Hlavní navigace

Google připravuje operační systém pro netbooky

8. 7. 2009

Sdílet

Společnost Google oznámila vývoj nového operačního systému, který bude pevně svázán s prohlížečem Google Chrome. Systém se bude jmenovat Chrome OS a určen bude především pro netbooky a jiná malá zařízení. Celé řešení bude postaveno nad Linuxem a speciálním správcem oken přímo od Google. Podle zástupců firmy je prioritou především rychlost, aby mohl být počítač připraven během několika sekund. Systém se objeví pod open-source licencí do konce letošního roku a poběží na architekturách i386 a ARM. První netbooky s předinstalovaným Google OS se objeví zřejmě v druhé polovině roku 2010.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 7. 2009 17:55

    enki (neregistrovaný)

    Fandim jim, ale zároveň si nejsem jist zda to není konec linuxu tak jak ho známe. I když lidí který se musej furt v něčem šťourat je dost :)

  • 8. 7. 2009 18:04

    sapuu (neregistrovaný)

    vždy budou lidé s různými preferencemi.. ale předpokládám, že tenký klient od googlu plno lidí zaujme..

  • 8. 7. 2009 18:43

    JA (neregistrovaný)

    Asi stejne tak jak Linux HYPE na netbocich. Vsechny firmy, co to nabizely, tak to snad uz stahly, vcetne podpory. Nebo jeste nekdo nabizi nejake PC s Linuxem? Ten gugloidni paskvil na tom bude stejne, lidi naleti a pak budou vracet, protoze zjisti, ze vyhodili 10k za neco, co jim furt cpe nekam logo guglu a da se s tim maximalne tak surfovat, na coz bohate staci prumerny smartphone.

  • 8. 7. 2009 21:38

    eee (neregistrovaný)

    stáhlo to snad jen msi, ne? dell rozhodně prodává s linuxem v česků, asus tak prodává i netbooky s linuxem (české zastoupení ale nejspíš ne), a je jich určitě ještě víc..

  • 8. 7. 2009 22:29

    Michal Svatuška
    1. Firmy co to mysleli dlohodobe vážně s linuxem na netboocích atd. dále netbooky s Linuxem dodávají (např. Dell a jím upravené Ubuntu).
    2. „lidi stejně naletí a bla bla“ ano tak jako s androidem lidi naletěli a vrací se … naopak ukázalo se že android se prodavá více než se čekalo a pozitivní je že mno dalších výrobců počítá s androidem na svých výrobcích.
    3. 10k … kde jste na tom byl … os bude stavěn na Linuxu a podle vyjádření Googlu i zbytek bude OSS a očekávám, že to bude podobné jako s androidem.

    5)Jelikož android i chystaný GCH OS jsou stavěny na Linuxu jsou to více či méně distribuce Linuxu a pokud přispívá vývojem Google do nich nepřímo přispívá i do Linuxu jako takového, tedy … veskrze pozitivní věc.

  • 8. 7. 2009 23:17

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    U Androidu slavíte den ne před večerem, ale už z časného rána. Jeho podíl na trhu je malý, a budoucnost krajně nejistá.
    Chystaný systém Google nebude umět běžet aplikace pro Windows, a bude určený primárně pro prohlížení webu. Podle mě takový model nemá šanci na úspěch. Někteří lidé možná vystačí s brouzdáním po webu, ale podle mě jich bude málo. Například pracovní nasazení takového stroje je prakticky vyloučené. A domů leda jako druhý nebo třetí počítač – bez Office, bez her, bez účetnictví, jen na brouzdání. Fakt se to vyplatí?

  • 9. 7. 2009 7:11

    Xaint (neregistrovaný)

    netbooky, pane Ofir, netbooky. Kdo chce pracovat, koupi si notebook nebo stolni masinu. Vy si kupujete netbook na narocne aplikace? Ja ne.

  • 9. 7. 2009 7:13

    online (neregistrovaný)

    Neviděl jsi, nevíš, hodnotíš – navíc velice zaujatě. Stejně jako napřed haníš ty, co chválí „den již časně z rána“, ty se chováš pravda obráceně, ale naprosto stejně v případě ChOS. Já si nemyslím, že „někdo“ nutně potřebuje skvělé aplikace z Windows. Ale budiž. Dále nikdo zatím neřekl, co všechno na tom dokáže běžet a ty to již hodnotíš… ty jsi mi ale věštec ! Jenže ty bys rád viděl všude jen jistý OS z dílen firmy Microsoft.

    Mimochodem, ta někdejší reklama na Windows Vista byla chyba. Místo „wow“ tam mělo být „wtf“, že ?

  • 9. 7. 2009 8:52

    rak (neregistrovaný)

    takovy model sanci na uspech naopak ma veliky!

    bez office? google doc lidem bude stacit… bez her? vyvoj flashovych her a prijmy z jejich reklam je jiz ted obrovsky ucetnictvi? ja ho mam na webu uz ted

  • 13. 7. 2009 21:46

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Lidem zjevně nestačí ani OpenOffice, natož mimořádně primitivní Google Docs. Flashové hry jsou ubohost, dobrá leda na obdobu Solitairu pro úředníky a jiná nemakačenka. I když někdy to může být inspirující :)
    http://www.ad­dictinggames.com/whac­kyourboss.html

  • 9. 7. 2009 10:21

    hehe (neregistrovaný)

    Hrozba kterou predstavuje novy OS z dilny Google je tak velka, ze MS vyslal do boje ten nejtezsi kalibr, armadu LaelOphiru vyzbrojenou dokonalymi polopravdami, upravenymi fakty a umele vykonstruovanymi potrebami bezneho uzivatele. Tleskam.

  • 9. 7. 2009 10:39

    dustin (neregistrovaný)

    Bez office? Spoustu lidí dnes jede jen přes GoogleDocs. Navíc na EEEPC901 s ubuntu se mi openoffice 3.1 s quickstartem otevírá do dvou sekund včetně vyrenderování dokumentu. Účetnictví – ne všichni se dobrovolně uvazují k jedné technologii, jsou i firmy používající multiplatformní firemní IS, jako např. my.

  • 9. 7. 2009 16:41

    www.zadluzeni.cz (neregistrovaný)

    „bez Office, bez her, bez účetnictví, jen na brouzdání. Fakt se to vyplatí?“

    Takhle se používá absolutní většina domácích notebooků, alespoň kolem sebe (cca pět laických uživatelů) to u VŠECH kromě sebe vidím.

