Hlavní navigace

Jak provozovat svoji firmu na open source aplikacích

22. 6. 2009

Sdílet

Peter Prestipino na svém blogu uvažuje o možnostech využití open source aplikací pro vedení firmy. Sepsal krátký seznam aplikací běžně používaných ve firmách, jejich ceny a jejich open-source alternativy. Úspory mohou být opravdu značné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 6. 2009 9:42

    Philip Fry aka 'vain'

    Jako náhradu MS Office Standard sice zmiňuje OpenOffice 3.0.1, ovšem tam zatím není alternativa za Outlook, a celkově alternativu k poštovnímu klientu zapomněl zmínit, takže doplňuji, Evolution!!! ;-)

  • 22. 6. 2009 20:43

    slimak (neregistrovaný)

    tak evolution… snazil sem se to pouzivat na IMAP (google) asi 14 dni, a po 14ti dnech duplicitnich e-mailu, nenavratne smazanych emailu, neschopnosti mazat maily, spatne trizeni, nedostatky v GUI, pady kvuli kodovani… sem presel zpet na mozilla thunderbird. je hezke, ze evolution umi komunikovat s exchange, ale k cemu to je dobre, kdyz je samotna aplikace nepouzitelna? – a neslo o zadnou alfu :( … a samozrejme mohlo byt neco nemocneho, ale jako uzivatel predpokladam, ze sw bude fungovat out-of-box bez stelovani (tb funguje spravne, proc ne evolution?)

  • 22. 6. 2009 21:41

    Jirka (neregistrovaný)

    Evolution je víc než použitelný. Mám ho zapnutý prakticky 24 hodin denně, všechno přes IMAP. Celkově ve schránce asi 12 tisíc e-mailů a pořád je vyhledávání a GUI svižné. Pády Evolutionu? Něco takového neznám, ani si nevzpomínám, kdy mi Evolution spadl. Jen jestli nemáte něco rozbité ve vaši distribuci.

  • 22. 6. 2009 10:18

    Karel (neregistrovaný)
    Tak z toho článku mám podivný pocit. Ten člověk je buď neuvěřitelný optimista, nebo Linux nikdy k ničemu vážnějšímu nepoužíval. Vychvaluje věci, které v praxi často nefungují. Kdybych chtěl dosáhnout opačného extrému, pak:
    • Skoro každá aplikace má kolem sebe rozsáhlou komunitu. Když budete mít problém, vždy se najde dost lidí, kteří se vám vysmějí, vynadají, případně doporučí úplnou kravinu v duchu „je třeba odpovědět rychle, nikoliv správně“.
    • Řada projektů nabízí list požadovaných vlastností. Kdokoliv zde může žádat o nějakou novou vlastnost a je tak vidět, které jsou nejžádanější. Náhodný kolemjdoucí si tak může všimnout, že v TOP-10 požadovaných vlastností figurují požadavky staré mnoho let. Pohledem na to co bylo implementováno pak zjistí, že to jsou vlastnosti, na které byl vznesen požadavek jen pár hodin, nejvýše dní, před tím, než je implementoval člověk s přezdívkou nápadně podobnou tomu, kdo vlastnost požadoval.
    • Většina programů obsahuje chyby. Část funkcí funguje, část nikoliv. S další verzí některé funkce začnou fungovat, jiné však přestanou. Protože se jedná o plánovanou změnu, nečekejte opravu.
    Ano, jedná se o extrém, ale kdo někdy zkoušel Linux používat na něco jiného než brouzdání po internetu, jistě se s touto situací opakovaně setkal. A nejlepší na tom je, že to řada zastánců OpenSource obhajuje – že právě tak to má být. Chceš něco? Tak s tím nikoho neotravuj, udělej si to sám a pak se o to poděl.

    A teď jsem konečně přišel na tom, co mi na článku vadí – je to to černobílé vidění v duchu reklam MS. Všechno je levné, školení zadarmo, odborníkem během 5 minut a když by náhodou něco nefungovalo, jsou tu miliony lidí, kteří se můžou přetrhnout, jen aby váš business mohl běžet nerušeně dál.

  • 22. 6. 2009 10:45

    bez přezdívky

    Ono to chce využívat „služeb“ té inteligentnější části komunity, třeba na LQ.org. Tam se mi nikdy nestalo, že by se mi někdo smál, nadával mi nebo doporučil kravinu. Vždycky jsem odcházel s vyřešeným problémem. Blbců je dostatek na obou březích. Nedávno jsem hledal jednoduchý nástroj na sestříhání videa pod Windows a kdekoliv jsem se zeptal, radili mi ať si stáhnu z torrentu Vegas nebo Premiere. Člověk by z toho málem usoudil, že uživatelé Windows umí jen krást :D

    Ale takhle je to z určitého úhlu pohledu nejlepší… Požadovat něco umí kdekdo ale udělat něco pro implementaci, to už se chce málokomu (hlavně když za to nic nedostane). Kromě toho uživatelé často chtějí neuvěřitelné kraviny. Smutné je, když se jedná o požadavky na funkce, které jsou pro program nějak zásadní.

    Většina komerčního software také obsahuje chyby a s novými verzemi něco začne fungovat a něco jiného přestane, případně zmizí nebo se přesune. Říká se tomu vývoj. Jenže u OSS aplikací si ti schopnější mohou stáhnout zdroják a upravit si vše ke své spokojenosti. U čistě komerčního software musíme čekat jestli s tím výrobce něco udělá. Krásný příklad je Office 2007, jehož nový UI většina lidí pořád neumí ovládat :) Chyba hned v návrhu.

    Situace kolem OSS ale rozhodně růžová není. Problémy které popisuješ tu jsou a asi i budou. Chyba je ale IMO hlavně v myšlení lidí. Já třeba čas od času přispěju nějakou částkou na vývoj OSS který používám. Nebývají to žádné závratné sumy ale pokaždé mi přijde od někoho z autorů email s poděkováním za podporu. Kolik lidí tohle dělá? Spousta lidí to bere prostě tak, že je to zadarmo. A pak ještě mají drzost na fórech křičet něco o neschopnosti vývojářů…

    Přiznám se, že mně by pár takových lidí úplně zkazilo chuť na další vývoj :)

  • 22. 6. 2009 10:51

    Joelp

    Na vámi zmíněné brouzdání internetem se velmi často používá Firefox. A světe div se, on je to také OpenSource ;)

  • 22. 6. 2009 12:27

    Taky Karel (neregistrovaný)

    Hups, ty ses ale hustej nacek :) V zamestnani pracuji jiz 3 roky na Linuxu, postu mame na exchange, pripojuji se na vzdalene plochy serveru, upravuji obrazky, poloucham hudbu a vlastne funguji zcela neomezene (vyuzivam toho mnohem vice, ale to neni podstatne) – vse opensource.
    Squidy, ftpka take.
    Problem bych mozna videl v tom Adobe – je pravda, ze grafika, ktery je 5let zvykly na chovani Photoshopu se da tezce presvedcit aby pracoval s Gimpem. (dokonce je mozne, ze Gimp stale nektere fce postrafa).
    Jak je to mozne? Ze by to fungovalo?


    Doma pracuji vyhradne na Linuxu, hraji asi tak 3hry, kdy 1 z nich provozuji ve Wine (ano mam ji legalne zakoupenu).

    To ze jsi to nevidel neznamena, ze to neexistuje.

  • 22. 6. 2009 17:23

    Veterán (neregistrovaný)

    Autor původního článku to vidí dost zjednodušeně. U cen třeba úplně zapomíná, že jen trošku větší firma může využívat multilicence. Cenová výhodnost se pak zase změní. A srovnávat Gimp a KompoZer s Adobe produkty je přes rostoucí kvalitu dost naivní. Adobe si pořídí firma, která se daným oborem zabývá profesionálně. Zakoupený Photoshop na primitivní úpravy jsem ve firmách ještě neviděl, na to existují podstatně levnější a i bezplatné programy. U tvorby webu je to stejné. A u firem z oboru pak hraje roli i produktivita člověka sedícího u daných programů. A zde to Photoshop i Dreamweaver vyhrávají i tím, že pro tyto programy je člověk snáze sehnatelnější. Posledním problémem pak je i to, že vlastně všechny programy existují i ve Win verzích. Tím je možno náklady redukovat jen na multilicenci OS. Výhodou pak bude to, že když některý program nebude vyhovovat, mohu ho operativně nahradit komerční verzí. A to bez problémů se změnou OS. Vlastně bych mohl napsat, že kvalitní multiplatformní programy jsou největší brzdou rozšiřování Linuxu.

  • 22. 6. 2009 17:43

    shanti (neregistrovaný)

    zajimalo by mne proc nespomina autor, a ci vobec su programy na podvojne uctovnictvo ci skladovy system ( myslim daco pouzitelne ).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky