala sancu, ochytavanie klaves v Chorme), pretlacanie vlastnych protokolov monopolom (QUIP, grpc, CT,...), centralizacia internetu (CT, ignoracia revokacie, DoH,...), politika androidu (to ani nevravim o ignoracii sukromia v Androide), spomalovanie vlastnych stranok pre Edge,... Prakticky kazda jedna sluzba tak, ze za nu pouzivatelia platia sukromim. A co nie je pretlacane monopolom a to presne proti pricipom slobody a decentralizovaneho internetu.
-
@oss a to sú vymyslené argumenty? Chrome neodchytáva klávesi ani polovica Vaších kecov nieje pravda.
-
@Petr Krčmář
Jen tak namátkou z paměti:
- cenzura na Youtube např.
https://www.dailysignal.com/2019/08/27/google-defends-youtube-restrictions-on-pragerus-educational-videos-in-federal-court/
- využívání daňových rájů
- cenzorní search engine pro Čínu, nyní další aktivní snaha o nový kontrakt
- ukládání polohy i přes vypnutou lokalizaci (2018)
- genderový aktivismus
- cenzura obsahu (ok, necenzurují, ale nedávají rank ...)
https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2017-11-22/google-is-filtering-news-for-the-wrong-reasonNic z toho MS 90. let neprováděl, "pouze" se snažil drtit konkurenci na tech. poli. Všechno z toho se dá více či méně okecat při nejhorším nějakým zdánlivým veřejným blahem/záměrem a podobně, mě to ale úplně stačí ...
* Odkazy jsou vybrané namátkou pro ilustraci, nejsou to skutečné zdroje odkud jsem se kdysi tyto věci dozvěděl
-
O všech těch bodech by se dalo (zdlouhavě a zbytečně) polemizovat. Ani jeden z nich nás ale na Google nečiní závislým a žádný z nich nijak nesnižuje fakt, že Google přispívá svými ovladači do linuxového jádra. O tom je zprávička.
-
To ovšem zcela vytěsňujete fakt, že kromě přímé, pevné závislosti, existuje i jakási nepřímá, nevynucovaná závislost. Na Master Card a Visa taky závislí nejsme, ale kdyby zavřeli krám, tak do večera máme všichni hlad. Peníze na účtu by nám byly k ničemu, protože tolik bankovek na jejich zhmotnění v oběhu není. To je stejný druh (ne)závislosti.
21. 11. 2019, 14:31 editováno autorem komentáře
-
@Petr Krčmář
"O všech těch bodech by se dalo (zdlouhavě a zbytečně) polemizovat. Ani jeden z nich nás ale na Google nečiní závislým a žádný z nich nijak nesnižuje fakt, že Google přispívá svými ovladači do linuxového jádra. O tom je zprávička"
To je pravda, ale ptal jste se o co je Google horší než MS v 90'. Třeba je to dáno dobou a možnostmi, ale to jsou rozdílné příčiny, porovnavaly se vysledky ....
21. 11. 2019, 18:38 editováno autorem komentáře
-
Cenzura vyhledávání v Číně podle čínských pravidel je menší zlo než cenzura ve zbytku světa podle amerických pravidel.
Videa odstraněná z Youtube najdete na BitChute.
21. 11. 2019, 14:22 editováno autorem komentáře
-
Youtube zatím hlavně filtruje vyhledávání a demonetizuje tvůrce. Videa mažou jen výjimečně.
21. 11. 2019, 14:29 editováno autorem komentáře
-
-
@Zdeno Sekerák
Máte pocit že jediný duvod anonymity může byt stud za jméno? Nechcete to ještě promyslet?
-
Normalne mi to nevadi. Ale kdyz nekdo obvinuje jine a sam se chova takhle pak mi to pride pokrytecke.
-
@Zdeno Sekerák
"Normalne mi to nevadi. Ale kdyz nekdo obvinuje jine a sam se chova takhle pak mi to pride pokrytecke."
Což už je ale něco úplně jiného, ale co je na používání nicku proboha pokryteckého?
-
> Nic z toho MS 90. let neprováděl, "pouze" se snažil drtit konkurenci na tech. poli.
backdoor v každém počítači nesouvisel s konkurenčním bojem.
jinak Google vás nikdo nenutí používat, zdaleka nemá takový monopol, jako měl tehdy MS.
