Hlavní navigace

Pomůže Linux vrátit Palm na výsluní?

19. 8. 2005

Sdílet

Palm pomohl před lety kapesním počítačům mezi běžné lidi. Udával trend a celkovou podobu PDA trhu. Poté jej ekonomicky převálcoval Microsoft se svým operačním systémem pro kapesní počítače.

Nyní se zdá, že by PalmOne mohl znovu ožít a dostat se mezi špičky. Pomoci by mu k tomu měla migrace jeho PalmOS na Linux. Na něm by v budoucnu mělo běžet grafické rozhraní a celá platforma. CRN.com se domnívá, že PalmOne má šanci.

Ale PalmOne není jediným výrobcem mobilních zařízení: Motorola je na dobré cestě splnit svá předsevzetí o letošním vývoji 8–10 linuxových telefonů. TrollTech pracuje s 20 výrobci mobilních zařízení na dalších telefonech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 8. 2005 13:36

    Petr (neregistrovaný)
    Myslite, ze kdyz by PalmOne presel na linuxove podlozi, ze je realne aby byla zachovana kompatibilita se starsimi programy? Ja do toho vubec nevidim, tak nevim co si pod tim eventuelnim prechodem mam predstavit.
  • 19. 8. 2005 19:56

    Izak (neregistrovaný)
    Ano min. emulaci, ale pokud to maji v C/C++ nobo jako nokia java tak vceklu bezbolestne.
    Taky cekam na Linux Palm
  • 19. 8. 2005 14:36

    Zdenek (neregistrovaný)
    Linux? Proc? PDA nema disk, nema MMU, neni multiuser, tak proc proboha Linux?!?
    At radeji opravi a Open-sourcuji ten svuj PalmOS, nebyl uplne blbej.
  • 19. 8. 2005 17:04

    Pavouk (neregistrovaný)
    A proc ne? Vetsina dnesnich PDA ma MMU, viz procesory PXA255, 270. Tusim, ze nemaji FPU, ale
    ta se emuluje softwarove. Ram 64MB, nebo vic neni dnes problem a FLash take ne. Muj Zaurus SL-C860 se dodava pouze s linuxem a na vetsinu starsich Ipaqu lze WinCE prehrat linuxem.
    Viz. napr. tento web: http://www.handhelds.org
    Klasicky cernobily pomaly Palm je vynikajici jako diar, ale na ostatni dnes "moderni" aplikace uz to moc neni.
  • 19. 8. 2005 20:27

    Izak (neregistrovaný)
    No prave Plam moc neumi multitasking(krome hudby snad zadny) a vubec je tam moc prace, jenze proc to delat ? kdyz mame linux kde je jiz plno veci vyreseno, ma kupu aplikaci a vyvoj je pro nej jednodusi.

    PalmOS je stabilni, ale musi se hnou kupredu. I kdyz nejsmysluplnejsi vyuziti je GPS+Mapy a zbytek je uz jen tresnicka na dortu (treba sachy), na to dnes pravda PalmOS staci.
  • 21. 8. 2005 14:05

    mm (neregistrovaný)
    Na Palmech nebezi na pozadi pouze hudba. Bez problemu takto funguji napr. Instant messangery atd. Neni tam klasicky multitasking, ale pokud vyvojar aplikace dodrzuje jiste zasady a vyuziva tzv. "background services", mohou aplikace. ktere to potrebuji, behat na pozadi bez vetsich problemu. Multitaskovy OS v zasade do kapesnich zarizeni treba neni (vyhodou pak jsou mensi naroky na pamet, vyssi rychlost - coz je presne to co v kapse a v ruce je treba). Bohuzel nerozhoduji jen technicke otazky, ale take oblbovaci marketing. Konkurence prisla s multitaskovymi OS do PDA a smartphonu, diky marketingu musi tento krok, bohuzel, delat i Palm. Vyuziti jadra Linuxu by mohlo byt dobrou volbou. Koneckoncu, mit Linux v komunikatoru jako je treba Treo 650 (je vynikajici, sam jej pouzivam) by nemuselo byt uplne spatne - pokud tam pojedou i aplikace pro Palmy,
  • 21. 8. 2005 23:38

    Jirka V. (neregistrovaný)
    Přesně. Palm (a je jedno, která ze dvou firem) se chová divně. Naproto ignoruje požadavky uživatelů a jede si 10 let svoji pořád stejnou písničku. Jedinou vyraznou inovací je model Treo, tedy spojení mobilu a PDA do jednoho. Tento model však nabyl jenom díky tomu, že spolknul firmu Handspring.
    A nevěřím tomu, že když Palm nedokázal dotáhnout do konce OS6, tak se mu povede implementovat Linux v podobě použitelné pro PDA- bohužel :-(
  • 29. 9. 2005 21:48

    Mino (neregistrovaný)
    Každý následek má svou příčinu a pro lidi, kteří nepoužívali PDA (nebo ho zaměňují s mobilem nebo ještě hůř s laptopem) jsou důležité úplně jiné funkce, než pro ty, kteří už PDA nějaký pátek používají a vyznají se v rozdílech. Palm dlouho preferoval praktickou použitelnost PDA tedy cenu (špičkové modely do 400$, základní od 100$), výdrž baterií (tj. čb. display, menší RAM, CPU Dragonball max. desítky MHz) tomu se podřizovalo vše každý gram a mm rozměru, využíval každý byte paměti, každý pixel displaye. Dodnes používám Palm m500 a nedám na něj dopustit zkuste tyhle modely sehnat, dnes jsem viděl inzerát v bazaru na první Zire za 2000,-Kč (orig. cena 99$). Zkrátka tyhle PDA byly levné a velmi dobře použitelné a svým majitelům slouží dodnes. Problém je, že zcela zmizely z trhu. Nahradily je barevné multimed. Palmy s OS5 Garnet - odvozen od BeOS, který firma před lety získala od Be Inc. - vzpomínáte na Apple a Mac? Ten také kolem roku 2000 zcela zahodil vývoj připraveného nástupce Mac OS9, koketoval s BeOS a nakonec zvolil Next (klon Unixu). Palm udělal tu chybu, že jednak nedrží velmi lacinou výrobu a podporu OS4 pro nejlacinější kat. PDA bez multitasku a tedy omezené použití multimédií a dále že dlouho váhal uznat chybu při volbě jádra OS vyspělejšího nástupce. O zastaralosti Palmu se diskutuje neoprávněně snad od počátku je tam ale spoustu progresivních prvků (třeba použití databáze jako filesystému). Při vývoji nového OS Cobalt nezveřejnil API nového systému a zachoval a zachová kompatibilitu API OS4, takže většina aplikací stále funguje téměř bez ohledu na použitý HW. S tím ale dlouho nevydrží. Teď portuje emulaci těchto API + grafiku nad jádro linuxu nebude to sice lic. jako OpenSource ale každý se bude moct rozhodnout kterou vrstvu využije. Standartní GNU bude v nějaké odlehčené variantě zachováno. Odhaduju, že na dokončení přechodu potřebuje tak 2roky. Velmi si přeju aby se jim to podařilo.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.