Hlavní navigace

Odstranění BKL z jádra nemá vliv na výkon systému

7. 3. 2011

Sdílet

Nedávno se na serveru Phoronix podívali, jak je na tom výkon různých operačních systémů v multithreadingu. Velké rozdíly se v testu neprojevily, ale Fedora 14 s malým náskokem vyhrála. Čtenáře ovšem zajímalo, jak je na tom linuxové jádro po odstranění Big Kernel Locku. Tomu samozřejmě nemohl Michael Larabel odolat a provedl několik benchmarků s jádrem 2.6.32 a 2.6.38. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že bude mít nová verze trochu navrch, neměla a výsledky jsou téměř totožné.

V diskusi pod odkazovaným článkem jeden z čtenářů napsal, že nějaký rozdíl by se mohl objevit pod silnou IO zátěží. Do diskuse se přidal také vývojář X.Org, který zmínil, že odstranění BKL bylo spíše symbolické než aby mělo nějaký reálný vliv na výkon systému.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 3. 2011 9:09

    Peter Fodrek
    Zlatý podporovatel

    nie je symbolicke, ale prajvi sa pri hard realtime rieseniach ako je ridenie lietadla, lode, vyrobnej linky a podobne, nie pri soft realtime, ako su hry viedo a podobne.

  • 7. 3. 2011 12:58

    q (neregistrovaný)

    ale i o dalsi vylepseni - napr. VM optimalizace.
    Kazdopadne mam obavy o vysledky jejich "testu", kdyz poradne ani nic netestovali.

  • 7. 3. 2011 20:50

    Program (neregistrovaný)

    Ten výkon se škáluje docela pěkně, vzhledem k počtu jader by to asi odpovídalo (jako 2 nebo 4 jádra jsou na takovou změnu málo). Tady spíš selhává HT, nebo jej Linuxové jádro neumí optimálně využít.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.