21. 11. 2019, 18:55 editováno autorem komentáře
-
@gilll
"backdoor v každém počítači nesouvisel s konkurenčním bojem.
jinak Google vás nikdo nenutí používat, zdaleka nemá takový monopol, jako měl tehdy MS."
No a pořád tam zbývá na straně google to ostatní. S Čínou pane @gilll ....
A někdo psal že někoho google nutí? Ne, byla vznesena zajimava otazka k porovnání dvou vlivnych gigantů. Nic jsem o nějakém nucení nepsal.
Google má monopol, minimálně napr. v mobilech. Možná ne stejný jako měl MS ale má. A pokud jako vyhledávač nemá v některých uzemnich oblastech monopol tak je stejně velevyznamny. Ale o tom taky nebyla řeč ... řeč byla o tom kdo je horší, to s monopolem souvisí leda podružně. Máte nějaký specifický duvod toto téma rozmlžit a rozmělnit? -
Já Vám to klidně popíšu.
V devadesátých letech Microsoft mohl využít pouze "hard" metody tlačení svých produktů uživatelům. Máte Windows? Tu máte Internet Explorer. Nechcete ho používat? Nepoužívejte, ale stejně na spoustu systémových operací bude zaháčkovaný a nenahraditelný. (A když už ho tam máte, proč ho vlastně nepoužíváte?)
Google tyto praktiky v jednadvacátém století použít nemůže. Z části už by nefungovaly (lidé už je znají), z části jsou zakázané. Proto našel nový způsob - "otevřenost" (záměrně v uvozovkách). Google si pěstuje image "firmy pro každého" - od skladníka ve šroubárně, až po prezidenta. Toto dokonce i plní, na to si nelze ztěžovat.
Nicméně v druhé linii si Google ochočuje spotřebitele. Namísto toho, aby konkurenci ničil přímými zásahy, volí metodu nepřímého postupu. Chceš mít super mapy? Není problém, vždyť stačí jen Google Account. Máš Google Account? Nechceš vyzkoušet 2FA pomocí Google Authenticatoru? Potřebuješ něco vyhledat? Google "VÍ", co je "nejlepší" výsledek, který máš vidět. Chceš mít ve všech zařízeních stejné záložka a uložená hesla? Stačí se přihlásit v prohlížeči ke Google Accountu. Nechceš se složitě přihlašovat na Alzu? Stačí když s přihlášeným prohlížečem klikneš na "přihlásit prostřednictvím Google". Kdysi se tomu říkalo salámová metoda a myslím, že si každý zde umí domyslet důsledky takové dobrovolné závislosti.
Poslední dobou Google přidává ochočování otevřeného software. Sám je velký vendor a kontributor, což vypadá opět slibně, dobře, nenápadně. Ale když si sečtete na jedné straně závislost spotřebitele, a na druhé straně podstatnou závislost OSS na Googlu, je to velmi třaskavé.
Tato zpráva, pod kterou diskutujeme, je technicky přínosná pro nás všechny - bude větší a lepší podpora hardwaru. Na druhé straně je pro nás všechny i zničující. Demonstruje sílu Googlu, kterou má už teď: nepotřebuje, aby Linux podporoval to, co Google chce - prostě si to dělal a do budoucna může dělat sám. A zároveň demonstruje, že do Linuxu se dostanou plody jeho práce tehdy, a právě jen tehdy, kdy si usmyslí - do teď neměl potřebu na výrobce tlačit, teď ukázal, že má.
Podle mě je to velká prohra pro nás. GPL je bezzubá, nikomu ve skutečnosti nebrání Linux jakkoliv využít a zneužít, ale zároveň je to dobrý marketingový nástroj pro Google, aby další vývojáře přilákal. Kdyby jednoho dne Google seknul s vývojem Androidu, do dvou let by to byl zcela mrtvý systém, navzdory jeho otevřenosti - roztříštěná komunita takový vývoj nikdy bez Velkého bratra, ať jím byl kdokoliv, nezvládala.
-
-
Já ho ale nekritizuju, že to udělal - viz hned první post, považuju to za prospěšné.
Děsí mě, obecně, kam to směřuje. -
-
Chcete si koupit Notebook? Dostanete ho s Windows.
Nemate MicrosoftLive account? podstrcime ho pri instalaci.
Chcete si stahnou neco s Microsoft Store? zadejte MicrosoftLive Account.
Chcete pracovat s dokumenty? kupte si Office365
Ulozeni souboru? Microsoft OneDrive, nechces ho? nevadi stejne bude na liste a obcas se ohlasi zda ho nechces zacit pouzivat...
