Hlavní navigace

NetworkManager v Ubuntu 22.04 již nechce obsluhovat ethernet - aktualizováno

10. 8. 2022

Sdílet

Ethernet rozbitý síť Autor: Depositphotos

V Ubuntu již dlouhou dobu sítě spravuje NetworkManager. Stejně tak tomu je i v letošním Ubuntu 22.04. Pokud používáte ethernet bez jakékoli konfigurace – tedy prostě přes DHCP, může se vám stát, že po nedávné aktualizaci NetworkManageru na verzi 1.36.6–0ubuntu2 vám najednou ethernet již nepojede.

Pokud použijete například nástroj nmtui, tak při aktivaci připojení přes ethernet vám bude sděleno: „Could not activate connection: Connection ‚X‘ is not available on device eth0 because device is strictly unmanaged.“ Zdá se, že v nové verzi NetworkManageru jsou ethernetová připojení nově strictly unmanaged jako všechna zařízení s vyjímkou wifi, cdma a gsm.

$ cat /usr/lib/NetworkManager/conf.d/10-globally-managed-devices.conf
[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:gsm,except:type:cdma

Oprava je možná vytvořením souboru například /etc/NetworkManager/conf.d/allow-ethernet.conf s obsahem

[keyfile]
unmanaged-devices=*,except:type:wifi,except:type:gsm,except:type:cdma,except:type:ethernet

Také jste na tuto pěknou chybu narazili? Mě překvapila postupně na všech čtyřech SBC s Ubuntu 22.04, které provozuji bez monitoru a klávesnice, čímž se vše trochu zkomplikovalo.

Aktualizace: v diskusi pod zprávičkou se zjistilo, že ethernet má v Ubuntu 22.04 na starosti nový balíček netplan.io. Ten jsem patrně při nějakém čištění všude smazal. Podle popisu není až tak zřejmé, že je to důležitý balíček: „YAML network configuration abstraction for various backends.“. Po jeho vrácení vše funguje jak má. Děkuji diskutujícím. Odkazovaná oprava se možná bude hodit alespoň v případě USB ethernetu, jak to použil její autor.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.