Pozrime si telefony nokia par rokov dozadu - co telefon, to ina podpora activesync. Staci si precitat napriklad stranky kerio connect, kde len v roku 2010 menili podporu tohoto protokolu len koli nokii 17 krat (to som pred rokom napocital ja, ale mozem sa mylit).
Vdaka tomu, ze microsoft nie len menil protokol nekompatibilnym postupom, ale nevadilo mu, ked niekto platil za jeho vyuzivanie, ale nemal jeho podporu napisanu dobre. Potom je takyto protokol na nic.
Drobne nevyhody ako obmedzeny pocet policok v kontaktoch (pocet neviem ale napr: jeden mail, jeden work phone, jeden mobil, a konec...). Problemy s viacerymi kalendarmi (v niektorych pripadoch moznost synchronizovat len hlavny kalendar a ziadny iny).
A na druhej strane, skuste si pozriet ako je spracovany live calendar - priamo nad kalendarom je tlacidlo na import cudzich kalendarov - ale su synchronizovane len raz za 24 hodin. A vo win phone donedavna nebolo tlacidlo na refresh(to mam z druhej ruky, takze za to nerucim). Takze microsoft ma podporu google calendaru hotovu, ale nefunkcu. Ale mame to zadarmo.
Pokud autoři Kerio Connect měli problémy napsat použitelnou implementace, je to primárně jejich problém.
Fakt MS měnil protokol nekompatibilním způsobem? O tom pochybuji. ActiveSync klienti a servery jsou velmi dobře kompatibilní naskrz verzemi.
MS dávno uvolnil specifikaci ActiveSync zdarma, a poplatky vybírá pouze za patenty s tím související. Zároveň zavedl certifikační program pro ActiveSync. Že se ho někdo neúčastní, a napíše si implementaci ActiveSync blbě? Za to MS nemůže. Nakonec Google vám také nebude koukat pod ruce, jestli máte IMAP+CalDAV+CardDAV implementovaný správně.
Telefonních čísla pro kontakt vidím v Outlooku omezená na 20 typů (home/work/work2 atd.), to by snad mohlo stačit :)
O placené verzi se nebavím, to je problém Googlu a těch co za tu službu platí. Pokud budou platit dost, aby se to Googlu vyplatilo tam activeSync nechat a bude o něj zájem, tak ho nezařízne.
Tak jinak. U služby, kterou uživatele platí informacemi o svém pohybu po Internetu a ne penězi. V Gmailu se žádná kontextová reklama nezobrazuje.
Google za ty patenty stejně bude platit dál. Jak kvůli Google Apps, tak kvůli uživatelům bezplatného GMailu, protože se odstřižení ActiveSync týká jen účtů, které ActiveSync nepoužívají (a dost možná jen nových účtů).
O dohadování mezi MS a Googlem se můžeme jen dohadovat :). Každopádně zainteresovaných stran jsou desítky (Apple, Samsung, Dell, Asus, Nokia a další, vizte link). Výrobci spoléhali na to, že se jejich zákazníci mohou dostat s EAS protokolem i na GMail. A pak jsou tu samozřejmě jejich zákazníci.
http://goo.gl/SDmNx
lol ... male .. lol lol lol ...
Pro zajimavost, (zcela osobni zazitek), byl sem v jednani s firmou, ktera nabizela nahradu za exchange. Vpodstate jim to fungovalo na linuxu, s tim, ze do utlouka se instalne nejaky plugin (nazev produktu si uz nepamatuju). Chteli za to co si pamatuju neco kolem 100k Kc (sakumprask instalace ... )
Uvadeli samo i moznost pouzivat M$ synchronizaci ... ovsem v takovym pripade ta cena rostla v nasobcich (delalo to - a ted strilim - cca 5kKc/device + samo nejaky obulus za "pritomnost" funkce).
Jinak prave proto, ze google penize ma, se rozhod, ze se mu provoz neceho takovyho nevypalti, a (zcela spravne) zvazil, ze vzhledem k poctu M$ uzivatelu timhle krokem nasere ty uzivatele, a jejich nasranost se otoci vuci M$, cimz M$ donuti s tim neco udelat - bud zverejnit specifikaci a umoznit to pouzivat gratis ... nebo ...
MS ty licencni poplatky vybiral hlavne proto, ze dle sveho sstareho zvyku vytvoril uzavreny protokol kompatibilni obcas i sam se sebou a do nej pak uzavrel sve zakazniky a vytvoril si tak dalsi defacto monopol, protoze zakaznikum by s tezko prechazelo jinam. Kdyby byl protokol otevreny, museli by se snazit kvalitou sve implementace a zakaznici by u nich nezustavali pouze proto, ze nemaji na vybranou, coz se ted asi zmenilo a je to tak dobre.