2FA? Microsoft Authenticator...
Potrebujes neco vyhledat? Bing "Vi" co je pro tebe nejlepsi... -
"Chceš mít super mapy? Není problém, vždyť stačí jen Google Account. Máš Google Account? Nechceš vyzkoušet 2FA pomocí Google Authenticatoru?"
Mapy nie su obmedzene na Google Account. Google Authenticator je iba sposob na generovanie TOTP a HOTP, sam som pouzival FreeOTP, Authy alebo Duo Mobile. Alebo si lahko naprogramujes vlastne.
"Potřebuješ něco vyhledat? Google "VÍ", co je "nejlepší" výsledek, který máš vidět. Chceš mít ve všech zařízeních stejné záložka a uložená hesla? Stačí se přihlásit v prohlížeči ke Google Accountu."
Synchronizacia potrebuje fungovat na zaklade spojenej identity. Ja to nemam a prehliadac mi funguje aj tak.
A vyhladavanie? Asi mi to vysledky ma nejak zoradit, inak to nejde. -
Miroslav Šilhavý: Na Googlu bych nějaké vady našel, ale to, že na volném trhu nabízí služby, které nabízí i spousta dalších subjektů, bych mu fakt nevytýkal.
Když chci super mapy, nebudu používat ty od Googlu – a i kdybych je chtěl používat, přihlašovat se nemusím. Pro 2FA existuje spousta lepších aplikací, než Google Authenticator. To, že Google začal řadit výsledky vyhledávání podle relevance, byla jeho největší přidaná hodnota a proto převálcoval trh. Vyhledávání bez řazení výsledků podle relevance už dnes opravdu nikdo nenabízí, protože jste jediný člověk na světě, který by to chtěl. Synchronizované prohlížeče na všech zařízeních mám, a prohlížeč ke Google účtu přihlášený nemám. Pro přihlašování k webům přes třetí subjekt je k dipozici často jen Facebook, Google je až tak třetí v pořadí.
Dobrovolná závislost mi připadá jako protimluv. Google účet mám, používám ho dobrovolně pro přihlašování k cizím webům (raději než Facebook), přesto evidentně používám méně služeb od Googlu, než vy. Ne proto, že bych měl něco proti Googlu, ale protože v konkrétních případech používám služby od někoho jiného, které mi vyhovují lépe. Pokud máte pocit, že jste na Googlu závislý, viděl bych to tedy na problém na vaší straně, ne u Googlu.
-
Na Googlu bych nějaké vady našel, ale to, že na volném trhu nabízí služby, které nabízí i spousta dalších subjektů, bych mu fakt nevytýkal.
Asi to píšu špatně, já nevyčítám Googlu, jak obchoduje. Dělá to dobře a lidi jsou spokojení.
Děsí mě ale to, že tu závislost si málokdo uvědomuje. Microsoft "má dar" zákazníky naštvávat při pokusech o zotročování. Google umí to samé tak, že ho ještě chválíme. -
Miroslav Šilhavý: Zatím vím o jednom člověku, u kterého by se dalo mluvit o závislosti, a tím jste vy. Za prvé mi připadá, že si tu závislost uvědomujete (ale fakt nechápu, proč pak v té závislosti zůstáváte). Za druhé bych ten jediný případ úplně negeneralizoval.
Nikoho jiného, o kom bych řekl, že je závislý na Googlu, neznám. Prostě používají jeho služby, pokud jim vyhovují, a když jim nevyhovují, použijí jinou službu.
-
že si tu závislost uvědomujete (ale fakt nechápu, proč pak v té závislosti zůstáváte)
K tomu jsou čtyři důvody:
1. zatím to přináší nejlepší poměr hodnoty k ceně,
2. usnadňuje to kooperaci s ostatními,
3. osobně si jako technik umím s touto závislostí poradit, kdyby začala vadit,
4. patřím ke šťastné části světa i společnosti, která má možnost v případě problému se této závislosti zbavit, aniž by mi to ekonomicky způsobilo životní problémy.Je ale v této pozici každý?
Nikoho jiného, o kom bych řekl, že je závislý na Googlu, neznám. Prostě používají jeho služby, pokud jim vyhovují, a když jim nevyhovují, použijí jinou službu.
Vývoj Linuxu není z velké části závislý na penězích Googlu?
Mobilní telefony převážné části společnosti nejsou závislé na Googlu?
