Hlavní navigace

Mozilla představila nové API pro rozšiřování Firefoxu

27. 5. 2009

Sdílet

Z laboratoří Mozilla vzešel nový projekt s názvem Jetpack. Ten by měl výrazně zjednodušit tvorbu rozšíření pro Firefox a další aplikace. Vývojáři mají nyní vývoj ztížen tím, že se musejí učit nové technologie a vývoj probíhá nestandardním způsobem. Jetpack slibuje tvorbu doplňků pomocí klasického XHTML, CSS a JavaScript, což jsou webovým vývojářům známé pojmy. Pravděpodobně se tak dočkáme nové vlny zájmu o tvorbu doplňků nejen pro Firefox. Velmi podobný způsob rozšiřování prohlížeče slibují i vývojáři Google Chrome.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 5. 2009 11:16

  lzap

  Bohužel tímto způsobem zatím nelze pro Chrome napsat opravdový AdBlock. Opravdovým myslím blocker objektů, tzn. že se blokované artefakty ani nestáhnou. Momentální rozšíření a user skripty umějí jen schovávat stáhnuté reklamy, což je neefektivní a svým způsobem krátkozraké.

 • 27. 5. 2009 13:03

  JA (neregistrovaný)

  Proc? Chapu, ze treba na mobilu to muze byt otrava, melo by se to dat explictne zapnout treba po kazdem pusteni browseru. Ale zas na druhou stranu u ostatnich pripojeni nejaka reklama semtam nevadi, linku to rozhodne nezatezuje, aspon maji provozovatele stranek prijem z reklamy a muzou fungovat. Zkratka vlk se nazere a koza zustane cela. Provozovatele stranek budou mit prachy, tebe nebude reklama obtezovat a zaplati to mamuti spammerske organizace co tyhle reklamy siri. Pro ty jsou to zanedbatelne penize a treba je to donuti nevyzadanou reklamu do budoucna omezit. Kazdopadne dost nechapu, ze je prave tahle vec konretne v tom gugloidnim komercnim nedodelku:)

 • 27. 5. 2009 19:38

  Pavel Cvrček

  V případě Mozilla JetPack to myslím ani není cílem. Cílem je přinést další formu, jakou mohou existující vývojáři psát doplňky pro Firefox. Není to snaha o náhradu existujícího systému. Co vše bude umožňovat API Google Chrome je zatím spíše otázkou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.