K čemu mi je že zdrojáky k tý desce jsou pod GPL když ten program v kterým ty schémata jsou kreslený a asi i ten v kterým budou navrhovat tišťák je proprietární?
Normálně když člověk potřebuje změnit na desce sebemenší
drobnost, změní to ve schématu, přegeneruje tišťák ze schématu a udělá změnu na tišťáku.
Praktický výsledek (započítáme-li náklady na softwarové licence) je, že ten projekt je closed-source, ale honosí se nálepkou open-source, takže lidi co návrhu elektroniky nerozumí můžou vesele dál šířit zavádějící hype, a ta firma může chytře nálepku opensource a tuto vznikající hype využít na marketing.
Já se neobávám - na PCB je víc jak 8 vrstev buď v experimentálním kódu, a nebo je aspoň kód už upraven tak, aby se to mohlo v blízké budoucnosti přidat.
Pokud zpristupni navrhy tak aby vsechny firmy tuto kartu mohli vyrbet, "hype" je zcela na miste protoze by se mohlo stat ze nejaka velka firma (VIA, Intel, Sun...) si tohoto projektu vsimne a prida tam patricnou 3D akceleraci.
Stačilo by si přečíst komentáře k tomu článku na kerneltrap.org, aby bylo jasné, že to skutečně je Open Source, a to včetně tišťáků:
„The people on the OGML list have decided that what they want to see is a vectored PDF. I think what we're going to do is "print" the schematics as Postscript, and then one of the list members is going to convert it to PDF. It's not online yet, since Howard has to do a few minor things first. I expect the schematics will be online tomorrow.“
Clocku, prosím tě přestaň s těmi nářky, již to bylo diskutováno, když jsem udělal v roce 2003 svou verzi PCB pro Ronju a dal jí GPL (http://www.ccsi.cz/ronja/)
Ano je hezké když někdo použije volné nástroje pro celou stavbu od základu až po střechu. Já se také snažím. Jsme firma zabývající se outsourcourcingem a jakmile se setkám se softwarem nějakého šmudly, který svoji verzi programu z dosu přepisuje na "moderní platformu" MSSQL, tak se mi otevře kudla v kapse, hned tam volám a ptám se jich proč přidělávají zákazníkovi zbytečné náklady, betonují ho do jedné platformy atd.
Můj největší sólokapr je, že jsem osobně a úspěšně přesvědčil autory systému APSI http://www.apsi.cz použít do jejich systému Firebird, a nelitují toho.
Nemá cenu ale některé věci nutit přez ruku. Mě se software z rodiny Gschem zdá prostě stupidní parodie na návrhový systém a za formicu ho prostě nevyměním. Velké softwary, co umějí počítat i elmag kompatibilitu stojí milióny a ty firmy to prostě dají, protože to dnes jinak nejde.
To ale neznamená že by výsledný produkt nemohl být free i opensource. PCB můžeš dělat z PDF, excelon data autor může taky exportovat.
Jen je trochu težší se aktivně připojit. Říkat ale že to není open je nesmysl, pokud nedostanu počítač zadarmo a elektřinu a nájem pak je closed vlastně všechno.
Ty tady argumentuješ excelon datama a výrobou takže jsi mě asi nepochopil - já jsem mluvil o možnosti změny. Když to nějaká menší firma bude chtít vyrábět, ale její dodavatel bude mít trochu jiný footprint 15-pinového VGA konektoru, tak je ta firma v prdeli, a nebo musí vypláznout ty milióny na ten software s elmag kompatibilitou, protože sice elmag kompatibilitu na výměnu jednoho blbého konektoru nepotřebují, ale ti krátkozrací lidé co to grafárnu navrhovali si takový software z pohodlí zvolili.
Jinak PCB se používá i na návrh 20-vrstvých desek pro custom routery takže to že se nějakému panu X zdá gEDA jako stupidní parodie ještě očividně nic neznamená.
Možná máš jen nainstalovanou fosilní verzi co je v Debianu.
Já například na Twisteru2 jsem se setkal už se 3 různými footprinty 9-pin Canonu.