    Office zní honosně, normální domácí uživatel ho používá pouze jako prohlížení „legračních“ prezentací došlých emailem, maximálně jednou za půl roku jako texťák. Běžné hry hratelné na netbooku budou asi s náročností dnešních flashovek, těch existuje pro linux hromada, případně bude muset Adobe zamakat na náročnosti flashe. Účetnictví na netbooku? Viděl jste někdy nějakého účetního? Asi ne, jinak byste takovou hloupost neplácl.

  • 9. 7. 2009 17:59

    jv (neregistrovaný)

    „U Androidu slavíte den ne před večerem, ale už z časného rána. Jeho podíl na trhu je malý, a budoucnost krajně nejistá. Chystaný systém Google nebude umět běžet aplikace pro Windows, a bude určený primárně pro prohlížení webu. Podle mě takový model nemá šanci na úspěch. Někteří lidé možná vystačí s brouzdáním po webu, ale podle mě jich bude málo. Například pracovní nasazení takového stroje je prakticky vyloučené. A domů leda jako druhý nebo třetí počítač – bez Office, bez her, bez účetnictví, jen na brouzdání. Fakt se to vyplatí?“

    No, vy ste ten den pochovali (cesky pohrbili) este rano.

    Mimochodom, minule sme sa rozpravali o tom, ze linux nema ziaden biznis. Mam pocit, ze kto tu ziskava trh je Google a kto zacina stracat je Microsoft. Ci uz je to v oblasti mobilnych OS, ci v oblasti internetovych aplikacii. Zatial mi to vychadza, ze kam vstupil komercne Google, na to Microsoft so svojim „biznis modelom“ zatial nema. Ako vidite, vyvoj OS nie je taka jednoducha zalezitost, ale ked ide do toho Google, tak to je trosku ina palka.

    Inak Microsoft robi dobry biznis, objemom prijmov na jedneho zamestnanca patri medzi spicku. Vlastne som nevidel lepsiu firmu okrem jednej v tomto meradle. Tou prvou je, ako zrejme tusite, Google.

  • 11. 7. 2009 15:26

    Mark1516 (neregistrovaný)

    uz je to par mesicu co jsem cetl zpravu ze ma android podil na americkem trhu kolem 6% a ze jeho vzestup je prakticky NAD OCEKAVANI, kdyz prihledneme ze ho zatim zajistoval jen osklivy telefon G1 … takze podle vseho je android velky sukces … dalsi telefony jsou na ceste, magic, samsung i7500, lenovo ophone, motorola… nova sony xperia take pobezi na androidu …

  • 13. 7. 2009 21:59

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Pochovat neboli pohřbít je shodou okolností správně i česky. Jenom má slovo pochovat v češtině druhý význam, a to ponosit nebo pohoupat.
    Pozice MS na trhu s mobily je slušná, a pořád o dost lepší, než pozice Google. V „internetových aplikacích“ (asi máte na mysli browser) MS také zatím vede. Navíc je úplně jedno, kdo píše browser, protože „trh browserů“ se ukázal jako velká iluze. Žádný trh tam prostě není, nejsou tam peníze.
    Vývoj OS opravdu není jendoduchá záležitost. Proto Google nepíše žádný OS. Místo toho balí Linux napsaný za peníze IBM, Sunu, Oraclu a dalších, a přidá k němu nelicencovanou Javu okopírovanou od Sunu. Psaní OS nějak neprobíhá.

  • 11. 7. 2009 15:42

    etastaest (neregistrovaný)

    budoucnost androida je naopak nad ocekavani dobra … podil na trhu mel pred par mesici 6% (mezi nove prodavanymi smartfouny v usa, kde jasne kraluje iphone, a rim) … rychle tak dotahuje na wm, a to byl v te dobe venku jen jediny android telefon

  • 8. 7. 2009 22:17

    Michal Svatuška (neregistrovaný)

    To rozhodně ne … jediné co se stane tím že Google bude daný OS stavět na linuxu bude že nepřímo bude přispívat do Linuxu jako takového a to je jedině dobře. Navíc nebral bych to jako Linux vs GCH OS … GCH OS bude v podstatě další distribuce Linuxu.

  • 10. 7. 2009 13:26

    enki (neregistrovaný)

    No to je asi na delší diskusi, ale podle mě už docela dost vnímání linuxu tak jak funguje nabořilo ubuntu (jsou lidé kteří nepoužívají linux, ale ubuntu :) ). Google to podle mě dotáhne do stavu, kdy právě slovo distribuce přestane mít pro většinu lidí význam. Proč by měl existovat Chrome OS of Novellu? Bude tam líp zaintegrovaný mono? Nebo od Redhatu…Možná že ty hlavní distribuce přežijou, ale pokud to google udělá dobře, tak se jako klasický linuxový uživatelé najednou ocntneme v naprostý minoritě. To určitě neni špatně, ale představa že se nic nezmění je podle mě krátkozraká (no offense)

  • 11. 7. 2009 20:29

    Michal Svatuška

    Název OS je irelevantní … důležitá je stejná platforma na které jsou dané distribuce stavěny tedy Linux (oss a portovatelnost aplikací). Ať klidně na netbookách existuje jenom GCH OS na serverech Debian, Redhat a další. Každá distribuce bude více či méně zaměřena na jiný segment trhu. Co je ale důležíté je „všechny tyto distribuce jsou či budou Linux“ = OSS, migrovatelnost aplikací, možnost společného úsilí vývoje atd.

    To jestli „User Franta“ bude mět povědomí jenom o GCH OS a o Linuxu jako takovém ne to mě je srdečně jedno pokud budeme moci těžit na jiných distrech a využívat to co vzejde zvloženého úsilí Googlu do GCH OS budu spokojen. (myšleno lepší podpora HW ze stran výrobců, multiplatformní aplikace atd.)

  • 9. 10. 2009 17:09

    karkulak (neregistrovaný)

    Ja by som strasne rad uvital spravu,ze cesi uz konecne pobili Microsoft a Google s nim---kritizovat–oponovat na blbinach na to ste furt este chytri ale do certa preco to kupujete a pouzivate????Nemhli by ste konecne vymyslet nieco sami?????

