Hlavní navigace

Jak na systémovou kompresi ve Windows 10 s ntfs-3g

22. 2. 2019

Sdílet

Windows 10 logo

Ovladač ntfs-3g, který zpřístupní NTFS disky pod Linuxem je tu s námi již od roku 2006. Windows od NT 3.51 umožňují komprimovat transparentně soubory pomocí nepříliš výkonného LZ77, takové soubory jsou většinou v průzkumníku modré a ntfs-3g s nimi nemá problém.

Microsoft ve Windows 10 však zavedl ještě silnější komprese xpress4k, xpress8k, xpress16k a lzx. Ty je možné použít z příkazové řádky například compact /c /exe:xpress16k, anebo compact /CompactOS:always, kdy se použije na systémové soubory xpress4k, což je také často zapnuto ve výchozím stavu na SSD.

Takto komprimované soubory ntfs-3g nepřečte a hlásí chybu vstupu/výstupu. Jednoduchou pomocí je zásuvný modul ntfs-plugin-80000017.so, který je třeba umístit do /usr/lib/ntfs-3g/. Modul snadno zkompilujete ze zdrojového kódu na GitHubu, případně můžete použít již předkompilovaný soubor z GitHubu nebo systcomp.zip od Jeana-Pierra André.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2019 10:02

    vlado

    Na mojom desktope nemám v kerneli podporu ntfs, nemám skompilovaný ani sys-fs/ntfs3g, pretože ich nepotrebujem. Je ale pravda, že na notebooku som si jeho podporu pridal, pretože u jedeného známeho som sa raz pokúšal opraviť externý HDD, a ten bol bohužiaľ ntfs.
    Ako zarytý widlák nechápal že môj notebook nepozná ten pre neho jediný známy fs, ale keď videl, že po pripojení na net som za pár minút skompiloval modul do kernelu, skompiloval sys-fs/ntfs3g a nakoniec aj opravil jeho HDD, tak sa veľmi potešil. Nuž a podpora ntfs v notebooku zostala.

  • 24. 2. 2019 11:18

    Fík
    Zlatý podporovatel

    Aha, máte pravdu, je tam jen zdroják. Ve druhém linku je.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.