"K čemu mi je že zdrojáky k tý desce jsou pod GPL když ten program v kterým ty schémata jsou kreslený a asi i ten v kterým budou navrhovat tišťák je proprietární?"
K čemu je ti GPL operační systém se zdrojáky, když ho musíš provozovat na proprietárním hardware? Nebo máš svůj počítač vyrobený na koleně podle GPL návodu, napájíš ho elektřinou získávanou šlapáním na GPL generátoru a to celé máš umístěné ve vlastnoručně vykopané GPL zemljance?
Uz te chci videt jak mas XYZ penez na vyrobu 10-ti vrstvoveho tistaku - kdyz delas kus neoplati se, a kdyz delas hodne kusu.. tak si ten sw prece muzes dovolit
Někteří tu argumentují dost offtopic, asi mě nepochopili, takže abych shrnul co jsem měl na mysli:
Výroba desek často zahrnuje malou modifikaci kvůli odlišnostem footprintů součástek od různých dodavatelů, a taky kvůli případným bugfixům. Malé firmy si to nebudou moct dovolit zapálkovat SW licenci, proto z výroby budou vyloučeny. Dovolit si to budou moct pouze velké firmy a ta firma, která to navrhla. Takže se opět těšte na ovoce omezené konkurence.
Nějaká malá firma tam najde bugu v časování kvůli špatně spočtené délce cestiček a chtěla by to opravit a prodávat svou verzi? Ee, zůstaneme u staré zabugované verze.
A náklady na SW licenci půjdou do koncové ceny takže si to stejně zaplatí ti uživatelé kteří tu tak proti mým argumentům horují ;-)
Pokud je to "malá změna," nenajde se nikdo s licencí, kdo by to udělal? Nebo vyexportoval nebo cokoliv dalšího? Ne, že by to byl ideální stav, ale až takový marast jako s proprietárním SW pro běžné koncové uživatele to podle mě taky není.
Chapu tve obavy, ale presto myslim ze ten projekt je "open".
I kdyz ten navrh je vytvoreny v propietarnim software, nic vam nebrani ten navrh znova vytvorit v nejakem OSS programu (t.j. sproste ho zkopirovat, na rozdil od "closed" komercnich grafickych karet takove jednani nebude nelegalni! Proto je ten projekt podle mne "open").
Takze misto breceni nad tim, jaky program tvurci pouzili, by jste mohl zacit tento problem napravovat...
Chapu ze by to byla nejspis silena spousta prace, a nejspis tak trochu zbytecna, kdyz uz jednou ten navrh existuje v nejakem SW a stacilo by ho "jenom" exportnout, ale asi to neni tak snadne, kdyz to neudelali primo tvurci toho navrhu. Kazdopadne Vam tu moznost nabizeji, jejich navrh je "open" a muzete ho klidne "zkopirovat" a vystavit na internetu ve formatu, ktery vam prijde dostatecne "open".
Prijde mi to jako kdyz pouzivate linux s propietarnim gfx ovladacem, a zacnete brecet ze linux neni open project, protoze nemate zdrojaky od toho ovladace a tim padem je to vsechno na h****.
Příklad: nějaký Nor jménem Karel Jan Skontorp udělal již před několika lety tišťáky na Ronji (RX a TX).
Byly navrženy v proprietárním programu myslím to byl Protel. Bylo potřeba je otočit protože byly naštorc a přidělat proužky pro naletování plechových přepážek a změnit konektory.
Já žádnou licenci kupovat nebudu a Widle instalovat už vůbec, tak jsem mu napsal, jestli by to mohl změnit, že takhle to zařadit nemůžu. On odepsal že bohužel nemá čas.
Výsledek: dnes je stále tišťák jen na TX a na RX ještě není.
Cituji z changelogu PCB
"Development snapshot 20060321 available [...] Add internal support for more than 8 layers. By default PCB is still compiled for 8 copper layers." http://pcb.sourceforge.net/news.html
Takže by mělo stačit zapnout více vrstev při kompilaci a podpora už existuje.
Doufam ze bude hotova co nejdriv, rad bych si ji koupil. Bude verze s pasivnim chlazenim nebo tam bude vetracek? Doufam ze se dostane casem i do notebooku.