Hlavní navigace

Kam směřuje využití ramdisku v Linuxu?

24. 6. 2009

Sdílet

Ramdisky nám přinášejí skutečně fantastický výkon, který se dnes dá využít na mnoho účelů. Bohužel většina uživatelů na ramdisk zanevřela jednoduše z toho důvodu, že po vypnutí jsou data pryč. Na serveru Linux-mag.com vyšel článek o možnostech využití ramdisku na Linuxu, o RamFS a o jeho budoucnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 6. 2009 23:07

    Harvie .cz

    nesel by ramdisk jednoduse cachovat nakejma synchronizacnima utilitama jako unionfs, unisonfs, nebo jak se to jmenuje. podle me by mel kernel obsahovat nejakej filesystem, kterej by prave umoznoval tohle zrcadleni. ale s tim, ze veskera manipulace se provadi vyhradne v RAMce a synchronizace na disk bezi naprosto nezavisle na pozadi.

    taky by bylo super, kdyby aplikace mely nejaky rozhrani, pres ktery by mohly pouzivat ruzny druhy ramdisku (podle ucelu) a pak by nebyl treba problem ve firefoxu zaskrtnout, at rve vic veci pokudmozno do RAMky.

  • 25. 6. 2009 0:19

    Jirka P (neregistrovaný)

    No já hlavně nevím, proč by to, co píšete, neměly umět klasické filesystémy. Protože když si ve vašem příspěvku nahradíte slova RAM a ramdisk spojením „buffer cache“, tak dostanete obrázek, jak by filesystémy měly normálně fungovat, s tím, že ta synchronizace (hlavně tedy konzistence) je zásadní problém, který řeší.

  • 25. 6. 2009 23:59

    grunt (neregistrovaný)

    Ale přesně tak tomu dneska je. Z keše v paměti se data zapisují buď po uplynutí nějakého timeoutu a nebo když je potřeba paměť, tak se pomalu data zapisují na disk a uvolněné místo se zase alokuje uživatelskými aplikacemi. Jinak ramfs je velice jednoduchý souborový systém založený právě nad touto keší(stránkám které tento FS používá se odnastaví příznak dirty jednoduše protože stránky není kam zapsat a pdflush je potom přeskakuje – více viz. /usr/src/linux/Do­cumentation/fi­lesystems/ram­fs-rootfs-initramfs.txt). A ještě k FF. Pokud si dobře pamatuju tak právě u něj byl problém v tom, že kdejakou cipovinu synchronizoval z keše na pevný disk. Bohužel se mi ten článek nedaří najít.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky