> ubude výpadků v hovorech
Nešlo by naopak přidat výpadky v hovorech. Po poslední cestě s ... pánem ... za zády, co si pletl vlak s call centrem a kvůli sluchátkům vedl pracovní hovor asi hodinu a půl společně s celým vlakem a pak znovu a znovu bych raději uvítal model připojení v letadle. Fungují data, ale nedá se volat.
> Fungují data, ale nedá se volat.
Tak nebude volat přes hlasové služby, ale třeba přes Teamsy. Zkoušel jste ... pána ... požádat, aby si ten hovor vyřídil na představku? Nebo pána napráskat na hovoru, že do vlaku pouští neveřejné firemní informace? Taky lze doporučit vozy dělené na kupé místo velkoprostoráků nebo tiché oddíly. Poslední instancí pak bývá vlakový personál...
Jasně, polovina cestujících půjde do tichých oddílů jen, aby pár bezohledných jedinců mohlo bez omezení projevovat svou bezohlednost. A to je přesně problém dnešní doby v kostce (snad nyní nezním jako senior nostalgicky vzpomínající na "staré časy" :)): Bezohlednost se toleruje, ostatní se naopak za každou cenu "snaží přizpůsobit".
Japonci mají obecně kulturu kdy se snaží navzájem si vyhovět, nerušit a nevyčnívat. Vzhledem k hustotě osídlení by se totiž jinak "umlátili navzájem čepicema". Je to nicméně dost nepřenosné jinam a má to i nějaké stinné stránky.
V každém případě že něco funguje v Japonsku neznamená že by to mohlo fungovat i u nás.
Naopak. Na začátku devadesátek začalo být technicky možné telefonovat na cestách, v Japonsku to potlačili, v jiných zemích ne - a výsledkem je, že se japonský trh v tu dobu propadl a od té doby se v podstatě nevzpamatoval (náhodné odkazy leč jde o všeobecně známý fakt), zatímco ostatní trhy (zejména USA, ale v podstatě i celý zbytek světa) neuvěřitelně rostly. Díky, konečně jsem se dozvěděl příčinu :-) /s
Ono hodně záleží, co je to za spoj. Některé vlaky připomínají vehicle-office, jiné zase hospodu, kde se lidé hlasitě baví a občas i hrají na kytaru. Když někdo hrát neumí, dohání to reprodukovanou hudbou a to je dosti otravné. Jindy stačí sedět poblíž dětského oddílu a podesáté slyšet úvodní melodii z pohádek o mašinkách :-)
K tomu telefonování, existuje termín ve smyslu "poloviční dialog", kdy slyšíme jen jednu stranu hovoru:
"Lidský mozek se přirozeně snaží chybějící informace neustále dopočítávat a předpovídat, což vede k vysoké kognitivní zátěži a pocitu, že vás hovor ruší. Pokud slyšíte obě strany, kontext rozhovoru je výrazně předvídatelnější a mozek jej snadněji odfiltruje."
Yep. Dva lidi co se hlasitě baví vedle mě jsou rozhodně míň otravní než jeden co telefonuje. Já hlavně nechápu jak to někdo zvládá. Vždycky když dostanu v MHD telefonát který opravdu musím zvednout, cítím se hrozně blbě a končím ho co nejrychleji to jde, a pak se někdo vykecává o naprostých blbostech a nijak mu to nevadí...