Google prostě cítí konkurenci, tak kope. Například telefony s Windows Phone začaly výrazně posilovat. A protože Google není o nic lepší než jakákoliv jiná komerční společnost, rád využije silné pozice v některých oblastech, aby konkurenci zkomplikoval život. Proč neodstavit protokol ActiveSync, který používá primárně konkurence (technické důvody neexistují; v placených Google Apps ActiveSync zůstává)? Proč nezablokovat technicky fungující Google Maps pro webové klienty s Windows Phone? Jinými slovy nevěřte sloganu "don't be evil". Firmy prostě bojují s konkurencí všemi (většinou) legálními prostředky, i těmi špinavými. Je to normální. Google jenom má u určité části populace pověst světce; ovšem neprávem.
http://www.youtube.com/watch?v=Dd7RiMCrZFw
V případě s ActiveSync to navíc nepoškozuje jen zákazníky s Windows Phone. ActiveSync používá i iPhone, Windows Mobile, a řada starších feature- a smartphonů. Navíc použitá kombinace IMAP+CalDAV+CardDAV neumí push email, pokud je mi známo. Ale když se kácí les, létají třísky.
Čau ukáže, jestli tahle strategie Googlu pomůže posílit pozici, nebo naopak přivede potenciální i stávající zákazníky GMailu třeba na Outlook.com. Dneska je migrace emailu i kontaktů věcí pár kliků.
http://blogs.office.com/b/microsoft-outlook/archive/2012/08/09/upgrade-from-gmail-to-outlook-com-in-5-easy-steps.aspx
IMAP pokud vím oficiálně neumí push email. Některé implementace podporují IMAP IDLE, jiné Push-IMAP, další ani jedno. Když se vhodně sejde server, klient a počasí, můžete z toho vzniknout i push email. Jinými slovy připojení přes IMAP neimplikuje fungující push email.
U CalDAV a CardDAV o žádné obdobě push emailu nevím.
vyrazne posilovat? :-D
clovece zkus neco takoveho rict treba o linuxu na osobnich pocitacich na (l)zive.cz a snese se na tebe takova smrst trollingu, ze se budes tyden bat weboveho prohlizece...
je to minorita, s takovyma silnyma slovama bych byl opatrnej :-)
jinak souhlas s tim, ze je to jen boj mezi korporaty, ale vsichni si dobre pamatujem, kdo prvni zacal delat svinarny typu "vyuzijem rozsirenosti naseho prohlizece a naimplementujem v nem zmrsenou podporu HTML a CSS" ... nerikam ze se Google zachoval uplne cestne, mozna mohli nejdriv vest nejaky dialog, ale zrovna MS si takove jednani vic nez zaslouzi
Něco zvažovat a něco rozhodnout jsou dvě odlišné věci. Na cokoliv se velkých korporací zeptáte, tak to buďto nekomentují, nebo odpoví, že to zvažují, analyzují, nevylučují.
Že tedy Microsoft promptně nereagoval, když Google začal „uvažovat“, se vůbec nedivím. Stejně jako nepochybuji, že se v zákulisí s Googlem pokusil vést jednání. Dost možná se zapojil i Apple.
Faktem je, že jde o souboj dvou až tří gigantů, kteří si vzájemně lezou do zelí, ale odnesou to uživatelé. Že „Google učí Microsoft otevřeným standardům“ bylo doufám myšleno nadneseně, protože Google sleduje jen své vlastní zájmy. Jak mu jde o otevřené technologie ukázal u WebM, v jehož prosazování nechal Mozillu prakticky samotnou.
Pochybuji, že by Google o zaříznutí ActiveSync uvažoval, kdyby neměl Android takový podíl na nově prodávaných zařízení, jako nyní má. Ostatně právě do dosažení těchto čísel mu licenční poplatky za ActiveSync zjevně byly šumák. Prostě jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.
Mi se snad i na něčem shodneme. Ano je to konkurenční boj. Ano titulek je bulvární. Ne uživatelé nejsou nenapravitelně poškozeni. Mohou přejít na jiný klientský produkt, který dané protokoly implementuje. MS je taky může implementovat. Nebo se mohl z Googlem domluvit, čas na to měli. Určitě budou i klientské produkty gmailu zdarma.
A to, že Google v tomto případě tlačí otevřené standardy je jen plus.
Očividně neshodneme, ale to snad ještě pořád ničemu nevadí ;-)
Uživatelé jsou poškozování, protože musí kvůli konkurenčnímu boji něco měnit (nastavení, službu, software/hardware). Že jsou alternativy s tím vůbec nijak nesouvisí, respektive souvisí, ale jenom do té míry, že nejde o fatální škody.
