Hlavní navigace

Kdo vydělá na uvolnění Symbian OS jako open source?

8. 2. 2010

Sdílet

Před pár dny jsme vás informovali o uvolnění Symbian OS jako open source. Původně k tomu mělo dojít až za čtyři měsíce, ale Nokia se k tomuto kroku rozhodla již nyní. Co jí k tomu vedlo? Tuto otázku si položil i Tony Bradley ve svém článku na Linuxworld.com. Dle jeho mínění z toho vytěží minimálně pět stran.

Za prvé Nokia, protože tím rozproudí krev v uvadající platformě bez nutnosti investic. Za druhé pak výrobci telefonů, protože tím získávají alternativu k Google Android. Další jsou vývojáři, protože jim se tak otevírá poměrně hodně široký trh. Nesmíme zapomenout ani na firmy, které budou moci snadno vyvíjet specializované a jednoúčelové aplikace pro svoje zaměstnance. A v neposlední řadě samozřejmě uživatelé. Ti získají množství nových aplikací a nebudou muset přecházet na nový systém.

Ale to jsou všechno spekulace, pravý přínos nám ukáže až čas.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 2. 2010 13:40

    MichalB
    Bronzový podporovatel

    Řekl bych, že pro Nokii je to životní nutnost, vzhledem k tomu, že spoustu vývojářů vyházela a ten zbytek co na něco stál teď dělá na Maemu.

  • 8. 2. 2010 18:53

    Marian Kechlibar (neregistrovaný)

    Symbian OS je naprosto šílený operační systém. Vím o tom svoje, programuji pro něj přes 5 let.

    Vevnitř je tolik shnilotiny, že se po uvolnění zdrojáků nejspíš dočkáme více než jednoho kvalitního viru/červa/malwaru…

  • 8. 2. 2010 21:51

    Miloslav Ponkrác

    Já myslím, že Symbian ani není tak špatný systém na svojí dobu. Ale tvůrce Symbianu udělal jednu kardinální pitomost, která byla tehdy bohužel módní. A to, že očesal C++ o 98% toho co v něm je a nepoužil to. Vznikaly tak zbytečné koncepty jako „leaving“ a mnoho dalšího.

    V dnešní době programovat v něčem, co obchází řadu věcí existujících v C++ je docela nepříjemné a systému to nepřidá.

    V zásadě ještě horší cestou se vydala Mozilla, která odházela v C++ co se dá. A věřím, že programování jádra Mozilly musí být několikanásobně nákladnější v přepočtu na řádek zdrojového kódu, než jinde.

    Symbian si myslím, že to prohraje hlavně složitostí API a nahrazováním toho, co v C++ už je. Řada lidí C++ umí, ale u Symbianu je jim to houby platné, jedou prakticky skoro od nuly. A tisíce tříd jako Symbian API taky něco říká.

    Podle mně Symbian dojede na složitost programování.

  • 9. 2. 2010 7:48

    Marian Kechlibar (neregistrovaný)

    Máte pravdu, co se složitosti Symbian OS API týče. Absence STL je velice bolestná. Dokumentace je také místy neúměrně stručná, všude vystrkují rohy různé přežitky 90.let jako „Cleanup Stack“ atd…

    Chci však dodat, že praktické zkušenosti s nasazením Symbianu na Nokiích myslím přesvědčí každého, že problém je i v kvalitě samotné implementace, resp. v nekvalitě. Naprosto legitimní kód hroutící se v nečekaných situacích, občas něco funguje jenom v pondělí či sobotu (nedělám si legraci), správa paměti (časté alokace = smrt heapu), totálně nestabilní multimédia, emulátor skoro nanic… no comment.

