Hlavní navigace

Jak udělat z běžného optického vlákna seismograf

20. 10. 2017

Sdílet

Vědci ze Stanfordu přišli na způsob, jak udělat z běžného optického vlákna levné zařízení k zaznamenávání otřesů země. Použít se dá nepřipojené optické vlákno, do kterého z jednoho konce svítíte laserem. Na přirozených nečistotách ve vlákně se světlo odráží zpět a to je detekováno na stejném konci. Z rozdílů času a kvality odražených signálů lze vyvodit deformaci vlákna a tedy detekovat seismické vlny.

Použitelná jsou vlákna do délky 40 km a je možné použít běžná, již položená vlákna. Bude jen třeba přesvědčit telekomunikační společnosti, aby je daly k dispozici. Speciální seismografy jsou sice citlivější, ale o hodně dražší, proto i v seismicky aktivních oblastech je maximálně jen jedno zařízení na 20 km. S vlákny by se mohla tato hustota zvýšit.

(zdroj: slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2017 12:56

    K> (neregistrovaný)

    v tom uvodnim clanku se pise, ze se bezne pouzivaji seismografy zalozene na optickych vlaknech, ktere jsou pevne pripevnene treba k nejake trubce v zemi. Novy prinos je v moznosti pouzit i opticka vlakna volne polozena v plastove trubce, a rozpoznavani zemetreseni od projizdejiciho auta.
    Ona ta zpravicka by asi byla lepsi preformulovana, ale je to tam taky.

  • 23. 10. 2017 6:44

    2P (neregistrovaný)

    Na Linux Days ukazovala jedna česká firma přesně toto. Možnost detekce např. přijíždějícího auta optickým vláknem v kabelu pod silnicí...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.