  • 8. 7. 2009 20:32

    jvyb (neregistrovaný)

    Urcite – hned co dojde k zaveru, ze tim google zneuziva dominantniho postaveni na trhu… Takze nejdriv, az bude mit tenhle system tak 60–70procent trhu…

  • 8. 7. 2009 23:19

    jvyb (neregistrovaný)

    Ano, v praxi to znamena pravdepodobne nikdy. Na druhou stranu to ale znamena, ze EK meri vsem stejnym metrem – vsem, kteri zneuzivaji monopolniho postaveni na trhu (a o tom je ten zakon). Zajimave (opet ciste teoreticky) je, ze EK by nemohla zakrocit proti monopolu Linuxu (kdyby tedy nekdy nastal, ze…). Ten zakon je staveny jen proti pravnickym osobam zneuzivajicim monopolu za ucelem zisku.

  • 9. 7. 2009 0:33

    Libor Šedivý

    Přesně, co na MS odsuzuji, že se snaží vyloženě zničit všechny konkurenty. Věčně ty jejich „patenty“ (hm, asi si nechám patentovat myšlení, nebo kliknutí myši, grr), soudní pře atd. MS by měl aktivně spolupracovat s konkurencí a pak by to bylo o něčem jiném. Pokud si bude neustále kopat na svém písečku a vytvářet si nové a uzavřené pseudostandardy, tak jednou prostě zákonitě skončí. MS jsem měl dřív rád, svým přístupem mě donutil přejít na Linux (ale jsem mu za to vděčný, paradoxně).

  • 9. 7. 2009 1:04

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Aktivně spolupracovat s konkurencí? To si snad děláte srandu. Konkurenti spolu soupeří o trh, proto se tomu říká hospodářská soutěž. Když je výhodnější spolupráce, tak spolu firmy spolupracují (viz Blu-ray Disc Association, ECMA, W3C, partnerství MS s Apple, Novellem, IBM, Corelem, spolupráce firem na PCI, ACPI, USB atd).
    Na rozdíl od vás ty firmy daleko lépe vědí, kdy je pro ně lepší soupeřit, a kdy zase spolupracovat. Navíc jsou to jejich peníze, jejich prostředky, a tedy je to jejich věc.
    MS ve skutečnosti podpruje řadu standardů. Od C/C++, přes TCP/IP, X500, Kerberos, Unicode, XML (dnes používané ve všech jeho produktech), až po standardizaci .NETu (srovnejte s nestandardi­zovanou Javou) a OOXML.
    Ale standardizace má opět smysl jen někdy. Například MS vyvinul ActiveSync pro synchronizaci s mobilními zařízeními, a po čase přišla konkurence s pokusem jménem SyncML. MS by musel být velmi hloupý, kdyby A) uvolnil ActiveSync pro ostatní, a tak ztratil tak svou výhodu a tím i své tržby, nebo B) pohřbil svůj fungující ActiveSync, kter léta rozvíjel, a přešel na nehotový SyncML. Nakonec kdo z nás si vaří čaj podle ISO 3103? ;)

  • 9. 7. 2009 1:45

    Libor Šedivý

    :-D. Na vše máte odpověď, skoro nikdy mi nestačí, ale to je jedno.

    Standard je od toho, aby se dodržoval. To, jak MS dodržuje standardy, vidíme třeba na IE, co ty stovky bugů? Raději nemluvit. Nemohu ani použít svg, png s průhledností a další věci, jen proto, že Explorer to prostě neumí (přinejmenším ve starších verzích, které jsou ovšem používané stále). Dále si MS vydupal vlastní formát vůči ODF. To byl hnůj, jakým stylem se o něj rval. Dodnes některé podmínky nesplnil, ten formát nikdy neměl spatřit světlo světa. Možná je otevřený, ale měl by být plně portabilní, což evidentně není, co jsem četl z různých zpráv. Takto si kompatibilitu nepředstavuji. Myslím si, že v době 21. století by se měly zbourat hranice a dokumenty by měly být zobrazitelné naprosto stejně kdekoliv, přinejmenším textové dokumenty, html, atd.

    Dále zmiňujete Blu-ray disky – pochybuju, že se někdy uchytnou. Kamarád to má a ty disky jsou neskutečně drahé, tak raději používá DVD. Můžete mi říci, jak MS spolupracuje zrovna s W3C? To si snad ze mě děláte srandu vy. Nevidím, že by stránky html vypadaly naprosto stejně v IE6 – 8 a v dalších prohlížečích. V praxi to funguje tak, že dělám jedny styly pro IE (někdy jich je třeba více pro různé verze!!!) a jeden stylopis pro naprosto všechny ostatní prohlížeče. MS by se mělo raději propadnout. Nyní už na to kašlu a díky zrušení podpory IE5.5 (z mé strany) mi stačí jeden stylopis. Ale proč tolik stresu okolo? MS, to je prostě hrůza.

    Dále jste se zmínil o Unicode. No, stále s ním mám na XPčkách problémy, dále? :-D

    Jinak XML uznávám, ale OOXML je tragický omyl (viz. výše), dále i XHTML mi přijde jaksi podivné – už se těším na HTML 5, v tom vidím mnohem větší budoucnost, ale to je už čistě subjektivní.

    Další .NET :-D, copak to rozjedu na Linuxu? Ne. Leda přes Mono a to je možná zatíženo patenty, takže nic moc. Tohle je taky špatný příklad.

    U té synchronizace s vámi asi budu muset souhlasit, hotové řešení je vždy lepší, ovšem jak dané zařízení synchronizovat s linuxem? Lze to vůbec? Proč bych měl být omezen podporou jen a pouze jednoho OS? Zase špatně.

    Mám rád otevřenost, myslím si, že i na ní lze postavit komerční řešení. Takové řešení prostě funguje. Je to třeba vidět i na Google. Zpoplatní nadstandard a komerci. Takto mi to příjde správné. Základ je zdarma a funguje často i na OSS.

    Další argumenty, prosím. Nesnáším přílišný mamon.

