Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Microsoft: zaplatíme vám, když zakážete indexaci Google od petík - Nějak mi to připomíná kauzu, kdy Intel nabízel...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 11. 2009 0:47

  petík (neregistrovaný)

  Nějak mi to připomíná kauzu, kdy Intel nabízel výrobcům počítačů slevy jen pokud nebudou nikam montovat AMD. Byl odsouzen k celkem zajímavým pokutám. Nechápu, jak může MS oficiálně přiznat takovéto nekalé jednání. Aspoň se naplní rozpočet EU i jinak, než z mých daní.

 • 25. 11. 2009 1:13

  Petrjr (neregistrovaný)

  Stále v tom nemám jasno, kdo je tím, kdo s návrhem přišel.

  Byl to MS, třeba stylem „Zaplatíme vám, když odstavíte naší konkurenci. Když říkáte, že chcete nějak zaplatit obsah.“

  Nebo News Corporation, stylem „koukejte zaplatit a odřízneme Vaší konkurenci, jinak … se třeba obrátíme na tu konkurenci a ta možná zaplatí za Vaše odstavení od zdroje … my chceme hlavně prachy, jak jsme deklarovali už dříve … risknete to, že konkurence nás také pošle pryč?“.

  Myslím, že to by také hrálo roli, zda vůbec poutu a jakému ze subjektů.

 • 25. 11. 2009 12:40

  :-)) (neregistrovaný)

  A neni to jedno?

  Na jake urovni je asi firma (MS), ktera si musi „oblibenost“ vyhledavace „predplatit“ a to jeste tak pochybnym zpusobem?

 • 25. 11. 2009 16:30

  Petrjr (neregistrovaný)

  Dost omezený pohled. Ne, vůbec to není jedno.

  Představ si, že jsi to přímo Ty, kdo má nějakou firmu /a navíc možná minioritní akcionáře, kteří Ti dali důvěru, že jejich peníze zhodnotíš/. A také máš ve svém oboru pěknou konkurenci (a kdyby jen nějakou konkurenci, někoho, kdo je v obsazení toho konkrétního trhu vysoko nad Tebou). A pak existuje třetí firma, kterou Ty i konkurence používáte.

  Je obrovský rozdíl, pokud:

  – pokud bys to byl Ty a přišel za třetí firmou a ona Tě poslal někam, že takové věci nedělá  – pak máš víceméně hodně velkou pravděpodobnost, že ani konkurence neuspěje (a neodstaví Tě)

  A je rozdíl:

  – pokud přijde ta třetí firma a dá Ti „nabídku“ (zaplať a budeš mít výhodu), v podtextu „a když to nebudeš Ty, tak možná konkurence“. Pak už se totiž nemůžeš dívat jen jestli Ti to zvedne zisk, ale při odmítnutí musíš odhadovat míru rizika i té nejhorší varianty – že třetí strana půjde za konkurencí a ta odstaví Tebe

  Pak už kalkuluješ velikost rizika kontra minimalizace škod. Například, přijmout ten obchod i za horších podmínek – jak společenských (kdy bude-li to vnímáno negativně, utrpí jméno firmy a někteří zákazníci se proto od Tebe odvrátí), tak i horších finančních (dáváš nad uřčitou mez i jen proto, abys pak neměl mnohem větší ztrátu. Plus, firma nemusí být (celá) Tvoje a špatným rozhodnutím znehodnotíš peníze lidí, kteří Ti je na firmu dali.


  A protože s, v případě o kterém informuje zprávička, nedělám iluze ani o jednom ze všech _tří_ subjektů, tak to opravdu „není jedno“.