Že Google v tomto případě tlačí otevřené standardy je jediné plus, která tato „událost“ má.
Podpora CalDAV/CardDAV je na trhu výrazně nižší než u EAS, a nulová u feature phonů a starších smartphonů. EAS je pro řadu uživatelů jedinou cestou, jak synchronizovat email, kalendář a kontakty. Google si prostě bere uživatele jako rukojmí ve své hře o dominanci na trhu. Je to ale pěkná ukázka, že Googlí "don't be evil" je jen falešná proklamace.
ActiveSync je vydaný pod MS Open Specification Promise. Zákazníci ale samozřejmě měli vsadit na otevřený SyncML, který komunita tlačila ještě před pár lety :D :
SyncML, which is used to sync contacts with a small number of older Nokia and Sony Ericsson devices, will no longer be supported and stop syncing on January 30, 2013.
http://support.google.com/a/bin/answer.py?hl=en&answer=2716936
Podle mě lze důvodně předpokládat, že Google odstřihne cokoliv, když ho to moc nepoškodí, a bude se to zrovna hodit v konkurenčním boji. Vizte i případ s Google Maps, které byly zablokované pro klienty s Windows Phone, i když k tomu nebyl technický důvod.
http://www.youtube.com/watch?v=Dd7RiMCrZFw
> ActiveSync je vydaný pod MS Open Specification Promise
Opravte ma ak sa mylim, ale ActiveSync je jedna zo zamienok, pod ktorymi Microsoft vybera vypalne za androidie telefony. Ale ak nahodou niekedy v minulosti slubili, ze tak robit nebudu, nebudem prilis prekvapeny ;)
Webove stranky sa na zaklade UA stringu prisposobuju, zvlast ak sa klienti hlasia niecim tak prisernym, ako je MSIE. Netusim, co Google zbabral na WP verzii, ale je celkom zrejme, ze na neznamy UA string posiela genericku stranku (vyzera byt prisposobena na IE7.)
MS nevybírá za vlastní protokol, ale za patenty s ním spojené, a to méně než dolar na zařízení. Výrobce přitom nikdo k implementaci ActiveSync protokolu nenutí, a někteří ho nelicencují (podle všeho jde o ty nejlevnější kousky na Androidu).
Ano, webove stranky sa na zaklade UA stringu prisposobuju. A Google je přizpůsobil tak, že když na Google Maps jdete z Windows Phone, tak vás přesměruje na vyhledávání google.com (video jsem linkoval). Technický důvod k tomu nebyl, protože aplikace fungovala i na WP. Po publikaci na spoustě webů z toho Google vycouval, a Google Maps už neblokuje.
Pro Google přestává být platformou web jako takový, a začíná se zajímat spíš o kombinaci vlastních webových aplikací, vlastního browseru a vlastních mobilních aplikací. Pokud se mu pro jeho plány nehodí weboví klienti nebo jiní klienti nějakého výrobce, tak je prostě zablokuje. Případně zveřejní aplikaci pro platformy které se mu líbí, a nezveřejní API, jako to udělal u Google Plus. Google se postupně stává nepřítelem otevřeného a spolupracujícího webu.
> MS nevybírá za vlastní protokol, ale za patenty s ním spojené
Co je v konecnom dosledku obrovsky rozdiel ;-)
> Výrobce přitom nikdo k implementaci ActiveSync protokolu nenutí
A preto sa strhne takyto bordel, ked si ho niekto dovoli odpojit. Mimochodom, MS si medzicasom u Googlu ne-vynutil predlzenie podpory :p
Google presmeruje na domovsku stranku miesto hadzania chyby 50x. Preco je to zly napad sme prave mohli vidiet.
Co je v konecnom dosledku obrovsky rozdiel ;-) - Ano, to je rozdíl.
bordel, ked si ho niekto dovoli odpojit - zákazníkům to vadí
Google presmeruje na domovsku stranku miesto hadzania chyby 50x - Google Maps na WP fungovaly, a po kritice zákazníků je Google opět přestal blokovat, takže znovu fungují.
S těma mapama je to od Googlu klukovina. Předcházelo tomu, že si MS stěžoval, že pro WP nejsou Google maps jako nativní aplikace a že tím zneužívá dominantní postavení. Načež jim bylo odpovězeno, že WP je marginální platforma a že se jim to nevyplatí a následně odřízli i webovou verzi pro WP. Teď už by to mělo být zase funkční s vyjádřením, že je mobilní ie 10 celkem i použitelný prohlížeč a budou fungovat v nějakém základním režimu jako Opera.
MS na Google s patenty na kde co tak Google na ně s mapami a AS.