  • 9. 7. 2009 2:47

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Standardy není povinné dodržovat. Nakonec jinak bychom dnes neměli DVD, protože by nevyhovovaly standardům pro VHS pásky, a benzínové motory by nevyhovovaly normám pro parní stroje. V případě MSIE došlo na půdě W3C k přijetí nesmyslných rozhodnutí, která by zbourala kompatibilitu webu (viz mimo jiné box model). Vinit z toho jen MS je dost nesmyslné. Jinak MS byl členem W3C, a po těch komediích z něj vystoupil. Dnes je opět členem. Mimochodem W3C je natolik „akční“, že minor update zvaný CSS 2.1 se ani za 7 let nedostal ze stavu „working draft“ do „recommendation“. Fuj! W3C je brzdou pokroku.
    Formát ODF MS nevyhovoval, a celkem to chápu. ODF totiž neumožňuje popsat ty stohy stávajících dokumentů, a MS by se musel omezit na features, které má jakýsi druhořadý freeware od Sunu. Naopak cirkus který předváděli Sun, IBM a další při schvalování OOXML byl fakt hustý. „Neschválíme, protože jediný standard chceme MY“. Tohle vám kupodivu jako svinstvo nepřijde. U ODF, které dodnes neumí popsat ani vzorce souboru tabulkového kalkulátoru (a které nejpíš zcela usnulo), naopak MS nikomu žádné problémy nedělal. Kdyby se takovéhle obstrukce staly běžnou věcí, standardizací by neprošlo nic. Jsem zvědavý, jestli MS bude dělat podobný cirkus, až se zase pokusí něco standardizovat IBM nebo Sun. Skoro bych jim to přál.
    OOXML není portabilní? Povídejte, rád se o tom dozvím víc. Každopádně dokumenty NELZE zobrazit stejně kdekoliv. Výrobci Office balíků totiž musejí prodat, a tedy mít nějakou konkurenční výhodu. MS Word například dnes umí 32-bitové barvy, zatím co řada jiných produktů (včetně starších verzí Wordu) umí jen 16 nebo 256 barev. A samozřejmě se liší algoritmy layoutu, a tisíce dalších věcí. Aby to bylo jak si (podle mě dost naivně) představujete, musely by všechny Office produky mít úplně shodnou funkcionalitu. K čemu by pak ale bylo víc Office balíků? Aby měly různá loga a barvy ikonek?
    Nevím jestli/jaké máte problémy s Unicode na XP, ale zřejmě nesouvisejí s tématem. Tipnul bych si, že se snažíte otevírat soubory v UTF-8 bez BOM (přitom Unicode Consortium BOM doporučuje), a otevírají se vám „kupodivu“ jako soubory v ANSI 1250. Na Linuxu samozřejmě taková zpětná kompatibilita neexistuje, a BOM nebyl zaveden, protože byl v rozporu s přístupem „nikomu to nebudeme říkat, ale místo 8859-* tam propašujeme UTF-8“. Ono by tehdy bylo třeba shell naučit UTF-8, aby i pak uměl načíst první řádek s určením interpreteru. Dost možná jste obětí mizerné adaptace Unicode na unixech.
    Já píšu, že .NET je standardizovaný. Jestli ho někdo implementuje na Linuxu, Macu, OS/2 nebo ZX Spectru, to je úplně jiná věc. Pro Linux existuje Mono. Patenty je „možná zatížené“ prakticky cokoliv. Minimálně části .NETu standardizované u ECMA/ISO se Microsoft v rámci standardizace zavázal poskytovat zcela volně. Naopak takový Sun má historii toho, že když si Javu přiohnete dle potřeb, tak vám dá pokutu v desítkách milionů dolarů, a zakáže vám Javu používat. Srovnajte s přístupem MS ke GTK#. Tolik k historické zkušenosti.
    Co má synchronizace zařízení s Linuxem (nebo ZX Spectrem) společného s tématem? ActiveSync můžete licencovat (licencuje Nokia, Apple a další). Pokud chcete licenci zdarma, tak máte smůlu (mmch licenci platíte při koupi Nokie, iPhonu a dalších). MS ani nikdo jiný nemá povinnost podporovat právě vaší oblíbenou platformu (Linux, ZX Spectrum, studentský projekt OS ze školy…). A dávat zdarma něco co má komerční hodnotu, to je zločin na akcionářích. Urvali by managementu hlavu, jako kdyby provozní ředitel pekárny rozdával vyrobené rohlíky zdarma.
    Proč by měl být „standard zdarma“? Normální je platit, když dostáváte hodnotu. Platíte za rohlíky, platíte za opravu auta, platíte sledováním reklam za GMail. Mimochodem při koupi skoro čehokoliv platíte hromadu patentů (procesy při výrobě integráčů, vestavěné antény, korekce tvaru paprsku u CRT obrazovek, dokonce i některé typy zipů). Vaše mladá generace nějak došla k názoru, že má nárok na nějaký „standard zdarmaL“, a platit by měli jen ti oškliví ostatní. Je to zásadní omyl. V ČR to omlouvá devastace z dob komunismem, v EU to neomlouvá nic než obecná lidská tupost (no offense).
    Přílišný mamon? Jak taková věc vypadá? Pan Novák poctivě vydělá peníze. S panem Novotným dají peníze dohromady, a vydělají jich ještě víc. Ale pozor, teď je to přílišný mamon, a je třeba je pořádně oškubat. Hlavně ať nemá někdo víc, než mám já. Bohužel i třeba Francouzi začali své liberté, égalité, fraternité postupně chápat právě tímhle zvráceným způsobem. Rovnost lidí je v jejich právech a povinnostech, ne ve výši příjmu. Výše příjmu je daná hodnotou vaší práce. Úplně stejně jako v pravěku, protože princip je stejný. Komunismus ve stylu Star Treku, kde limonádovníci neznají peníze, je z říše fantazie.

    Vrátíte se ještě k té spolupráci konkurentů? Pořád nevím, proč by spolu neměli soupeřit, a měli na místo toho společně objímat stromy.

