Hlavní navigace

Google učí Microsoft otevřeným standardům

28. 1. 2013

Sdílet

Microsoft se dlouhou dobu snažil uzamknout své uživatele v okovech vlastních protokolů, které znemožňovaly spolupráci s jinými platformami. Stačí vzpomenout na nedávnou historii s formátem OpenXML. Do této hry byl vtažen i Google, který platil Microsoftu za to, že uživatelům GMailu umožňoval spravovat kontakty, kalendář a poštu přes Exchange ActiveSync. Dnes vyšel na serveru theverge.com článek, kde je situace přehledně popsána a zmiňuje i zajímavý posun v politice Microsoftu.

V létě minulého roku došel Google k závěru, že má takové postavení na trhu, že za Exchange ActiveSync už nemusí platit a rozhodl se, že zdarma poskytovaný GMail oprostí od podpory tohoto protokolu. Stal se z něj dostatečně silný hráč, aby se mu to povedlo. Nedal přesný termín, ten byl zveřejněn v polovině prosince a konec Exchange ActiveSync byl stanoven na 30. ledna, tedy pozítří.

Pro Microsoft bylo toto rozhodnutí ránou. Zákazníci firmy, která svou činnost postavila na vlastních uzavřených standardech, budou odříznuti od pohodlné synchronizace ve svých telefonech, prakticky mávnutím ruky. E-maily budou mít samozřejmě stále dostupné přes IMAP, ale kontakty a kalendář zůstanou jen a pouze v telefonu uživatele.

Podle odkazovaného článku Microsoft věděl o plánech Googlu ještě před tím, než se na trh dostaly poslední telefony s Windows Phone 8. K oznámení konkrétního data došlo před svátky, kdy není snadné začít s novou funkcionalitou. Microsoft se snažil přesvědčit Google, aby své rozhodnutí o půl roku odložil, ale bez výsledku. Podle zatím neoficiálních informací se díky Googlu dostane do Windows Phone 8 podpora pro otevřené standardy CardDAV a CalDAV, které se postarají o to samé, co uživatelům Googlu nabízel protokol Exchange ActiveSync.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?