Hlavní navigace

Jak naučit děti Python: nový jazyk Hedy

17. 8. 2020

Sdílet

Python had

Profesorka university v Leidenu Felienne Hermans vymyslela nový programovací jazyk Hedy, který má lépe naučit děti programovat v Pythonu. Dětem dělají ze začátku problémy pravidla syntaxe. Hedy se snaží snížit počet pravidel a zároveň postupovat v krocích. Kroků je 13 a posledním krokem je v podstatě již Python.

Zdrojový kód Hedy zatím v beta verzi naleznete na GitHubu. Programovat v něm můžete začít přímo v prohlížeči. Více detailů naleznete pak v článku.

(zdroj: slashdot)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 8. 2020 8:06

  ldoktor

  Úvod je moc pěknej, pokusím se na něj myslet častěji... Člověk si ani neuvědomí, co vše je při programování (nejen) pro děti nové. Ale víc se mi líbí koncept micro:bitu a podobných, kde lze přepínat mezi blokovým a textovým programováním, než aby vše psali od začátku. Další jazyky pak už jdou snadněji :-)

 • 19. 8. 2020 7:46

  registrovany_ava

  Kdyby se radši pořádně rozjelo třeba https://dynamicland.org/, je to 100x názornější než další nedomyšlená syntaktická variace co se pokouší umožnit vyjádřit program v "přirozené řeči", i když ta syntax je tam stejně dole schovaná, a error reporting bude IMHO pro začátečníky ještě víc matoucí. Další pokusy viz třeba https://en.wikipedia.org/wiki/Natural-language_programming .

  Potíže se syntaxí pro děti podle mě líp řeší projekty jako je Scratch, syntax je skutečně grafická a prostředí neumožňuje konstruovat syntakticky neplatný program.

  Co by opravdu mohlo umožnit programovat jednoduché věci i neprogramátorům pomocí přirozené řeči, by podle mě mohlo být nějak ohnuté GPT-3. Bankomat nebo firmware automobilu bych tomu nesvěřil, ale nějaké menší hříčky, kde nejde o spolehlivost, kartotéky atp. by to klidně mohlo pomoct neprogramátorům vytvářet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.