  • 9. 7. 2009 4:15

    Libor Šedivý

    Vy jste případ, vás by mělo MS těžce za tu propagandu platit. My bychom si těžce nerozuměli. Kdokoliv tu něco řekne, zcela nesmyslně si to přiohnete a zcela milně a velmi zaujatě to dementujete. Tyhle bláboly si nechte pro někoho jiného. Např to utf8. V poznámkovém bloku na win je to problém, na Ubuntu ani v nejmenším. Ale to je fuk, hlavně, že Windows je ten nejlepší. Jen tu od vás slyším samé PR a neustálé blbosti o ziscích. Vy absolutně nechápete podstatu oss. Jak můžete soudit naší generaci? OSS je něco, co vy zcela určitě nepochopíte. Není o tom, že by někdo jen dával a někdo přijímal, ale o tom, že každý něco přidá a společně z toho všichni mají užitek. I já vedle komerčních záležitostí pracuji pro oss. To vy ale nechcete vidět. Děsíte se oss jako čerta nepřinášejícího zisk (což není pravda). Znáte něco jiného než peníze? Jistě, zisk musí být, ale nesmí překročit jisté meze. Cena nemůže stoupat do aleluja, pak jsme svědky globální krize atd. Já si za názorem, že informace MUSÍ být vždy šířeny ve zdarma dostupných technologiích prostě stojím. Např. proč mě úřady nutí používat věci od MS? Uráží mě, jak se MS ve státní sféře chová? Konkurence prakticky nemá šanci a vy si dovolíte říci, ať si třeba MS Word nepořizuji, když jej nechci? Já jsem nucen jej mít. Tohle mi na MS vadí. Může mít sebelepší produkty, ale násilně a neférově si usurpovat monopolol, to už je fakt tragédie… K ostatním věci se vyjadřovat nebudu, stejně vím, že byste to obrátil tak, že MS je strašná chudinka a jen bychom tu živili flame a ot, jak jste již podotkl.

  • 9. 7. 2009 7:46

    jaryn (neregistrovaný)

    Vy jste jak ti squateri . Je to zkratka socialni teror mate mindraky , ze pouzivate okrajovy OS ktery je pro „Vasi generaci“ modla (ktera to je generace, mi je 30 patrim tam nepatrim ? :) ) .

    Kouknete na windows 7 , schvalne si nainstalujte nejakou betu a potom porovnavejte s linuxem klidne s ubuntu nebo cimkoliv jinym , krom jine filozofie nabizi DODELANOST i kdyz bugy jsou a budou , ale nad nekterymi nedodelky v OSS lze jen plakat a kdyz se to napise autorum tak hned je to OSS tak si to dodelejte a my nejsme povinni vam cokoliv dodelavat .Hura .

  • 9. 7. 2009 8:26

    troglodyt (neregistrovaný)

    Však on za to placen je. Myslíte, že by to žvanění na těchto fórech někdo provozoval zdarma v takovém množství, věnoval tomu tolik času?

    Je mi smutno, když si vzpomenu na starý root.cz a porovnám to s tím dnešním. Nejen upadající kvalita článků, ale i spousta divných lidí v diskusích, které téma nezajímá a jsou zde jen proto, aby něčemu škodili.., případně alespoň otravovali vzduch. Nechápu proč tady jsou – asi holt často profesionálové.

  • 9. 7. 2009 8:41

    jarin (neregistrovaný)

    Ano aby ubili ten vas krasny socialisticky Linux, ktery je nejhezci a nejlepsi vid paranoiku ? :))

    Je to smesne . Ale fakt je, ze co tu chodim cca 10 let tak se daji cist clanky uz jen od Pavla Tisnovskeho a par dalsich ojedinelych lidi . Lidi na diskuzi jsou furt stejni LO s celkem normalnim nazorem , potom spousta zaslepencu pro ktere je linux modla a nic jineho neberou , no a BLEK, ktery a jeho uz trapna poza s osobnosti ac je to jinak velice kvalitni programator, ktery neco „malo“ dokazal.

  • 9. 7. 2009 10:21

    Libor Šedivý

    Že by další Lael? To jsou mi ale ubohé názory a zpátečnictví. Nevím, co je na oss špatného. Já osobně používám Ubuntu a pracuje se mi s ním ergonomicky velmi dobře. Programy jsou v kategoriích a jsou na dobré úrovni (třeba FF, TB, výborný Gedit, Inskape, účetnictví Winstorm, Gnome) a rozhodně to nejsou nedodělky. Rozhodně nejsem zamindrákovaný, protože s Linuxem jsem spokojen a i s ním se pohodlně dá podnikat. A pokud byste mne znal, jsem fanda spíše pravice (ne té krajní), s levicí se totiž neztotožňuji. Ano, tento os možná má některé prvky socialismu, ale jen ty dobré a nikoho neposílá na smrt do gulagů. Já Linux používám pro jeho přehlednost a ovládání, které mi poskytuje. Mě ho prostě nezprotivíte. Já prostě nechápu, proč Linux tak vadí MS. Vždyť my uživatelé Linuxu jsme jen ubožáci. To asi ne. MS pochopil sílu oss, jinak by nereagoval. Trochu mi přijde tahle celá situace jako hon na čarodejnice. Neustále mi tu někdo znechucuje něco, na čem se velmi dobře pracuje. To mi vadí a uráží mě to. Proto takové reakce. Mindrák mám z takových lidí jako je LO, tj. konzervatisty, kteří v Linuxu a oss vidí zlo. Proti MS bych nevystupoval, kdyby se uklidnilo a konkurenci vzalo v potaz. Myslíte si, že by tu Win 7 byly tak brzy, kdyby tu nebyla „hrozba“ od vedle? ;) Ne, protože MS by se jen rochnil v jeho monopolu. Osobně si myslím, že díky Linuxu je Windows dnes mnohem lepší. Je to tak, to mi nevymluvíte.

    Ještě reakce na LO: oproti druhému přispívajícímu se mi na vás líbí, že ač jste zaujatý MS, snažíte se solidně argumentovat. Co jsem slyšel o Win7, jsou opravdu dobré, mám tu ranou betu, v emulaci na ní negungoval internet, takže jsem jejich potencionál nemohl vyzkoušet. Na disku mám málo místa na další oddíl s os. a ač win nemusím, nerad bych přišel o své WinXP. Něco budu muset vyzkoušet, protože mě konkurence zajímá a budu velmi rád, pokud se úroveň oproti Vistě zlepšila. Jo a mimochodem patříme do stejné generace, nevím proč jste se chtěl řadit někam jinam. ;) Vy jste s tím začal.

  • 13. 7. 2009 23:04

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Windows 7 jsou tu tak brzo díky tomu, že řada uživatelů zůstala u Windows XP. Win7 budou například skvělé na netbooky. Ano, oproti Vistě tam budou nějaké optimalizace navíc, a odstřihne se část volitelných aplikací. Ale především se mezi tím výrazně zlepšil HW netbooků.
    Údajná zaujatost je jen racionální přesvědčení.