Úspěch firem není závislý na tom, jak moc se líbí Google vyhledávači a jeho službám?
Je mnoho alternativních služeb, které by samy nebyly závislé na Googlu?
Kolik občanů najde alternativu jinak, než hledáním v Google Play, nebo v Chrome Google vyledávači?Ano, všechny tyto závislosti jsou řešitelné. Ale představte si, jaké náklady by změna přinesla. Několikamiliardkrát "málo" je celospolečensky, celosvětově "kurva moc".
Stejně jako politici přišli na celém světě na to, že mohou jedno říkat a druhé dělat, to samé pochopil i marketing Googlu.
-
Je ale v této pozici každý?
Zatím víme o jediném člověku, který je na službách Googlu závislý, a to jste vy. Takže z těch, o kterých víme, je opravdu v této pozici každý.Ano, všechny tyto závislosti jsou řešitelné.
Asi je otázka, čemu říkáte závislost. Já závislost když používám něco, co je pro mne v tuto chvíli nejlepší, existují alternativy, které se běžně používají, a náklady na změnu jsou prakticky nulové (jde jen o změnu zvyku)? To bych pak byl závislý na všem, co používám.Navíc teď píšete úplně o něčem jiném, předtím jste psal o konkrétních službách, teď o financování nebo ekosystému OS pro mobilní telefony.
Takže vlastně nějak nechápu, co vám vadí. Měl by Google dávat méně peněz na vývoj Linuxu? To by Google mohl udělat, ale nemyslím si, že by to Linuxu prospělo. Nebo by měl někdo jiný dávat více peněz, aby podíl Googlu byl menší? To by Linuxu jistě prospělo, ale že to tak není není chyba Googlu ale ostatních.
Za závislost bych označil stav, kdy by lidé používali služby Googlu z donucení, ne proto, že jsou nejlepší. Pokud by v Chrome nebylo možné použít jiných vyhledávač, než Google, pak bych to nazýval, že Google buduje závislost. Ale když lidé používají vyhledávač Google dobrovolně, protože je nejlepší? To není závislost. Nevidím nic špatného na tom být nejlepší.
Stejně jako politici přišli na celém světě na to, že mohou jedno říkat a druhé dělat, to samé pochopil i marketing Googlu.
A tohle obecné tvrzení s tím vším souvisí jak? Máte něco konkrétního, co Google dělá jinak, než říká?Pořád si tu stěžujete na Google, ale jediné, co jsme se dozvěděli, je to, že vy osobně jste na jeho službách závislý. To mi nepřipadá jako problém Googlu ale jako problém váš.
-
@Filip Jirsák
"Nikoho jiného, o kom bych řekl, že je závislý na Googlu, neznám. Prostě používají jeho služby, pokud jim vyhovují, a když jim nevyhovují, použijí jinou službu."
Což tak úplně neplatí např. pro uživatele mobilních zařízení. Možná to pro Vás bude překvapení, ale hodně lidí potřebuje telefon k práci nebo být kvůli práci na příjmu, ale nemá na Apple nebo Blackbery či Librem ... a tito lidé jsou na ekosystému Google prostě závislí. Teoreticky nejsou, prakticky jsou závislí absolutně a nemají jiné možnosti než odsouhlasit, nemají možnost si odnistalovat nebo nainstalovat úplně všechno všechno co chtějí. Tak teď už víte o dalších pár stamilionech kromě tady pana Šilhavého.
-
Jo, da se to. Ja mam NOKII 4G s KaiOS. Ma pouzitelny webovy prohlizec (da se i bankovnictvi), mapy, whatsapp aj. Moc komfortni to teda neni, ale vydrzi tyden. Nevim co lidi na tech chytrych telefonech maji, jen to porad bzuci a pipa, clovek je z toho uplne vyvedenej z rovnovahy, skoro bych rekl ze muze dostat tiki, pripadne psychickou ujmu kdyby se mu mobil ztratil... Kam ta doba speje :)
-
Salámovou taktiku vymysleli v Jistě, pame premiére, jestli se nepletu :)
-
"GPL je bezzubá, nikomu ve skutečnosti nebrání Linux jakkoliv využít a zneužít,"
To mate jako s demokracii obecne a je to vlastnost nikoliv chyba: Lidi hrajici podle pravidel svazuje a lidem kteri pravidla ignoruji umoznuje velmi mnoho.
