Hlavní navigace

Moderní vývoj aplikací v JavaScriptu

6. 5. 2013

Sdílet

Jakub Mrozek na svém blogu sepsal velmi pěkný článek o moderním vývoji aplikací v JavaScriptu. Jedná se vlastně o stručný výtah z jeho seriálů sepsaných pro server Zdrojak.cz. Autor preferuje SPA (single-page aplikace), kdy je většina aplikace přesunuta do prohlížeče.

Dnes již 99 % prohlížečů nemá s JavaScriptem problémy a nepoužívat na svých stránkách JavaScript může být dokonce i kontraproduktivní, protože takové stránky se mohou například pomaleji načítat.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 5. 2013 20:04

  Kalanis (neregistrovaný)

  Eh. Jeho pojetí je svým způsobem hezké, ale vychází z paradigmatu, který ne každému vyhovuje.
  Na klasický systém (vodopád) je potřeba si nejprve sednout na ruce, vzít papír a říct si, co od daného projektu požaduju a co tedy v základu chce. Ano, programování začíná vždy papírem. Mne se osvědčil model s malým jádrem a moduly. A pak plochá tabulka, kde na jedné ose mám pozici ve stránce a na druhé práva podle uživatele (případně jdu do prostoru a pak ještě jsou práva vůči systému). Každý modul pak dělá jen jednu věc a vrací obsah podle pozice v dané tabulce. Výklad možná vypadá blbě, v praxi to ale takový výbuch není.
  Co se týče změn od klienta, dostane funkční iteraci podle zadání a když mu nevyhovuje - je stále jeho, ale za další navrch si podle míry překopání připlatí.
  Osobně jsem zvědav, jak by při jeho přístupu řešil pojetí, kdy mu odepnu databázi jako skladiště dat - ne vždy je totiž bezpodmínečně nutná, občas je dokonce kontraproduktivní, a ne každý píše každou chvíli webshop (naco? - kdo se má porád všude registrovat...).

 • 6. 5. 2013 23:07

  mc (neregistrovaný)

  "Dnes již 99 % prohlížečů nemá s JavaScriptem problémy..." - odvážné tvrzení. Chápu ho také tak, že autor tvrzení zná minimálně 100 prohlížečů a o 99 ví, že nemají s JavaScriptem problémy. No nevím.

 • 7. 5. 2013 18:02

  mig (neregistrovaný)

  Úplně miluju, když se aplikace půl hodiny načítá, pak se někde v průběhu sekne na JS erroru a po reloadu jsem zase na začátku :-D