  • 9. 7. 2009 14:13

    ATR (neregistrovaný)

    Clovece muzete mne vysvetlit, proc tady vy a jini porad nekomu a na neco nadavate? Mne treba pripada absurdni ze bych za timto ucelem navstevoval fora o MS softwaru. Obcas do toho dokonce pletete i politiku – slova jako „socialisticky“ apod… Nejsou za tim nejake vase osobni problemy?

  • 9. 7. 2009 23:35

    Michal Svatuška

    Někdo to prostě nechápe ..... OSS neznamená ZADARMO … znamená otevřený zdrojový kód. To že lze na OSS vydělávat hodně dobře a dokonce krize ne krize ukazuje např. RedHat a Linuxová divize Novelu.

    Otevřenost znamená pokud chci být nejlepší musím mýt nejlepší produkt (neustále vyvíjet lepší produkt), nejlepší podporu atd.

    IE je názorný případ „close source“ který používá valná část trhu … kdyby nepřišel firefox tak by vývoj IE byl nadále NULA a i za 20 let by tady byl IE 6 proč? … proč by MS něco dalšího vyvíjel když by měl podchycenu většinu trhu, uživatelé by používali dalších 20 let stejnej shit.

    .NET může být standardizován kolikrát chce, ale … např. za předpokladu že by se MONO stalo natolik úspěšné, že by začalo konkurovat .NETu MS nastane to že MS implementuje něco co standardizováno není, nebo některý standard o něco rozšíří PROČ aby vytvořilo umělou nekompatibilitu …. vždyť na tomto MS stojí celou dobu své existence. (win formy radši řešit nebudu) Rádoby OpenXML je standardizováno a je podle tohoto standardu implementováno v MS OFFICE ? samo sebou že není Multiplatformní dle mě znamená přenositelná nejenom mezi SW platformami ale i HW (Java). .NET (MS, Linux(Mono) nebýt Mona tak jenom MS)

    Chci otevřené standardy nechci strkat hlavu na špalek jedné firmě. Chci OSS ať komerční nebo nekomerční. (většinou je to nekomerční → komerční ale pořád OSS a v tom je OSS skvělá myšlenka např. Fedora → RHEL)

  • 13. 7. 2009 23:03

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    OSS znamená zdarmo. Vysvětloval jsem to na příkladu patentované komprese MP3. Žádný uživatel Linuxu asi nemá finančně problém zaplatit pár desítek korun za kodér umožňující kompresi MP3 médií. Bohužel OSS vylučuje zahrnutí JAKÉKOLIV patentované technologie, za kterou by musel uživatel zaplatit byť jen jednu korunu. Prostě to musí být zdarma.
    Co se stalo mezi uvedením MSIE 6 a dneškem? Browsery mají navíc taby, a nic víc co by stálo za řeč se nestalo. Flash a Java tu byly dlouhá léta, AJAX je technologie uvedená Microsoftem před léty v Exchange OWA (to jen pro uživatele ostatních browserů je to novinka), a možnost psát různá rozšíření browseru měl MSIE od začátku. MS by samozřejmě uvedl další verzi MSIE i bez konkurence Firefoxu.
    MS standardizoval C# a Common Language Infrastructure. Věci typu Winforms a další standardizované nejsou a nebudou. Mono je může a nemusí implementovat.
    Jo, Fedora je skvělá myšlenka. Mít permanentní nedodělanou betu produktu, a říkat tomu Fedora, to je hrozně super věc.

  • 9. 7. 2009 10:30

    Prezdivka (neregistrovaný)

    o penezich nejvic mele ten, kdo jich ma akorat na zaplaceni uctu za byt v panelaku a za energie, toliko k ophirovym byznys-kecum ;-)

  • 13. 7. 2009 22:42

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    UTF-8 není v Notepadu na Windows žádný problém. Pokud má soubor jako první znak Byte Order Mark, je v Unicode. Pokud ho nemá, je v systémové ANSI code page. Tohle na Ubuntu neumíte, a vše se vám prostě otevírá jako UTF-8, bewz ohledu na zpětnou kompatibilitu. Navíc nepoužíváte BOM, takže ani neexistuje způsob, jak výsledné UTF-8 rozeznat od jiných CP.
    Jaké „blbosti“ o ziscích? Jestli vám to nedošlo, tak tenhle svět stojí a padá s ekonomikou. Dovolím si citát: „Že se můžeme naobědvat, to není z dobré vůle řezníka, sládka nebo pekaře, nýbrž proto, že dbají svých vlastních zájmů.“ Samozřejmě Adam Smith. Když ten pekař nebo sládek nebude mít zisk, tak nebude mít důvod pracovat. Všechny ty procesory, počítače, mobily, hudbu, filmy, housky, oběd v restauraci, pivo které si dáte k obědu, dům ve kterém se nalézáte, to VŠECHNO vytvořili lidé kvůli svému vlastnímu zisku. Samozřejmě můžete věřit v utopickou společnost eunuchů, která nezná peníze, agresivitu a soutěživost. Problém je, že lidé jsou od přírody líní, sobečtí a agresivní, a vlastní zisk je jednou z mála metod, jak se donutí tuhle přirozenost překonávat (navíc dobrovolně, což je vlastně taková malá rarita). Motivace apelem na vyšší cíle funguje jen velmi krátkodobě. Viz rychlý kopals všech pokusů o čistě komunistické zřízení. I ta ČSSR u „každému dle jeho potřeb“ pouze ideologicky deklarovala cíl peníze jednou v budoucnu zrušit. Tak mi to alespoň soudruzi vysvětlovali :)
    Filosofii open source chápu celkem dobře. Založil ji jeden komunista, který si vyjídá knedlíčky hnusu z vlasů (známý pod zkratkou RMS). Lidé z IBM, Sunu, HP a dalších firem se musejí v duchu hlasitě smát, když mohou hrát své velkokapitálové konkurenční hrátky právě díky ideím RMS a jeho následovatelů s naprosto minimálními náklady, protože technickou práci odvedou někteří lidé zdarma, a ještě s pocitem že dělají něco důležitého. Odvedené práce je málo, někdy ani to ne, a často to bývá mizerně odvedené, ale i to se občas hodí. V a nejhorším je to dobré třeba k poškození konkurenta, nebo pro jinou špínu (viz Sun a uvolnění OpenOffice jako část konkurenčního boje s MS).
    Samozřejmě znám i jiné věci, než peníze. Vy naopak peníze v širším slova smyslu (zejména jejich alokační a regulační funkci) bohužel neznáte. Jinak byste těžko mohl napsat věci jako „cena nemůže stoupat do aleluja, pak jsme svědky globální krize atd“. Tohle může vážně tvrdit stará Blažková v diskuzi s jinou důchodkyní na pavlači. Pokud je to ale váš názor, tak je to tragédie. Jestli vás kdysi zaujalo, jak fungují řekněme datové struktury, hashování a asymetrická kryptografie, tak se zkuste se obdobným zaujetím vrhnout na mikro- a makroekonomii. Jakmile tomu začnete teochu rozumnět, velmi záhy pochopíte, že je váš názor stejně k věci, jako to pověstné „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“
    http://www.hos­pudka.net/wp-content/upload­s/zakazat-internety.jpg
    Pokud k výše uvedenému máte výhrady, rád si o tom s vámi popovídám konstruktivnějším způsobem v diskusi, kterou můžeme k tématu založit.

    Asi vás zklamu, ale šíření informací zdarma je iluze. Dnes vám úřady posílají papírové dopisy, a to stojí dost peněz (a platíme to všichni na daních). Když chcete výtisk zákona o dani z příjmu, musíte za něj také zaplatit. Připojení k datovým schránkám není zdarma, protože musíte mít počítač, platit elektřinu a připojení k internetu (nebo použít internetovou kavárnu, nebo počítač zdarma v knihovně kterou si platíme všichni z daní). Když píšete státní správě, píšete na papír, který jste musel zaplatit, tužkou kterou jste si musel koupit. Vyhlášky si můžete přečíst zdarma na vývěsní desce před radnicí, ale i na to musíte mít v praxi koupené boty a šaty. Peníze, peníze, peníze, jsou tam všude. Fuj? Ale kdepak. Tak to prostě funguje. A nikdo vám nedá zdarma papír, boálku, tužku, oblečení, boty, počítač a připojení k inetu. Když dá, tak jako nemajetnému žebrákovi, kterého se někomu zželelo. Pokud ale nejste potřebný, je za hodnoty normální platit.

  • 13. 7. 2009 23:45

    liborse (nepřihlášen) (neregistrovaný)

    Ale ježiš, psal jsem tu někde, že podporuji komunismus a nenávidím peníze? Nepřekrucujte tu fakta. Také jsem nikde nepsal, že chci něco zadarmo. Proboha, vy jste fanatik. Myslí vám to, ale to je vážně vše. Povídáte mi tu něco o dodržování zpětné kompatibility, ale že zrovna MS ji tak dodržuje. Nejlépe je to vidět na IE, to je panečku zpětná kompatibilita. Napsal jsem tu někde, že prodávající nemá dostat zaplaceno za své služby? Naopak. Mzdy jsou náklad. Já obchod studoval a zřejmě si nerozumíme. Jedině v SW myslím tak trochu jinak a myslím si, že peníze nejsou jediné možné platidlo, zaplatit mohu hledáním chyb, překlady atd. A také tak činím. Ono i v reálném světě existuje barter, zaplatím službami atd. No a proč ne? Pokud to všem zúčastněným vyhoví? Jinak na tvorbě oss se podílejí i profíci a nevím proč srážet kvalitní práci. Už jsem to psal výše. Ano, je to na dlouhou diskuzi, která by jistě byla plodná a možná byste zjistil, že si některé mé výroky vykládáte zcela mylně. Ale to je váš boj. Já bohužel nemám na tu diskuzi čas, i toto píši v době, kdy jsem již chtěl zalehnout. Pro mě je přednější vyvíjet svůj komerční projekt, který mne živí. ;) Oss počká, ale také přispívám svou trochou do mlýna a těší mne to. Rovnováha je pro mě priorita. Nikdy mě asi nepochopíte. A při vaší zaujatosti o to snad ani nestojím. Tento článek byl psán pomocí Androidu. :D PS. A zisk mi také nevadí, ale v přiměřené výši. Jinak bych se cítil jako zloděj a ne jako slušný podnikatel. Už chápete? Asi ne.

  • 14. 7. 2009 2:17

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    To bylo asi na mě? Redakce to nedala, protože v těch nových diskuzích není jasné, kdo na co reaguje.
    Psal jste tohle? „informace MUSÍ být vždy šířeny ve zdarma dostupných technologiích“. A tohle? „Také jsem nikde nepsal, že chci něco zadarmo“. Teď fakt nevím, co si z toho vybrat. Pokud jste obojí psal vy, vidím tam nekonzistenci.
    Jinak ano, poměrně dobře mi to myslí. To vám podle všeho také, i když máme na svět dost odlišný pohled. Důležité je nebýt obětí vlastního úspěchu. Úspěch totiž zvýrazňuje úchylky každého člověka, protože úspěšní se nemusí tolik přizpůsobovat okolí. IT-extrém na ukázku, zvlášť pěkné jsou dva poslední odstavce (ne-IT extrémy bývají ještě daleko drsnější):
    http://myego.cz/…p/spolecnost
    MSIE má mód zpětné kompatibility, je to ta ikona vlevo od refreshe. Nastavení MSIE8 módu jako výchozího bylo hlasitě prosazováno odbornou veřejností (a ta si na to teď samozřejmě stěžuje). MS si to ale mohl dovolit, protože je asi jediný, kdo měl dost síly všem webhosterům říci, aby stránky „preventivně“ opatřili metadaty o quirks mode.
    Barter jistě existuje. Uživatelé Linuxu ale nic takového nepodstupují, nakonec si přečtěte licenci. Naprostá většina se jich jen zdarma používá SW, nezaplatili, a žádnou hodnotu neodvedli. Někteří si možná myslí, že „zaplatili“ podstoupením komplikací s dostupností a použitelností SW, „přemlouváním“ SW k rozumné práci atd. – nejsem psycholog, nevím to jistě.
    SW je kvalitní nebo nekvalitní. Kvality open source obecně nejsou nic moc, taková je má zkušenost. Kvalitní SW nemám problém používat bez ohledu na licenci. Stačí ale srovnat MSO vs OOo, Photoshop vs Gimp, Oracle vs MySQL, QuarkXPress vs Scribus atd. To jsou ovšem ještě ty nejlepší open source aplikace. Velké procento z toho zbytku má veliké problémy s interfacem (to Gimp nakonec také), funkcionalitou, stabilitou, nápovědou, dokumentací, lokalizací, re-use kódu se minimalizuje na cut-and-paste (viz Firefox jako binární BLOB vs MSIE jako sada komponent).
    Mě dnes už komerční svět uživil, takže půjdu na chvíli pařit GTA IV. Doporučuji, moc pěkná věc. Mimochodem na ní pracovalo 1000 lidí po dobu 3.5 roku, a investice činila v přepočtu asi dvě miliardy korun.
    A to jsme znovu u peněz. Velké celky vyžadují značnou koncentraci kapitálu, know how a lidských zdrojů. Kdyby každý hrál „na rovnováhu“, tedy do výše „přiměřeného“ zisku a nijak dál, tak by velké investiční celky nemohly existovat. Kolik myslíte, že stálo vypustit první komerční satelit, vyvinout poslední x86–64 CPU firmy Intel, nebo „jen“ natočit nějaký béčkový film? A když se jednou podaří rozjet „továrnu na peníze“, tak živí hromadu lidí, a ještě můžete dokázat velké věci. Rockstar vytvořili jednu z nejlepších her v historii, MS vyrobil zřejmě nejúspěšnější SW v historii, Henry Ford motorizoval Ameriku (a nepřímo tak dal vzniknout úsloví „nechci o to přijít na zadním sedadle auta“), Ray Kroc vytvořil fast food průmysl (a samotná jeho firma dnes živí 1.5M zaměstnanců plus strávníky).
    Jestli jste opravdu studoval obchod, tak víte, že (teoreticky) maximálního zisku dosáhnete, pokud se marginální tržby rovnají marginálním nákladům. Nemá smysl vyrábět více ani méně, protože byste měl zbytečně nižší zisk. A mít nižší zisk, abyste si nepřipadal blbě? Kdyby lidé nechtěli, tak nekupují, a vy se podle toho zařídíte. Ideální je maximalizovat zisk, uspokojit vlastní potřeby (například zabezpečení rodiny je velmi důležité), a zbytek použít na něco většího. Není třeba hned vypouštět satelity :), ale každý z úspěšných si sám něco najde. Někdo si postaví větrnou elektrárnu, další si otevře italskou restauraci, jiný vybuduje IT firmu, nebo třeba sponzoruje dětské domovy. Gatesovy peníze mimo jiné léčí v Africe malárii (aby pak vývojáři Mozilly s nevymáchanou hubou psali, že MSIE je jako malárie). Někdo musí stát za pokrokem a důležitými věcmi; stát to dělat neumí, a ani to není jeho práce. A co ti, kdo nevydělávají moc, aby si nepřipadali blbě? Ti díky své volbě hrají daleko menší roli, než jakou by měli.

  • 14. 7. 2009 10:35

    prezdivka (neregistrovaný)

    Clovece kdyz ctu vase vylevy, mam obavy abyste nedopadl jako pan Kalivoda. Taky byl „hodne chytrej“ a nic moc se mu nedarilo.

  • 9. 7. 2009 9:52

    misisko (neregistrovaný)

    Prosim Vas. Neviem co robite teda na root.cz. Chodte si taketo zvasty, co nikoho nezaujimaju, pisat na myego.cz. Tam sa s Vami nikto hadat nebude a Radek Hulan bude urcite len rad.

  • 9. 7. 2009 0:52

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    To si s něčím pletete. Ty zákony tu nejsou proto, aby bránily firmám vydělávat. Jsou tu kvůli ochraně ZÁKAZNÍKŮ. Aby nemohl jediný výrobce zářivek v EU říci „tak, a od zítřka stojí zářivky 100× tolik“, nebo „lidem, kteří neumí používat diakritiku, prodáváme od zítřka za trojnásobek“.
    To jenom socialistická EU si špatně napsanou legislativu vykládá v duchu své víry. Rovnostářství, tedy extra daň pro příliš úspěšné. Navíc to nese do unijní pokladničky, aby bylo na ty zuřivé sociální experimenty. To pak dojde i k tomu, že je „v zájmu ochrany zákazníků“ udělena vysoká pokuta, a vynuceno uvedení produktu, který zákazníci prokazatelně NECHTĚLI. Kupodivu si nikdo dodnes nesype popel na hlavu, a EK spoléhá na to, že jsou lidé tak tupí, že na její kolosální selhání zapomenou.

  • 9. 7. 2009 9:59

    jvyb (neregistrovaný)

    Ja si nic s nicim nepletu. To budte klidny. Ja prece pisu „proti pravnickym osobam zneuzivajicim monopolu za ucelem zisku“ – coz je totez, jako kdyz monopolni vyrobce zarovek zvedne den ze dne cenu na trojnasobek. Ale pletete si to Vy – a kroky EU si vykladate v duchu sve viry. EU proste odsoudila MS k pokute za zneuzivani dominantniho postaveni na trhu. Ale Vase vira Vam halt veli z toho vyvozovat cosi o „ochrane zakazniku“ a „zurivych socialnich experimentech“. A to, aby soud rozhodoval podle prani zakazniku – to uz zavani lidovymi tribunaly ;-) To uz jste opravdu krapik prehnal…

  • 13. 7. 2009 22:56

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Zákon je psaný na ochranu spotřebitelů před řekněme nenadálým ukončením prodeje nebo nenadálým zdražením výrobku, který nemá substitut. V daném případě zjevně nebylo účelem ochránit zákazníky, ale ochránit slabší konkurenty (což naopak není účelem zákona), a namastit si evropskou kapsu, aby bylo zase z čeho rozhazovat. Zákazníci nebyli pokutou ani uvedením Windows XP N nijak ochráněni, naopak takový produkt zjevně nechtěli. Zjevně tedy chyběl důvod k aplikaci právího předpisu. Vyjma důvodů ideologických a zištných. Úvahu který z těch motivů byl na prvním místě už nechám na vás.

  • 12. 7. 2009 2:56

    J. M.

    Proč pořád Češi to prohlášení Googlu o tom, že bude používat nový okenní systém, dezinterpretují a degradují na to, že bude používat nového správce oken? Správce oken (window manager, např. KWin, Metacity, OpenBox atd.) je úplně něco jiného než okenní systém (windowing system, např. X Window System). To, že bude Google používat nový okenní systém místo X11, je přece mnohem zásadnější pecka než nějaký triviální správce oken, jenom další z mnoha pro X.org. To je právě to, co z něj bude dělat nový operační systém a ne jen „další linuxovou distribuci“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.