Kdepak, s reverzováním je konec. Od té doby, co je šifrování přímo v čipech a ovladačích, můžete si nový hardware nacpat přímo do p..le. S open source je konec.
dovolim si nesouhlasit
vemte si napriklad forcedeth - ovladace sitovek zalozenych na nforce chipsetu. Dnes je nvidia prijala za vlastni a sama je do jiste miry podporuje a dava na svych strankach na stazeni jako "oficialni" ovladac pro jejich sitarny
Trochu vývoj sleduju a přidání nové řady čipů není tak strašné. Zjišťování funkcí (tedy co znamená tahůle instrukce poslaná kartě) jde to velmi rychle, stačí se podívat na poslední cvs commity do renouveau, skoro všechny jsou pro G80 a přibývají velmi rychle.
Problém je inicializace karty a přepínání kontxtu (aby více aplikací mohlo užívat kartu současně) a teď dělají nějaký mmio tracing(to nevím co je, myslím, že jsou to přímo registry na kartě). Píšou v podstatě nový 3D ovladač a k tomu je prostě potřeba nějaká další infrastruktura. Mají příkazy a nějaké to voodoo, které inicializuje kartu NV4x (předtím museli natáhnout nvidia ovladač pro inicializaci).
Případně se podívejte na TiNDC, tam je spousta hezkých informací.
Zajimalo by mne, jestli je tento zpusob vyvoje (Mam na mysli reverzni inzenyrstvi.) legalni. Mohl by mi to nekdo pls objasnit kdo o tom neco vi? :-)
THX
ano, je legalny
robi sa cez tzv. "clean room design", kde jeden clovek skuma funkcnost a zdokumentuje, zatial co druhy clovek, ktory reverse-eng nerobil napise novy kod (je to vlastne "znovuvynajdenie" toho kodu)
pre viac detailov odporucam Wikipediu
na slovensku je dokonca reverzny inziniering plne legalny aj v non-clean room space, teda ze ten isty clovek si to reverzuje, aj pise produkt zalozeny na reverzovanych informaciach. Pojednava o tom zakon o autorskych pravach, ktory hovori, ze reverzne inzinierstvo je zakonom povolene, ak sa vykonava za ucelom vytvorenia kompatibilneho produktu (cim nesporne graficky ovladac je). Dost blbe ale je, ze sa v tom zakone neosetruje, kam az moze pouzivanie informacii ziskanych reverznym inzinierstvom zajst. Lebo prosty vyklad by mohol kludne znamenat, ze to zdisassemblujeme, narveme na to nove symboly, co-to pomenime, skompilujeme a vydame za svoje.
V česku je to povolené taky a omezení to nemá. Pokud mám program, můžu ze zákona zkoumat, jak funguje. Konkrétně je to § 65 a 66. Co se týká následného návrhu vlastní implementace, nesmím pouze porušit patenty. Co popisuješ v poslední větě není vlastní dílo.
Pokiaľ by NVidia vydala opensource ovládač a internetová komunita by ho bez nároku na honorár vylepšovala mala by NVidia v rukách veľmi slinú zbraň voči konkurencii.
Jakou? Ne, vážně. Co by z toho měla. Nemůže uvolnit ten, který dodává všem systémům, důvody jsou naprosto jasné - legální (doporučuju nepodceňovat právníky) a konkurenční (v driveru není jenom překlad opengl na příkazy pro kartu, překladač pro glsl, hafo optimalizací...). Nevidím jediný důvod, proč by podstupovali takové riziko kvůli mizivému množství zákazníků.
Mj pokud vím tak nVidia zaměstnává 4-5 lidí fulltime pro linux a spol.
Za dobré řešení bych považoval, kdyby uvolnili jednoho človíčka, který by mohl pomáhat nějakému opensource projektu (jako je nouveau) s těmi ošklivými věcmi, ke kterým je potřeba specifikace (tu přirozeně nemají nikde napsanou, je to ve zdrojácích a lidí od vývoje).
Otazka na dnesnom trhu je, ci je to mnozstvo naozaj mizive. Myslim ze nie. Keby dali kvalitnu opensource podporu karte tak ziskaju dost velku komunitu a este by usetrili za vyvoj driverov. Myslim ze by nepotrebovali na vyvoj Linux driverov nikoho.
Napsal jsem, že vydat jejich současné uzavřené drivery pod nějakou opensource licencí (v úvahu přichází víceméně pouze BSD licence) kvůli mizivému množství zákazníků je pro ně rizikové.
V podstatě se mnou souhlasíš, dali by podporu pro specifikace a drivery by vyvýjel(je tady měkké i nebo tvrdé y?) někdo jiný.
Ale upřímně, 5-10 lidí, kteří dělají na linuxových driverech, je pro firmu velikosti nVidia zanedbatelné. Spíše než na lidech by ušetřili na nutnosti brát v úvahu linux/BSD a zlepšili by si image.
Napriklad proto, ze se v kernelu do budoucna nepocita s podporou binarnich ovladacu. Takze se za nedlouho stane, ze ti tvoje nyni funkcni ovladace s novym kernelem nebudou fungovat ;o)
Take si myslim, ze soudny clovek toto nemuze myslet vazne. I kdyz zabednenych fanatiku je mezi nami opravdu pomerne dost.
V pripade, ze by k tomu doslo to bude vypadat nasledovne:
Velke distribuce budou jadro upravovat tak, aby sly binarni ovladace opet pouzit (zas takovy problem to nebude). Fanatici si budou rucne kompilovat sve politicky superciste jadro z kernel.org a dal budou svymi zvasty skodit Linuxu.
Co to tu blabolite? Binarne aplikacie si moze pustat kto chce. Ale binarny ovladac v jadre (!) je potencionalny zdroj problemov, kompromitacie systemu a nestability a kernel developers s tym nedokazu nic urobit prave pre to, ze je ovladac closed-source. Tymto sposobom by totiz kazdy vyrobca hw mohol najat par Indov za 5 korun, ktori vyrobia totalne odflaknuty ovladac, sposobujuci pady systemu, ale vyrobca sa bude tvarit ako mrtvy chrobak a kaslat na to. Tym padom nebude existovat open-source ovladac, ktory by siel lahko opravit, pretoze by sa to nikomu nechcelo pisat duplicitne. A z linuxu sa stane windows. Nie, dakujem.
to teni tak uplne pravda. vetsinu BSODs ve windows maji totiz nasvedomi prave odflaknute ovladace. posledni crash dump, ktery jsem vcera analyzoval, usvedcil uzasny nv4 driver od nvidie ze zapisu na neplatnou adresu. co si asi myslite, ze by se stalo, kdybych poslal bug repot?
Binární ovladač != komerční aplikace. V userspace ať si každý spouští, co chce.
Kernel by však rozhodně měl zůstat bez neprůhledných binárních ovladačů.