Klukovina? Jen kdyby to udělal Microsoft :-) Ten svého času vlastní propagační web učinil nedostupný uživatelům Opery a to bylo haló.
A když jsme u toho zlého Microsoftu ohánějícího se patenty, pročpak asi Google kupoval Motorolu? Kvůli patentům, protože Motorola má nespočet patentů, kterými lze Microsoft, Samsung, Apple, Nokii a další slušně podusit.
Google vážně není žádný vzorný skautík sbírající bobříky. Je to normální moloch jako každá gigantická nadnárodní firma s velkým tržním podílem a dostatečnými finančními prostředky, aby si mohla vyskakovat.
Jo klukovina. Napřed si MS stěžoval, že má G hezčí hračky a nechce se o ně dělit tak mu G ukázal jak to může vypadat, když se o ně nebude dělit.
Já někde psal, že je G hodný skautík, nebo že je MS zlý? Toho si vůbec nejsem vědom.
Psal jsem, že G není zlý (to neimplikuje, že je hodný) a že se chová v jistých podle mě akceptovatelných mantinelech konkurenčního boje.
A teď teda k tomu zlému MS, když mi to pořad podsouváte. Tu reputaci si zaslouženě vydobyl v devadesátých letech a od té doby ji sem tam přiživil nějakou levárnou, tak se s ním vleče.
Korporace nejsou hodné nebo zlé. Mají za úkol vydělávat peníze a prát se s konkurencí. Google to dělá úplně stejně, jako jiné velké společnosti. Akorát si někteří lidé pořád naivně myslí, že je Google nějaká charita, která je tu pro blaho všeho lidstva. Jde o společnost, která staví business na vašich osobních údajích a na reklamě, se všemi z toho vyplývajícími důsledky.
MS měl v devadesátých letech před konkurencí obrovský technologický náskok. Například časté poznámky o nedržení se standardů jsou často od věci. DVD nemůže vyhovovat průmyslovým standardům pro VHS pásky :), nebo minimálně ne všem.
Já to nechápu. Jednou píšete, že současní uživatelé gmailu mají k AS pořád přístup a v jiném postu, že ho nemohou používat a google si je bere jako rukojmí.
Potenciální noví uživatelé gmailu se potom podle nepřítomnosti AS mohou rozhodnout, jestli ho začnou používat nebo půjdou ke konkurenci.
Z mého pohledu google stále ještě není evil. Pořád ještě neuzavírá svoje zákazníky do proprietárního, patenty zatíženého řešení a co nejvíc jim stěžuje možnost přejít jinam.
A jen tak na okraj, co je to ten feature telefon? Jestli je to něco Jako kin, tak to je podle mě vymírající odnož.
Připomenu, že SyncML vypíná Google i pro stávající uživatele. Důvod nevím.
S AS je to na hraně: pokud že stávajícího zařízení účet odeberu a přidám, už budu asi odříznut. Totéž asi bude platit pro reset synchronizace.
Feature phone je "hloupý telefon". Z jednoho takového (s podporou ActiveSync a SyncML) píšu tento příspěvek, protože u smartu se mi opotřeboval flex kabel.
Problém (vyjma diskutérů) bude asi v tom, že Linux na PC prakticky neposiluje. Naopak WP se dostaly v Itálii na 13.9%, ve Francii na 5.9% atd. Jinými slovy WP posiluje. A Google ví, že to v budoucnu bude výrazně ujídat podíl Androidu i iPhonu.
Ano, shodneme se, že jde o boj mezi korporacemi. A jak jsem psal, zákazníci s iPhonem a staršími feature- a smartphony jsou vedlejší obětí.
S tou údajně zmršenou podporou HTML a CSS v MSIE je to trochu komplexnější. MS se rozhodl jet po svém, když W3C přijalo doporučení box modelu, které by rozbilo kompatibilitu webu. Pokus o komunikaci s konkurenty prostě nevyšel, a MS měl dost silnou pozici na to, aby jel po vlastní koleji. A měl na to zjevně i technicky, když naučil MSIE věci, které konkurenti objevovali až léta poté (font embedding, AJAX atd).
Firefox OS má šanci hrát významnou roli mezi low-cost mobily a Mozilla je na několik let dopředu zajištěna, takže by jistě dočasný výpadek příjmů přežila, než by Google usoudil, že se mu vyplatí spolupráci obnovit.
Navíc Firefox má na desktopu stále nezanedbatelný podíl. Microsoft by jistě rád zaplatil za svůj Bing na dnešním místě Googlu. Navíc je tu nouzový scénář bez globálního partnera, ale s regionálními partnery jako je třeba v Seznam v ČR, Yandex v Rusku, Baidu v Číně atd.