Hlavní navigace

Lennart Poettering k PulseAudiu

22. 10. 2009

Sdílet

Na cio.com.au vyšel článek, kde Lennart Poettering, autor PulseAudia, mluví i o některých faktech kolem vývoje tohoto zajímavého projektu.  PulseAudio je něco, co se ze začátku zdálo být zbytečnou zátěží pro zvukový subsystém v Linuxu. Dnes ho již zařadila většina distribucí a s každou vydanou verzí je čím dál víc použitelný, ale i tak můžeme narazit na problém. Často se ovšem chyba nevyskytuje přímo  tam, kde bychom ji čekali. I když nám po nahození PulseAudia něco přestane fungovat, nemusí být problém nutně v něm. PulseAudio využívá vlastnosti ovladačů, které nikdy předtím nebyly vyzkoušeny. Na druhé straně barikády stojí aplikace. V nich je podpora relativně nová, takže nemusí být odladěná. Podle Lennarta bude mít Linux díky PulseAudiu schopnější správu zvuku než Windows a Mac OS X.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 10. 2009 14:42

    Rodelero (neregistrovaný)

    Skvele. Pulseaudio neprinasi nic, co by tu uz nejaky patek nebylo (NAS).

    Navic to vede k pruserum kolem zvuku. Prehravam hudbu v Amaroku, pustim nejakou kravinku v youtube a co? Prd. Mam po zvuku.

  • 22. 10. 2009 15:27

    bez přezdívky

    Já bych to zas takto kategoricky neviděl. S novou verzí Pulse mi konečně funguje zvuk tak jak má. Jen to zatím chce ještě malinko vždy poladit nastavení aplikací (jak bylo v článku uvedeno). Pakliže to přímo aplikace umožňují, tak je všechny přesměrovat na Pulse. Když to nepodporují, tak je na něj přesměrovat v nastavení zvuku. Když je jedna aplikace nastavená třeba na Alsu a druhá na Pulse, tak se pak mezi sebou tlučou a zvuk blbne. Ale konečně mi aspoň fungují BT sluchátka tak jak si představuju – zapnu je a zvuk je ihned přesměrován na ně.

  • 22. 10. 2009 15:59

    stereo (neregistrovaný)

    radim se jednoznacne mezi priznivce PulseAudio:

    Plus
    ====
    * podpora bluetooth sluchatek (mez googlovani, nastavovani .alsarc). Proste prijdu zapnu, hraju, odejdu a zvuk prejde do repraku

    * muj USB headset funguje taky perfektne, vcetne tlacitek na sluchatkach, ted jeste akorat nekde udelat bug report, ze po zastrceni USB headsetu se mi nenasatvi jako defaultni i mikrofon.

    * streamovani na velke PC. Na media server mam pripojeny 5.1 zvuk. Na laptopu akorat zvolim default sink na media serveru a hotovo.

    * ruzne hlasitosti pro ruzne aplikace, vcetne podpory pro tagovani streamu. Myslim, ze jiz nejsme daleko od toho, aby prichozi hovor ci video z youtube ztlumilo hudbu na pozadi a pak ji zase automaticky pridalo.

    * nastaveni profilu zvukovky na 5.1 byl jeden klik a vse jede perfektne.

    * libcanbera – ktera umozni compiz pro zvuk (kliknete vlevo na monitoru, zvuk jde tak trochu zleva).

    * RT, myslim, ze tady se to teprve ladi. Nevim jestli a kdy bude mit Linux solidni LipSync.

    Problemy
    ========
    Jiste jsou, treba na posledni beta ubuntu mi 1.5.1 banshee hraje jen asi 3,5 minuty a pak nic, ale kdyz zvuk pustim v totemu, tak hraje porad. A urcite je i dost chyb v samotne PA, ale projekt je aktvni, autor se nenecha odstrcit lidma co hned krici ze jim nejde Skype.

  • 22. 10. 2009 16:34

    Luke (neregistrovaný)

    Presne tak. Nechapu, proc to nemuze fungovat v pass through rezimu, ktery nezere CPU a jen forwarduje. Jinak PA zere tak 3 % CPU (a ano i takova zatez mi vadi) a nedela pro me naprosto nic, vsechny ‚vlastnosti‘ jsem zakazal v nastaveni.

    Neni mi jasne, proc misto opravovani chyb v ALSA, se vymysli nova tmelici vrstva. Nechapu, proc nemuze pro ty, co vyuzivaji ty BT nesmysly, existovat jen daemon, co sleduje situaci u zvuku a vyrabi routovani zvuku dle potreb. Uznavam, ze by bylo potreba zmenit ALSU tak, aby poskytovala nejaky meta zarizeni, ktere by slo routovat na fyzicke zarizeni.

    Nehlede na to, ze PA nejak nepodporuje HW mixovani zvuku primo na karte (napr. SB Live 5.1!), takze to vsechno musi odedrit CPU a naprosto zbytecne.

  • 22. 10. 2009 15:03

    mka (neregistrovaný)

    Skoda, že neexistuje nějaká méně revoluční, stabilnější verze, která používá vyzkoušené vlastnosti driverů a funguje… Mám 2 zvukové karty a na obou mám s okolo pulseaudia problémy – na snd_cmipci po chvilce hraní začne vypadávat zvuk (s kernelem 2.6.28 to ještě jelo, ale s 2.6.3× u smůla), na intel8×0 se pro změnu nedá zvuk ztlumit pod cca 50% úrovně, pak to místo hraní jen prská.
    Přitom přes ALSU obě zvukovky fungují normálně.

  • 22. 10. 2009 16:33

    Deafboy2v1 (neregistrovaný)

    K tomu prskaniu, aj mna to z Pulse prská. Problém je len ten že len NIEČO a len NIEKEDY, netuším KEDY konkrétne a PREČO. Tiež som zástancou „umiernenej“ názorovej vetvy, ale ako finálny proukt do bežného distra by som ho ešte nezaradil… Nápad s jednoduchšou stabilnou verziou, aby vývojári aplikácií mohli už teraz zahrnúť podporu je dobrý, no neviem či je prevediteľný.

  • 22. 10. 2009 17:59

    Jirka (neregistrovaný)

    Problém je, že z GNOME (minimálně v Ubuntu 9.10) už to nejde tak jednoduše vyštípat. Dřív to stačilo odinstalovat, teď když to člověk udělá, tak přijde o zvuk v GNOME a všech jeho aplikacích. Já mám k PA neutrální postoj, na jednu stranu se mi fakt líbí, že zapojím headset a ono to prostě funguje, na druhou stranu to má pořád problémy s některými aplikacemi, např. Wine pořád nemá ovladač pro PA, takže zvuk z něj je fakt špatný (nebo už nějaké řešení existuje)?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.