-
Výborná zpráva. Už teď řada subsystémů dostává patche hlavně z mobilní/embedded sféry, tedy primárně android (např. alsa, usb host i gadget). Když daný HW bude fungovat i pro stock linux, jedině dobře.
Např. user-space usb raw gadget https://lkml.org/lkml/2019/11/8/1111 umožní snadný vznik úplně nových USB zařízení na RPi apod.
-
Pod jádrem mají být drivery, které obstarávají komunikaci mezi OS a HW. Nevidím důvod, proč by se jádra měla lišit... Jediný důvod může být omezení velikosti pamětí zařízení, ale to už asi dnes neplatí. Paměti je DOST.
-
-
jadra se lidi protoze Android "userspace" ma nektere pozadavky na "kernelspace" ktere mainline jadro nemelo/nema
-
v překladu do lidštiny: uděláme si interface nad Linuxem, tam si budou výrobci dělat co se jim zlíbí a do Linuxu pokud možno nebudem nic backportovat.
- Výhody
- výrobci telefonů budou mít jednodušší život
- vývojáři proprietárních ovladačů budou mít též jednodušší život
- Nevýhody
- Linux sám o sobě utře nos (stejně jako dnes je Androidí kernel zastaralý a nekompatibilní s upstreamem , po této změně bude sice kompatibilní, ale všechno bude proprietární běžící na mezivrstvě Googlu (trochu mi to připomíná layer nvidie pro jejich ovladače)
-
chyba v prekladu...
ted: Linux mainline + zvlast Android patche
pak: LInux mainline s podporou Androidutzn. do ted to prave bylo oddelene i kdyz i tak do Linuxu neco "backportovali", zmena by mela byt prave v tom ze misto oddelenejch patchu by se meli soustredit na to aby potrebne zmeny v jadru pro Android se stali soucsti mainline jadra...
bude ale zajimave sledovat, zda se zaroven (alespon nektere) userspace ovladace (jak je to s Android HW skoro vse) presunout do jadra
-
Jak to konkrétně chtějí implementovat? Android používá Binder, který standardní Linux nemá, tak se ho chystají přepsat, aby místo toho používal dbus? Nebo že by se konečně touto cestou věci rozhýbaly ohledně projektů kdbus nebo bus1? Binder moc neznám ale pokud se nepletu, tak kromě IPC zároveň funguje jako správce aplikačních vláken, takže dbus v jakékoli formě stejně není přímou náhradou...
V každém případě sjednocení androidního jádra s mainstreamem, pokud se provede dobře, by byl velký přínos.
-
tak sem zaspal, binder uz soucast mainline je ;-)
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.git/tree/drivers/android
https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/stable/linux.git/tree/drivers/android/Kconfig -
Jádro v telefonu nikdy nebude vanilla, protože některé věci nejsou open, například podpora pro Snapdragon (Quallcomm, či Broadcom). Každá věc, která se dostane do upstreamu, snižuje náklady na úpravu jádra a zvyšuje nezávislost Androidu na Google (viz kauza Huawei apod). Google upstreamuje Android-specifické věci nezávislé na HW.
Autor zprávičky
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.
-
- Sjednávání schůzek obchodníkům (až 50 000 Kč)
- Odborník prodeje výživových doplňků
- PLC Programátor/ Specialista
- Správce IT - HW/SW, IS Support, produktová podpora
- IT / AV technik pro konference
- Delivery Manager neboli Agile Master
-
- Agilní (r)evoluce: Jak ustát agilní transformaci
- Psaní velkých písmen jako pravopisná hrůza hrůz?
- Obecně o funkcích v Excel
- Canva: grafika pro firmy a podnikatele
- Knihovny na SharePointu 3: Akce se soubory v knihovně online
- Jak na čárky ve větách a souvětích
-
- Sjednávání schůzek obchodníkům (až 50 000 Kč)
- Správce IT - HW/SW, IS Support, produktová podpora
- Telekomunikační poradce T-Mobile Osobně - Královéhr. Kraj
- Prodejce optických služeb T-Mobile Osobně Ústí nad Labem
- Programátor JAVA
- Delivery Manager neboli Agile Master
-
- Obsahová strategie IV: Strategie prakticky
- Agilní (r)evoluce: Jak ustát agilní transformaci
- Canva: grafika pro firmy a podnikatele
- Obtížné komunikační situace
- Jak na čárky ve větách a souvětích
- Anglické idiomy I
Dále u nás najdete
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.