  • 8. 2. 2010 18:56

    ._. (neregistrovaný)

    Symbian ztratil lesk , který měl před pár lety. Ten převzal iPhone a nyní velmi bouřlivě se rozvíjející Android. K tomu MS se svým zázemím, který tlačí Windows a má sílu, které Nokia nemůže konkurovat – prostě ze Symbianu se stal mainstreem, který je sice vyzkoušen, ale neoslňuje. Ten, kdo chce odladěnost a má rád blyštivá pozlátka, koupí iPhone. Kdo má rád technologické novinky, sáhne po Androidu, provázeném aureolou novinky atd…
    Normální koloběh. Jsem celkem zvědav, zda nově nastolená situace dokáže zaujmout dostatek vývojářů a oživit tuto platformu.

  • 8. 2. 2010 22:05

    Miloslav Ponkrác

    Symbian neztratil lesk. Jen získal konkurenci.

    Samotný operační systém je celkem nepodstatný, podstatné je to pozlátko, které kolem toho nadělá GUI.

    Problém je, že Symbian má ze všech operačních systémů nejlepší předpoklady stát se rychlým, svižným operačním systémech s nejdelší výdrží.

    iPhone nic nepřevzal, dopadne to s ním jako se vším od Apple. Prostě se jeho OS mimo Apple nerozšíří, zůstane to uzavřené kolem Apple. Apple věci raději zadupe do země, než by vymyslel rozumné podmínky pro jiné firmy. Takže má komunitu velmi nadšených obdivovatelů, nicméně vždy nechá většinovou díru na trhu pro další.

    Po Androidu sáhne naprosté minimum lidí.

    Hlavním konkurentem pro univerzální operační systém, který překročí jednu firmu výrobců hw jev podstatě dnes fakticky jen Microsoft a Symbian. Oba v neuspokojivém sta­vu.

    Microsoft potentoval co mohl. Nejdříve jejho hloupé snahy prosadit Vistu za každou cenu, odstřižení XP a zjištění, že nemá co dát na slabší mašiny a netbooky. Pak zjištění, že Windows pro mobily jaksi zapsal dobu a lidé pomalu přestávají být ochotni s tím dělat. Prostě Microsoft spokojeně chrupkal zhruba od roku 2001 a zapsal úplně všechno. Mobilní Windows, desktopová Windows, Internet Explorer a další. Windows 7 to trochu napravuje, ale XP jsou XP. Prostě chvíli bude trvat, než svůj spánek dožene.

    Spánku MS využil Apple, jeho počítače se trochu více rozšířily, do toho iPhone a podle mně netrefený iPad. I Apple včetně Steva Jobse měl za sebou i neúspěšné modely a projekty, ale reklama se to snaží zatlouct. iPasd možná bude prvním, kde se to tolik zatlouct nepovede.

    Dneska nezáleží na os, ale na komfortu té vrchní slupky, která interaguje s uživatelem a pak na počtu aplikací. Symbian by šlo oživit, ale obávám se, že Nokia to neudělá. A možná je to dobře, to programátorské API je šílené. I když porovnám-li to s ObjectiveC u iPhone, což je také z bláta do louže. Na API je zase nejlepší MS.

  • 9. 2. 2010 7:48

    patrol (neregistrovaný)

    Zdravim,
    problem ovsem je, ze, alespon zatim, je uvolneni neuplne. Napr. mam diplomanta, ktery resi nejake veci ohledne PoC (sluzba PTT). Tesili jsme se, ze nahledem do zdrojaku zjistime nejaka tajemstvi vicemene proprietarniho reseni (existuji standardy PoC od 3GPP, ale zda se, ze Nokia je ne uplne dodrzuje). A samozrejme, zrovinka „nahodou“ tahle cast Symbianu uvolnena nebyla. A Phone Services (zakladni API telefonu) taky ne. Takze mi to prijde zatim jako velky medialni humbuk, ale kdyz opravdu byste to vyuzili, tak skutek utek. A o moznosti vyrobit si vlastni customizovany firm a flashnout ho do telefonu uz vubec nehovorim…
    Pavel

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky