Hlavní navigace

Nejrychlejším superpočítačem světa je Sequoia

19. 6. 2012

Sdílet

Byl zveřejněn nový seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě (TOP500). Seznamu poprvé od roku 2009 dominuje počítač z USA – konkrétně superpočítač Sequoia v Národním institutu Lawrence Livermora v Kalifornii, na prvním místě za Evropu (čtvrtá příčka žebříčku) je poté SuperMUC z  Leibnizova výpočetního centra v Mnichově.

Počítač Sequoia dokáže procesovat úlohy rychlostí 16 petaflops. Pro srovnání – systém dosahující rychlosti 10 petaflops dokáže spustit simulaci reakce lidského srdce na nový lék do dvou dnů. Systému o výkonu jeden petaflop by stejný výpočet trval dva roky. Systém o výkonu 16 petaflops dokáže nabídnout například čtyřicetinásobné zlepšení při předvídání zemětřesení.

Evropský SuperMUC je postaven na serverech IBM System x iDataPlex Direct Water Cooled dx360 s více než 150 000 jádry a je schopný dosáhnout výkonu tří petaflops. To odpovídá výkonu 110 000 osobních počítačů. Díky unikátnímu systému chlazení je systém i přes svůj vysoký výkon o 40 % efektivnější než srovnatelné systémy chlazené vzduchem. SuperMUC tak ušetří Leibnizovu výpočetnímu centru jeden milion eur ročně jen za náklady na energie.

Kromě toho, že se superpočítače neustále zrychlují a zmenšují, jsou také dostupnější. Například Sequoia představuje pro firmu nebo univerzitu příležitost pořídit petaflopsový počítač o velikosti pěti racků. Japonský superpočítač K Computer, který byl dříve v TOP500 jedničkou, by k výkonu pouhého jednoho petaflopu potřeboval celých 80 racků.

(Zdroj: Tisková zpráva IBM)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.