Samozrejme, ze jdou. LibreOffice kdysi pred par lety utlumil vyvoj on-line verze. Collabora se chytla prilezitosti, a do tehle "mezery" na trhu uvedla svuj produkt "Collabora Online", coz je v podstate komercni software (free jen pro domacnosti a testovani).
Je velice pravdepodobne, ze zastupci Collabora ve TDF by nehlasovali za obnoveni vyvoje "LibreOffice Online", protoze by to byla konkurence pro jejich komercni produkt. Takze nejdriv muselo byt ~30 vyvojaru Collabory z The Document Foundation "odejito", az pak se mohlo hlasovat o "LibreOffice Online".
Myslím, že na tom začátku to bylo, co se týče příčiny a důsledku, naopak. Začalo se vyvíjet LibreOffice Online a vývoj byl tažený Collaborou, která si na tom stavěla Collabora Online. Ze strany Collabory tam byl vždycky silný tlak, aby LOO byl jen vývojovým projektem a Collabora Online finálním. V tomhle nastavení pak LOO působilo jako zbytečný mezičlánek, který postupně odumřel.
Obecně problém LibreOffice je, že má neziskovku a komunitu nastavenou na otevřený a neutrální vývoj, ale ocitlo se v situaci, kdy má de facto jediného silného korporátního přispěvatele. Red Hat se z vývoje stáhl a všechny ostatní firmy postupně zmergovaly do Collabory. TDF chce mít vlastní finální produkty, zatímco Collabora chce LO spíš jako vývojový projekt a jakýkoliv produkt od TDF bere jako konkurenci.
Nedávno o tom tady vyšel článek. Je to složitější. Lepší si udělat svůj názor a nedat rovnou na emotivní komentáře.
V podstate to same, co sem napsal. Akorat ten clanek je na dve strany, zatim co ja to nejdulezitejsi shrnul do peti vet...
Ocekavam, ze po tomhle se Collabora z TDF a LibreOffice nadobro stahne, a bude se venovat jenom svemu produktu. Na druhe strane, vyvoj LibreOffice (at jiz "klasicke" nebo on-line verze) zacne klopytat, protoze tech 30+ vyvojaru ktere Collabora platila udelalo na LibreOffice obrovskej kus prace...