Hlavní navigace

Kaspersky pomohl NSA chytit člověka obviněného z krádeže dat

10. 1. 2019

Sdílet

Kaspersky

Společnost Kaspersky Lab je dlouhodobě obviňována ze spolupráce s ruskými úřady a vlády západních států zakazují jeho nasazení ve svých sítích. Společnost to dlouhodobě odmítá a tvrdí, že nemá co skrývat a s Ruskem nespolupracuje. Je tu ale pikantní obrat: ukázalo se, že Kaspersky Lab pomohl v NSA chytit člověka obviněného z krádeže dat.

Tím člověkem je jednapadesátiletý Harold Thomas Martin, bývalý spolupracovník NSA. Ten byl v roce 2016 zatčen FBI a obviněn z rozsáhlé krádeže citlivých vládních dat. Mezi nimi byly i zdrojové kódy nástrojů NSA používaných pro počítačové útoky. V době zatčení už ale pracoval pro jinou společnost.

Martin prý s Kaspersky Labs o úniku komunikoval dříve než skupina Shadow Brokers oznámila aukci, na základě které chtěla stažené zdrojové kódy zveřejnit. Data byla nakonec uvolněna na internet a dozvěděli jsme se z nich spoustu podrobností o schopnostech NSA.

Důležité ale je, že obviněný Martin prý použil anonymní twitterový účet HAL999999999 a kontaktoval společnost s tím, že si přeje komunikovat přímo se zakladatelem Eugenem Kasperskym. Ten informace o komunikaci předal NSA – konkrétně šlo o pět soukromých zpráv a důkazy o skutečné identitě odesílatele. Na základě těchto údajů došlo k zatčení konkrétní osoby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.